Asistenti: Marjan Kirovski i Aleksandar Velickovic (site od Skopje)
Zolti kartoni: Gasi (Renova), T.Veljanovski, Bradonjic, A.Veljanovski (Pelister)

Kovacevic, Stojanov, Memedi, Statovci, Gasi, Despotovski, Emini (od 54m. Bajrami), Nuhiu (od 54m. Ismaili), Todorovski, Ali (od 58m. Jancevski), Ibraimi

Pelister:

Petrovski, Brdarovski, T.Veljanovski, Gancev, Cvetkovski, Bradonjic, A.Veljanovski, Mirovic (od 81m. Simonovski), Ljamcevski, Kleckaroski (od 67m. Lazarevski), Dimitrovski (od 78m. Bujcevski)

Igrac na natprevarot: Besart Ibraimi (Renova)

Mozebi bese preoptimisticki da se ocekuva pozitiven rezultat na pelisterci na gosti kaj liderot Renova i toa so desetkuvan tim, no momcite na Naum Ljamcevski bea mnogu blisku do nov podvig. Bez kaznetite Ristevski i Altiparmakovski i bez povredenite Lazarevski i Petkovski, gostite se odlucija za zatvorena formacija so samo isturen napagac, kapitenot Dragan Dimitrovski. Taka spored ocekuvanjata bitolcani go umrtvija natprevarot i mu dozvolija bezopasna cirkulacija na topkata na “gipsarite”. Ismaili vo 21 i Jancevski vo 32 minuta gi imaa edinstvenite zakani kon golot na Petrovski, koi zavrsija so sigurni intervencii na golmanot na Pelister. Vo prviot del Dimitrovski bese izoliran, no stigna vo 39 minuta samo so mlak udar da gi predupredi domakinite. Vo vtoriot del dvete ekipi go zasilija tempoto, natprevarot stana poagresiven, pa glavniot sudija Aleksandar Stavrev pokaza tri zolti kartoni vo kratok period od 5-6 minuti. Viktorijata pred golot na zelenite donese 3-4 zreli sansi, glavno preku Boban Jancevski. Sepak se do 72 minuta izbranicite na Ljamcevski i Ilijovski odolevaa. Togas Ismaili probi po levata strana i centrirase po zemja, pa na Ibraimi ne mu bese tesko samo da ja vturne topkata vo mrezata na Pelister. Primen gol koj gi zatece gostite koi igraa glavno na 0:0, pa do krajot maka macea da se organiziraat i da se zakanat. Stignaa do udarot na Dimitrovski vo 82 minuta, no premalku za osvojuvanje na bod. Taka po 7 posledovatelni kola so radosti, Pelister e za prv pat porazen pod vodstvo na Naum Ljamcevski. No ovoj poraz ne e tragedija, bidejki e od najsilnata ekipa i liderot na tabelata vo mak-fudbalot. Ve}e v sreda vo 17 kolo Pelister pak gostuva i pak kaj tim koj nikogas ne go pobedil na negov teren, Horizont Turnovo. Posledniot mec ovaa esen e v nedela na 13 dekemvri pod Tumbe kafe so Sileks.