6. 12. 2009.

Jankulovski ja donese pobedata

MRK Vardar - Pelister 27:28 (14:14)

Vo poluprazniot SRC Kale gostuvanjeto na Pelister kaj cetvrtoplasiraniot tim na MRK Vardar bese okarakterizirano kako derbi na 12 kolo. I vo Bitola mladata ekipa na Stojan Petrusevski mu napravi mnogu problemi na zelenite, a vo Skopje nijansi i samo edna topka go odlucuvaa pobednikot. Toskoski izvoredno go otvori mecot i vo prvite 5 minuti imase 5 odbrani.
Sepak napadot na Pelister ne bese taka fluiden. Akciite bea nasocuvani na pivotmenot Zarkov i na dvete krila. Taka Uncevski so dva vrzani gola na izbranicite na Stefanovski mu donese prvo odlepuvanje (8:11). No domakinite od nadvoresnite pozicii bea poefikasni i Angelovski i Karaivanov na odmor donesoa nereseni 14:14. Vo prodolzenieto pak ni edna od ekipite ne otide podaleku od 2 gola razlika. Najnapred gostite, pa domakinite so odbranite na Trajkovski imaa vetuvacki 20:22. Togas samo edno isklucuvanje donese mini-serija od 3:0 i so golot na Igor Ilievski, Pelister pak povede so 22:23. Vo igra gol za gol, vo poslednite 2 minuti se vleze so 27:27. Po edna dolga akcija na domakinite Janev od cista pozicija od sest metri ja pogodi preckata. Slicno na pivotmen ja odigraa poslednata akcija i gostite i Zarkov na 4 sekundi do krajot na sredbata iznudi sedmerec. Kapitenot Saso Jankulovski so mirna raka donese pobeda na pelisterci vo apsolutno izednacen mec, vo koj Pelister imase pove}e sreka i iskustvo od mecot so Vardar vo 10 kolo i gi odnese bodovite od Skopje. So 7 pobedi i 5 porazi, timot na Stevce Stefanovski izbi na 3 mesto i go zaboravi porazot vo Kavadarci vo sredata.