24. 10. 2011.

Zujovic pobrz od sirenata

Borec - Pelister 21:21 (11:10)

Vo najinteresniot natprevar vo dosegasniot tek na VIP Super ligata, Pelister izvlece ziva glava od Veles i so zvukot na sirenata stigna do remi. Borec kogo zelenite go sovladaa dva pati vo finalnite mecevi na predsezonskite turniri, najnapred bese zaguben, pa dobien i mecot na kraj zavrsi miroljubivo. Uste od samiot pocetok bese vidlivo deka mecot ke bide poinakov od prethodnite, so mnogu cvrsti odbrani, malku golovi i rezultatski presvrti. Vo dresot na Pelister debitiraa Maretic i Uncanin, koi dobija pravo za nastap na samo eden den do natprevarot.
Velesani pocnaa agresivno i povedoa so 3:1 so golovite na Dimitrievski i Kolev. Pelister go imase razbranetiot Misovski na golot, fati priklucok i rezultatot do odmorot cetiri pati bese izramnet. Uncanin vednas vleze vo ritam i so svoeto iskustvo mu se stavi na raspolaganje na kolektivot. Vtoriot del donese neverojaten tek na rabotite. Borec ne uspea da se odlepi, no Pelister preku golovi od nadvoresnite pozicii povede vo 41 minuta (12:13). Od toj moment se cinese deka izbranicite na Ratko Djurkovic go imaat mecot v raka i deka rutinski ke go privedat kon kraj. Vo 49 minuta Maretic pogodi za 15:18 i se pretpostavuvase deka pobedata ne im gine na gostite. Sepak nastana nov “crn period” i celi 6 minuti bitolcani ne postignaa gol. Macovanov i Dimitrievski ja napravija serijata od 5:0 na velesani i Borec vleze so 20:18 vo poslednite 4 minuti. Kaj pelisterci nastana nervoza i duri vo poslednite 30 sekundi pri 21:20 imaa napad za remi. Zujovic ocajnicki raspali od golema distanca i ja pogodi mrezata na Krstevski za finalni 21:21. Znacaen bod za liderot na tabelata vo VIP Super ligata, no prvi igracki limiti na ekipata, koja treba da dominira so prviot del od 20 drzavno prvenstvo na Makedonija. Mora da se izvlecat poukite od ovoj mec i brzo da se otpocne nova pozitivna serija, pocnuvajki od mecot so Bitola v sabota. Vpecatok e deka ovoj tim ima evidenten kvalitet, koj sepak vo sabotata vo Veles ne bese do kraj iskoristen na parketot. Dobro e sto ima uste dovolno vreme do mecevite, cij sto znacaj e ogromen, da se isparavat greskite.