Sportska sala Mladost - Bitola. Gledaci: 4.500
Sudii: Gorgi Nacevski i Slave Nikolov (Skopje)
Delegat: Kamel Metalari (Skopje)
Crven karton: Ristevski (Vardar Pro) vo 17 minuta

Pelister:

Toskovski (8 odbrani), Bozinovski (6 odbrani), Gorgievski, Z.Dimitrovski 7, Nedanovski 1, Zarkov 1, Jankulovski 1, Atanasovski 1, V.Dimitrovski 2, Curlevski, Uncevski 1, Popovski 4, Petrovski 2, Trajkovski, Mitrevski 2, Ivanovski

Sedmerci: 2/1
Isklucuvanja: 8 minuti

Vardar Pro:

Ristevski (9 odbrani), Daskalovski (20 odbrani), Hrbovic 2, Markovski 2, Pecakovski, Simovic 2, Arapovic, Pejovic 5, Kukoski 2, Prodanovic 4, Nadoveza 7, Jokic 3, Ordev, Georgievski, Reznicek 2, Canturija 3.

Sedmerci: 4/2
Isklucuvanja: 12 minuti

Vo atmosfera kako vo najdobrite denovi, rakometna Bitola prisustvuvase na spektakl vo koj pokvalitetnata ekipa vo celost ja pokaza svojata mok protiv preskromniot Pelister za da priredi iznenaduvanje. Iako domakinite ne baraat alibi, sepak povredata na Nedanovski, koj igrase samo na parce vo ovoj mec ostavi tragi vo igrata na bitolcani. Prvite desetina minuti minuvaa vo naizmenicno vodstvo od po eden gol, no vidlivo bese deka Borko Ristevski ima svoja vecer i sobra 5 odbrani vo samo 9 minuti. Koga Jokic postigna dva gola od kontranapadi i serijata na vardarci od 4:0 dovede do prvoto osetlivo vodstvo od 3:7, pelisterci pocnaa da se grizat za ishodot. Sepak vo 17 minuta Ristevski koj do toj moment imase 9 odbrani od 13 upateni udari, nevnimatelno go udri bez topka Jankulovski vo nadez prv da stigne do topkata i zaraboti crven karton. No so negovoto eliminiranje zelenite protiv sebe dobija nov prvoklasen golman vo Vlatko Daskalovski. Mladiot gostinski golman gi demoralizira so odbranite Petrovski i Popovski i vo realizacijata za domakinot pogoduvase samo Zlatko Dimitrovski. Na drugata strana Bozidar Nadoveza i Ratko Prodanovic samo go zgolemuvaa vodstvoto na skopjani. Koga vo 24 minuta Sundovski povika tajm-aut toa iznesuvase 7-12. Do odmorot prednosta od 5-6 razlika gi odrza rakometarite na Savevski so realni sansi za lesna pobeda.
Prvite deset minuti od prodolzenieto bea klucni okolu obidite na bitolcani za kam-bek. Ne nedostigase zelbata, tuku nikoj ne pomisluvase na perfektniot odbranben zid na Vardar Pro, so koj rakovodese Daskalovski. Se redea negovite odbrani i lesnite golovi od kontranapad. Koga Nadoveza go postigna svojot sesti gol za prv pat crveno-crnite dojdoa do dvocifrena prednost (12:22 vo 44 minuta). Do krajot samo rutina da se privede mecot kon kraj i da se ojaca samodoverbata na gostinskiot tim. Bitolskata publika koja bese najsjajniot detal od derbito go prepozna izdanieto na vardarci i opravdano gi nagradi so aplauz. Za pelisterci potrebna e brza rehabilitacija pred evropskoto debi vo Luksemburg.