30. 10. 2011.

Talevski "se proseta" niz ohridskata odbrana

Vtora fudbalska liga - 11 - kolo

Ohrid Lote - Pelister 1:3 (1:1)

Po tri gostuvanja bez postignat gol i bez osvoen bod fudbalerite na Pelister go skrsija malerot i so mnogu avtoritet se vratija so poln plen od gostuvanjeto na stadionot “Biljanini izvori” vo Ohrid. Pod imperativot pobeda izbranicite na Nedzat Husein osven startnite 5-6 minuti, zagospodarija so natprevarot i ja zabelezaa cetvrtata pobeda na poslednite pet meca.
Se izgledase crno na zelenite, otkako vo 2 minuta Kitanovski go srusi Kleckaroski vo kazneniot prostor na Pelister. Sepak mnogu kritikuvaniot cuvar na bitolskata mreza Nikola Gonovski go odbrani penalot na Aleksandar Toleski. Koga bitolcani se razbudija vo serija kreiraa tri-cetiri zreli sansi za vodstvo. Udarot na Salevski, edvaj go isfrli vo korner domasniot golman, a Dimitrovski vo 11 minuta so glava biese kraj golot. Sepak toa bese generalna proba za vodstvoto. Se igrase 14 minuta koga Talevski centrirase, a Dragan Dimitrovski vo svoj stil so glava go dovede gostinskiot tim vo vodstvo. I koga se cinese deka pelisterci trgnale po vtoriot gol, od sloboden udar kako skraten korner, Toleski raspali i go sovlada Gonovski. 1:1 na poluvreme i momcite na Husein moraa od pocetok da ja gradat inicijativata i vodstvoto. Sepak celoto vtoro poluvreme mina vo inicijativa na bitolcani. Vo 61 minuta po centarsutot na Kitanovski, Dimitrovski samo ja propusti topkata, taa dojde do Igor Talevski, a ovoj od samo nekolku metri ja vturna vo praznata mreza. Pelisterci dobija krilja i umornata ekipa na Ohrid veke ne mozese da gi sledi. Novovlezeneiot Vasilev mu podgotvi zicer na Dimitrovski vo 72 minuta, no najvozrasniot na terenot biese centralno i mlako. Sepka vo 79 minuta Talevski ja zavrsi prikaznata so udar od nevozmozna pozicija na mrtov agol i go kompletirase prijatnoto ohridsko popladne na “zeleniot brod”. So ovaa pobeda Pelister ostanuva vtor so 22 boda, eden pomalku od liderot Skopje. V nedela pod Tumbe kafe doaga nezgodnata ekipa na Euromilk od Skopje.