Gradski stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 200
Glaven sudija: Zarko Dimeski
Asistenti: Ilco Jordanoski i Marjan Smilkoski (site od Prilep)
Delegat: Zore Mojsoski (Makedonski Brod)
Strelci: Talevski vo 20, Milenkovski vo 44, Konjarski vo 45 i Pitoska vo 83 minuta za Pelister, a Cupi vo 4 i avtogol Konjarski vo 38 minuta za Vlazerimi
Zolti kartoni: Ralevski i Talevski (Pelister), Musliu i Mustafoski (Vlazerimi)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Gonovski, Ivanovic, Dragarski, Panovski, T. Kitanovski, Ralevski, Konjarski, Maglovski, Talevski (od 88m. Stojkovski), Milenkovski (od 74m. Ristevski), Dimitrovski (od 46m. Pitoska)

Vlazerimi:

Neziri, Cupi, Ismaili, Musliu, Bajrami, Sefa (od 59m. Osmani), Cuculi, Osmani, Mustafoski, Naumoski (od 51m. Dani), Redzepi (od 64m. Loga)

Vo najdopadliviot natprevar pod Tumbe kafe ovaa esen, Pelister so presvrt go sovlada borbeniot tim na Vlazerimi, na koj ne mu bea dovolni nitu dve vodstva da ostane neporazen. Dvete ekipi nitu se postavija na terenot, a bekot na gostite Mehmet Cupi vo zelba da centrira go lobuva Nikola Gonovski i so evro-gol Vlazerimi povede. Uste poefekten bese golot so koj Pelister izramni. Otkako Konjarski i Milenkovski propustija sansi za izramnat vo 20 minuta, Talevski izvede sloboden udar i topkata gi preleta site i go izmami nemokniot Neziri. I koga se cinese deka Pelister se ke prevzeme pod svoe, dojde nov “laden tus” pod Tumbe kafe. Vo 38 minuta Mustafoski centrirase, topkata go pogodi Konjarski go smeni pravecot i go iznenadi domasniot golman. Sepak ofanzivnata igra i permanentniot pritisok morase da dade rezultat kaj bitolcani. Vo 44 minuta prekrasna akcija na Konjarski i Talevski, koja ja zavrsi Filip Milenkovski so lesna realizacija na izvorednata timska akcija. Samo sto trgnaa od centarot, pelisterci pak napadnaa po desnata strana. Ivanovic odlicno centrirase do glavata na Konjarski, koj od 5-6 metri go matirase Neziri. Vtoriot del donese golem pad vo ritamot i kvalitetot na fudbalot. Pelister osven udarot na Talevski vo direkot vo 46 minuta, dolgo vreme maka macese da go postigne cetvrtiot gol za odluka. Gostite od Kicevo se osokolija i so udari od distanca mu se zakanuvaa na Gonovski. Na sedum minuti do krajot, Toni Pitoska so odlicen udar po zemja od 20 metri gi razresi dilemite i ja donese prvata pobeda na Pelister, pod vodstvo na novata uprava na celo so Dimce Serovski.