Asistenti: Aleksandar Velickovic i Aleksandar Dimovski (site od Skopje)
Delegat: Damjan Astalkoski (Struga)
Zolti kartoni: Brdarovski, Ristevski, Altiparmakovski, Bradonjic (Pelister), Nacev (Sileks)
Crveni kartoni: nema
Strelci: Dimitrovski vo 7 minuta za Pelister, a Markovski vo 21 minuta za Sileks

Pelister:

Petrovski, Brdarovski (od 68m. Lazarevski), Gancev (od 46m. Bradonjic), Cvetkovski, Ristevski, T.Veljanovski, Spirovski , Mirovic (od 85m. Kleckaroski), Ljamcevski, Altiparmakovski, Dimitrovski.

Sileks:

Bozinovski, Lampevski, Misovski, (od 50m. Petrov), Djangarovski, Boskovski, Gligorov, Temelkov (od 86m. Gorgov), Trajcov, Trajcev, Markovski, Nacev (od 79m. Gjalevski).

Igrac na natprevarot:
Stefan Spirovski (Pelister)

Po mnogu tezok teren natopen so voda i kalliv skoro nasekade, Pelister i Sileks odigraa borben i kvaliteten mec vo koj glavno dominirase domakinot, no kratovci se branea organizirano i osvoija bod. Se zapocna molnjevito i uste vo 7 minuta se tresese edna od mrezite. Po odlicniot centarsut na Spirovski, kapitenot Dragan Dimitrovski visoko skokna i so glava ja zakova topkata vo mrezata na gostite. Se cinese deka natprevarot trgna kako sto posakuvaa domakinite, no eden detal gi smeni nivnite planovi. Vo 21 minuta Gligorov loso centrirase i Petrovski otide na topkata, no koga ja imase vo racete ja ispusti i podarokot vo gol go pretvori Blagojce Markovski. Toj gol gi voznemiri pelisterci i im trebaa uste 10-15 minuti da ja vratat prepoznatlivata igra. Vo finisot na poluvremeto udarot na Altiparmakovski go odbrani Bozinovski, a nadopolnuvanjeto na prviot del donese novi emocii. Po slobodniot udar na Ljamcevski topkata stigna do Altiparmakovski koj dodade do Ristevski, no ovoj od nedozvolena ofsajd pozicija ja zatrese mrezata od samo eden metar. Vtoriot del bese kompletna "viktorija" pred golot na Bozinovski, no zreli sansi bitolcani imaa samo vo poslednite 20 minuti, koga frlija se na edna karta, a Sileks se branese so 9-10 fudbaleri zad linijata na topkata. Taka od ovoj period gi izdvojuvame udarite na Ljamcevski i Spirovski nadvor od sesnaestnikot. Vo 80 minuta po centarsutot na Toni Veljanovski, kapitenot Dimitrovski pak ja nadskoka odbranata na gostite no go prefrli i golot. Kire Ristevski gi imase najzrelite sansi vo finisot, glavno po kornerite. Najnapred vo 85 minuta so glava sutirase kraj golot na Bozinovski. A potoa i vo 89 minuta po kornerot na Spirovski si posmeta so svoite soigraci od samo 2-3 metri ne ja vturna topkata vo golot. Po mnogu prekini, 14 izvedeni korneri i mesanici pred golot na Sileks, domasnite napagaci nemaa sreka i so remi ja zavrsuvaat esenskata polovina od sezonata. Sileks tehnicki limitiran, no defanzivno organiziran dojde do zacrtanata cel

Reakcii po natprevarot:

Goko Ilievski
(trener na FK Pelister)

Mislam deka zasluzivme da triumfirame zaradi golemiot angazman i sozdadenite sansi. Imase i eden sporen moment vo gostinskiot kaznen prostor, no na ovoj mec nemavme sreka. Cestitki za moite fudbaleri, no i za protivnikot koj odigra maksimalno borbeno.

Ane Andovski
(trener na FK Sileks)

Po ovoj tezok teren ne be{e lesno da se igra i mislam deka dvete ekipi zasluzuvaat aplauzi za prikazanoto. Mislam deka dolgo vreme ramnopravno pariravme. Vo finisot se povlekovme i branevme remi i mislam deka toj rezultat e najrealen na ovoj mec.

Goran Gancev
(FK Pelister)

Odigravme odlicen mec i navistina steta sto ne uspeavme da gi osvoime site tri boda. Mislam deka pak go dadovme maksimumot i zasluzivme nagrada za toa. Imame zad nas odlicna esen vo koja i pokraj site problemi osvoivme mnogu bodovi i sobravme mnogu simpatii. Se nadevam deka taka ke prodolzime i vo proletniot del.

Pelister ja zaboravi brzata pomos

Natprevarot docnese zaradi nenavremenoto doaganje na ambulantnoto vozilo, pa delegatot po pravilata insistirase i avtomobilot na brzata pomos da pristigne. Duri vo 13:25 postoea site uslovi za odigruvanje na poslednata sredba vo 2009 godina vo Bitola.