Pelister pocna da igra po odmorot

Spanska turnea (05.01. – 19.01. 2010)

Grashopers - Pelister 5:2 (3:0)

Stadion vo Mijas, Malaga (Spanija) Gledaci: 100
Strelci: Kabanjas vo 19, Valori vo 21, Zarate vo 39, Straser vo 67 i Afonso vo 81 minuta za Grashopers. Dimitrovski vo 59 i M.Altiparmakovski vo 68 minuta za Pelister
Zolti kartoni: Valori (Grashopers), Gancev i Brdarovski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Grashopers:

Somer, Menezes, Valori, Smiljanic, Vozer, Salatic, Kala, D Andelo, Kabanjas, Zuber, Zarate
Uste igraa: Felser, Ruis, Afonso, Straser

Pelister:

Petrovski, Brdarovski, Gancev, Cvetkovski, Lazarevski, Spirovski, A.Veljanovski, Simonovski, Petkovski, M.Altiparmakovski, Dimitrovski
Uste igraa: Apostolovski, Dragarski, Maglovski, Bujcevski, Milenkovski

Iako Grashopers go igrase svojot prv kontrolen mec vo novata godina, a Pelister cetvrtiot razlikata vo kvalitet i toa kako bese vidliva, posebno vo prviot del. Vo mec nalik na onoj so NAK Breda pak zelenite potfrlija edno poluvreme, za vtoroto da bidat apsolutno ramnopraven rival. Kako i so NAK Breda pak edna crna dupka od 15 minuti vo prviot del skapo gi cinese zelenite. Vo 19 minuta nevnimanieto na odbranata na Pelister ja iskoristi reprezentativecot Rikardo Kabanjas i go otvori rezultatot. Dve minuti podocna po kornerot na Zarate, visoko skokna spanecot Giljermo Valori i zgolemi na 2:0. Mladiot argentinec Gonzalo Zarate pred odmorot so prekrasna invidualna akcija po tret pat go prinudi na kapitulacija Ilce Petrovski. Vo ovoj period Pelister imase dve sansi na Dimitrovski vo 27 i na M.Altiparmakovski vo 44 minuta, no nivnite udari od povolna pozicija gi odbrani mladiot golman na Grashopers, Jan Somer.
Vo prodolzenieto Pelister mozese da se pofali so nekolku ubavi akcii, eden udar vo stativata od Simonovski i dva gola vo mrezata na “skakulcite”. Po ubaviot prodor na mladiot Vladica Brdarovski vo 59 minuta i negoviot ostar centarsutot, kapitenot Dimitrovski so glava go postigna pocesniot gol za pelisterci. Osum minuti podocna najvozrasniot na terenot Djef Straser (reprezentativec na Luksemburg i bivs fudbaler na Kajzerslautern) zgolemi na 4:1 so glava po slobodniot udar na Kabanjas. Najubaviot moment vo mecot se sluci vo 68 minuta koga Marjan Altiparmakovski so bomba od preku 20 metri namali na 4:2. Do krajot na mecot Grashopers uspea i po petti pat da ja pogodi mrezata na makedonskiot tim. Apostolovski kapitulirase vo 81 minuta, koga rezervistot od Angola Giljerme Afonso so ubav udar od rabot na sesnaesetnikot gi postavi finalnite 5:2. Korekten mec so tri zolti kartoni i vidna razlika vo iskustvoto i vo fizickata korpulencija na najslavniot svajcarski tim na site vreminja. Timot koj dava najmnogu reprezentativci vo selekcijata na Otmar Hicfild, Bazel v ponedelnik ke ja zaokruzi spanskata dvonedelna prikazna na Pelister.

Micevski i V.Altiparmakovski ne igraa zaradi bolest

Edinstvenite dvajca koi ne nastapija protiv svajcarskiot tim Ljupco Micevski i Vangel Altiparmakovski dobro se oporavuvaat po bolesta i ke bidat vo kombinacija za poslednata petta sredba na Pelister vo Spanija, v ponedelnik od 16:00 casot so vice-sampionot na Svajcarija Bazel.