2. 10. 2011.

Kumanovo pozilav i poiskusen

Bitola - Kumanovo 28:32 (12:15)

Dolgo najavuvanata superligaska premiera na domasen teren, rezultatski ne mina pozitivno za najmladiot superligas. Rakometarite na Bitola zagubija vo nervozen i mec so mnogu golovi od poiskusnata ekipa na Kumanovo. Mecot bese vo egal samo vo prvite 14 minuta, koga pri 6:6 gostite ja napravija prvata mini serija. Blagojce Todorovski odlicno brane{e, Dejan Janev pogoduvase od pozicija na povotmen, a brzonopgiot Boban Blazevski bese neumoliv od kontranapadi.
So mini - serija od 5:1, Kumanovo se odlepi na 7:13 vo 25 minuta. Do odmorot se razbrani Nikolce Georgievski, Trajkovski i Bojcevski pogoduvaa za kam - bek do 11:13. Na poluvreme se otide so +3 za gostite. Sepak vo vtoriot del Bitola gi ispusti koncite od raka i vodstvoto namesto da se namaluva, se zgolemuvase. Mile Ordev i Blazevski pogodija za 13:18 vo 33 minuta. Golemiot broj tehnicki greski dovede do interval od 7 minuti so samo 1 postignat i 6 primeni gola za izbranicite na Petko Boseovski. Taka Kumanovo otide do 17:25 i toa bese dovolna prednost za nesto polesna zavrsnica. Blagojce Bojcevski i Igor Trajkovski “nagazija” i Bitola dojde do podnoslivi 27:31. Sepak vo brkotnicata vo finisot gostite go socuvaa vodstvoto, iako vo tekot na mecot imaa 16 minuti isklucuvanja, nasproti 10 na domakinite. Georgievski so 11 odbrani, Bojcevski so 8 i Trajkovski so 7 gola se istaknaa vo ekipata na Bitola. Kaj kumanovci B.Trajkovski imase 13 intervencii, a Blazevski postigna 9 gola. RK Bitola “izgore” vo zelbata za prva domasna pobeda, na koja ke mora da poceka najmalku do 5 kolo i gostuvanjeto na Ovce Pole vo sportskata sala Mladost.