14. 9. 2009.

Stefanovski pocna so pobeda

Pelister 2008 - Tineks Prolet 29:26 (13:13)

Vo neverojatna atmosfera pred 500 gledaci vo sportskata sala na gimnazijata Josip Broz Tito, Pelister 2008 predizvika neverojaten entuzijazam i stigna do teska pobeda protiv zilavata mlada ekipa na Tineks Prolet. Zelenite, za koi povtorno na klupata sedna Stevce Stefanovski stignaa do teska pobeda, izdvojuvana samo blagodarenie na ogromnata zelba i iskustvoto.
Pelisterci odlicno pocnaa i Zlatko Dimitrovski vo 12 minuta pogodi za prvo odlepuvanje (12:8). Vo takov ritam so dobra igra vo napad, Pelister 2008 vo 25 minuta ja odrzuvase istata prednost (12:8). No Kutanovski se razbrani vo finisot, a golovite na prilepcanecot Kuzmanoski donesoa izramnuvanje na poluvreme (13:13). Vtoriot del zapocna so podobar vlez za skopjani, koi pak so golovite na Kuzmanoski dojdoa do prvo osetlivo vodstvo (15:19). Stefanovski go stavi Nikolce Gorgievski na golot, ja konsolidira odbranata i Pelister se vrati vo mecot. Tomce Gorgievski so svojot cetvrti gol vo 47 minuta gi vrati rabotite na pocetokot  (20:20). So ogromna neizvesnost se vleze vo poslednite 10 minuti. Zarkov i Nikolovski ja zatvorija odbranata, Zlatko Dimitrovski pogoduvase od sedmerci i od kontri, pa Pelister se odlepi na 28:24 vo 56 minuta. Posledniot gostinski obid za vrakanje vo mecot bese neuspesen, pa Stevce Stefanovski so pobeda debitirase na klupata na negoviot maticen klub.