24. 10. 2011.

Tret poraz na Pelister vo Vtorata liga

Vtora fudbalska liga - 9 - kolo

Lokomotiva - Pelister 2:0 (0:0)

Eden kratok period na pozitivni rezultati, pobedi so Pobeda Junior i Vlazerimi i bitolcani pomislija deka go imame nazad stariot dobar pobednicki Pelister. No po dvonedelnata pauza dojde nezgodnoto gostuvanje kaj Lokomotiva vo Skopje i so toa i tretiot poraz vo sezonata na Vtorata liga. Po Tikves i Skopje, Lokomotiva gi osvoi bodovite na svoj teren protiv bitolcani.
Nedzat Husein go izvadi istiot tim koj go sovlada Vlazerimi so 4:2 vo prethodnoto kolo. Sepak Pelister podlegna na pritisokot, koj go nametnaa domakinite uste od samiot start. Naumovski vo 63 minuta iskoristi edno nevnimanie na gostinskata odbrana i go sovlada Nikola Gonovski. Golot gi napravi uste ponervozni gostite koi preku Talevski i Dimitrovski imaa svoja reakcija i dve polusansi za izramnuvanje. Vo vtoriot del prodolzi letargicnata inicijativa na bitolcani, no bez zreli sansi za remi. Husein izvrsi tri zameni za 12 minuti, no nivoto na igra na zelenite ne se podigna. Od kontranapad Naumovski vo 78 minuta gi postavi finalnite 2:0 i go turna Pelister od vodeckoto mesto na tabelata. Kako cetvrto plasiran timot od Bitola vo narednoto 9 kolo v nedela od 14:00 casot, go docekuva skopski Euromilk.