Pelister - Treska 3:1 (0:1)

Gradski stadion pod Tumbe kafe - Bitola. GledaCi: 500
Glaven sudija: Faton Mustafi
Asistenti: Isa Emurlai i Nasuf Ljatifi (site od Tetovo)
Strelci: Dimotrvski vo 50 i 75 i Panovski vo 55 minutaza Pelister, a Cvetkovic vo 19 minuta za Treska
Zolti kartoni: Salevski i Panovski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Gonovski, M. Ivanovic, Panovski, Salevski, T. Kitanovski, S. Maglovski, Konjarski, Talevski, Milenkovski (od 60m. Altiparmakovski), S. Veljanovski (od 46m. Pitoska), Dimitrovski (od 87m. Anastasov)

Treska:

A. Ivanovic, Ramadan, Sekulovski, Nikolovski, Galovic, Milenov, Adem, Stojovski (od 60m. Milovanovski), Antovski (od 84m. Janusev), Manevski (od 60m. Fuga), Cvetkovic

Vo dve dijametralno sprotivni poluvreminja, Pelister se transformira od ekipa bez idei vo motiviran i dobro izbalansiran tim, koj za samo 10 minuti go svrte natprevarot. Vo prviot del se igrase bavno i predvidlivo, bez sansi i bez zestina. Vo 19 minuta Ramadan centrirase od desnata strana, mladiot Marko Cvetkovic stigna zad grbot na domasnata odbrana i ja vturna topkata vo praznata mreza. Pelister reagirase bavno i imase poteskotii da sozdade zreli moznosti. Najnapred Saso Veljanovski, a vo poslednata minuta od prviot del i Maglovski propustija na odmor da se zamine so neresen rezultat. Vo vtoriot del kako da izleze nekoj drug Pelister. Uste po pet minuti igra po slobodniot udar na Talevski, Dragan Dimitrovski postavi noga i izramni kraj nemokniot gostinski golman. Samo pet minuti podocna pak po prekin, po kornerot na Talevski, najvisoko na vtora stativa skokna Nikolce Panovski i ja zakova topkata vo nebranetata mreza. Skopjani ostanaa bez reakcija, a vo 75 minuta po akcijata na Maglovski, Dimitrovski izbi sam pred gostinskito golman i so rezanten udar gi postavi finalnite 3:1. Vleguvanjeto na Pitoska vo vtoriot del, zgolemenoto nivo na koncentracija i maksimalnata realizacija na prekinite mu ja donesoa sestata pobeda na Pelister vo tekovniot sampionat na Vtorata liga.