Sportska sala “Mladost” - Bitola. Gledaci: 2.000
Sudii: Blaze Filipov i Daniel Ristevski (Veles)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)

Pelister:

Bozinovski, Toskovski (8 odbrani), Z.Dimitrovski 3, Nedanovski 4, Popovski 7, Petrovski 4, Zarkov 2 , Jankulovski 1 , Atanasovski 2 , V.Dimitrovski, Petkovski 1, Uncevski , Curlevski, Trajkovski, Mitrevski 1, Stefanovski

Sedmerci: 6/4
Isklucuvanja: 8 minuti

Kumanovo:

Arsovski (1 odbrana), Blazevski 4, Dimitriev 1, Spasic 1, Jancic 2, G. Trajkovski, Petrovski, Andovski, Ignov 2, Tasevski 3, Dimitrievski 5, T.Trajkovski, B.Trajkovski (10 odbrani), Trajcevski 6

Sedmerci: 5/2
Isklucuvanja: 4 minuti

Otvoranjeto na novata rakometna sezona vo Bitola privlece blizu 2.000 gledaci i golem optimizam da se vidi noviot tim na Sundovski, od samiot pocetok zelenite zagospodarija so vodstvoto i kontinuirano go zgolemuvaa. Motiviraniot Popovski pogoduvase za odlepuvawata 8:3 vo 14 i 14:8 vo 28 minuta. Taa prednost od 5-6 razlika pelisterci ja imaa postojano vo 3 cetvrtini od mecot. Vo gostinskiot tabor nedostigase agresivnost vo odbranata i samo Dimitrievski so nekoj invidualen poteg se obiduvase da parira. Vo centralnata faza od vtoriot del dojde do opustanje kaj domakinite i pokraj Dimitrievski i Trajcevski ja topese prednosta na bitolcani. Taka po 25:20 vo 55 minuta rakometarite na Pelister ne uspevaa da realiziraat nitu eden od poslednite 6 napadi i kumanovci stignaa do cetiri neodgovoreni gola, od koi posledniot so zvukot na sirenata. Solidna premiera pred bitolskata publika na izbranicite na Zvonko Sundovski, koi vo novata sezona vleguvaat so cel da gi podobrat rezultatite od prethodnata.