Asistenti: Milos Milosevic i Zoran Bojaninov (site od Skopje)
Strelci: Velinov vo 10 i Trajcev vo 61 minuta za Bregalnica
Zolti kartoni: Panovski, Bradonjic, Milenkovski (Pelister), Velinov (Bregalnica)
Crveni kartoni: Petkovski (Pelister) i Cvetanovski (Bregalnica) vo 71 minuta

Petrovskin, Brdarorvski (od 46m. Talevski), A.Ristevski, Veljanovski, Milenkovski, Panovski, Bradonjic, Petkovski, Simonovski (od 28m. B.Ristevski), Kelesovski, Maglovski (od 64m. P.Ljamcevski)

Bregalnica (S):

Kolev, Blazevski, Pop Panev, Cvetanovski, Novakov, Trajcov (od 71m. Dimovski ), S. Velkovski, Andonov, Mandak, Velinov, Siskov (od 63m. B. Velkovski)

Igrac na natprevarot: Vanco Trajcov (Bregalnica)

Borbata za Kup cetvrtfinaleto Pelister i Bregalnica ja pocnaa so igra so otvoren gard i sansi uste vo ranata faza. Uste vo 4 minuta Maglovski inspirirase ubavo dodavanje do Veljanovski, koj izleze oci v oci so Kolev, no gostinskiot golman mu vleze vo udarot i ja isfrli topkata vo korner. Od prvata organizirana akcija, stipjani povedoa. Se igrase 10 minuta koga Slavco Velkovski centrirase od desnata strana a Stojance Velinov so glava biese vo pobliskata strana i go otvori rezultatot. Zelenite deluvaa voznemireno po primeniot gol i maka macea da povrzat akcija. Simonovski zaradi povreda uste po nepoln polovina cas morase da go otpstapi mestoto na Blagojce Ristevski, koj se pridodade vo napadot pokraj Kelesovski. Sepak poblisku do vtor gol bea stipjani, otkolku do izramnuvanje zelenite. Vo 36 minuta Siskov izvoredno biese, no so neverojatna parada pak domasniot golman Petrovski go spasuvase rezultatot. I vo 41 minuta gostite bea blisku do vtor gol otkako Mandak sutirase vo poln trk, no Petrovski so parada isfrli vo pole. Pred odmorot Stefan Maglovski so dijagonalen udar od desnata strana, najavi i zramnuvanje no za malku bese neprecizen.
Na pocetokot na vtoriot del Husein kompletno go transformirase timot so vleguvanjeto na Igor Talevski vo sredniot red mesto Vladica Brdarovski. Sepak bledata inicijativa na Pelister ja prekina Trajcov so gol od kontranapad vo 16 minuta od vtoriot del. Maglovski zagubi topka na sredinata od terenot, pa Velinov go lansirase Trajcev sam pred Petrovski i iskusniot gostinski igrac ja zatrese mrezata vo pobliskiot agol. Po vtoriot postignat gol stipjani go zacvrstija sredniot red i so vleguvanjeto na Dimovski mesto Trajcov go zgusnaa sredniot red. Vo 74 minuta po eden ostar start na sredinata na terenot Petkovski i Cvetanovski preteraa vo megusebniot fizicki duel i dvajcata zarabotija crven karton. Polesno od predvidenoto, Bregalnica go eliminira Pelister i go vturna vo najgolemata kriza otkako klubot se vrati vo Prvata liga pred pet sezoni.

Maglovski do zima vo Pelister

Otkako mina nekolku meseci vo Germanija, mladiot Stefan Maglovski od pred nekoja nedela povtorno e vo Bitola. Po treninzite so prvata ekipa dobi sansa na mecot so Bregalnica od prvata minuta. Sigurno ke ostane vo svojot maticen klub do krajot na esenskata polusezona.

Brdarovski so polesna povreda

Mladinskiot reprezentaivec Vladica Brdarovski pri eden lizgacki start vo prviot del zaraboti povreda na kolenoto i na poluvreme bese zamenet so Talevski. Negoviot nastap za sabotniot natprevar vo Kicevo so Napredok e neizvesen.

Negativen rekord na pelisterci

Preku 550 minuti na oficijalni mecevi Pelister e bez postignat gol. Imeno dvata kup meca so Bregalnica, dvata domasni meca so Rabotnicki (0:3) i Metalurg (0:0) i dvete gostuvanja so Skopje (0:2) i so Vardar (0:1) go prodbabocija crniot moment na bitolskiot klub.