Stadion pod Tumbe kafe. Gledaci: 1000
Glaven sudija: Goran Spirkoski
Asistenti: Ljupco Risteski i Ljupco Dimoski (site od Prilep)
Delegat: Toni Ivanovski (Ohrid)
Strelci: A.Veljanovski vo 69 minuta za Pelister, a Jancevski vo 38 minuta za Renova
Zolti kartoni: Spirovski, Ristevski, T.Veljanovski (Pelister) Statovci, Mickov (Renova)
Crveni kartoni: nema

Pelister:
Pavlovic, Gancev, T.Veljanovski, Ristevski, Ljamcevski (od 67m. A.Veljanovski), N.Petkovski,Mirovic (od 67m. Kleckaroski), Altiparmakovski, Spirovski, Lazarevski (od 85m. Maglovski), Dimitrovski

Renova:
Kovacevic, Ignatovski, Mickov, Stojanov, Memedi, Statovci, Nuhiu (od 79m. Ismaili), Todorovski, Ibraimi, Jancevski, Ali (od 73m. Bajrami)

Igrac na natprevarot: Marjan Altiparmakovski (Pelister)

Protiv najnezgodniot mozen protivnik vo Bitola, Mackov se opredeli za Gancev kako desen bek, a Mirovic na pozicijata organizator na igrata mesto povredeniot Bradonjic. Na sprotivnata strana Kostov go ostavi kapitenot Emini na klupata, a suspendiraniot Despotovski go zameni so Ignatovski. Uste vo tretata minuta Pelister mozese da povede, otkako Altiparmakovski mu servirase zicer na Dimitrovski, koj od samo pet metri go prefrli golot. Renova odgovori so mlakiot udar na Nuhiu vo 6 minuta i invidualnata akcija na Agron Memedi, koj od mrtov agol go prefrli golot vo 15 minuta. Najubavata akcija vo prviot del se sluci tocno na polovina od poluvremeto, koga Kovacevic bravurozno go odbrani udarot na Altiparmakovski, a podocna Dimitrovski so nozicki biese nad golot. Zelenite odlicno mu pariraa na tehnicki izvoredniot sreden red na tetovci, a se istakna borbeniot Marjan Altiparmakovski. No eden prekin na 7 minuti pred odmorot, go smeni tekot na nastanite. Ibraimi centrirase kon Statovci, koj vrati vo sredinata do Jancevski, a ovaj lesno ja pogodi praznata mreza. Besart Ibraimi 3 minuti podocna ja pogodi preckata so prekrasen udar og distanca. Mladata bitolska ekipa ostana bez reakcija na vodtsvoto na gipsarite. Startot na vtoriot del zapocna so celosna inicijativa na pelisterci, koi motivirano se frlija kon golot na Kovacevic. Altiparmakovski vo 58 minuta fantasticno biese so glava i samo srekata i santimentrite go spasija Ljubo Kovacevic. Vo ovoj period bitolskite fudbaleri na dva pati signaliziraa penal no startovite na Darko Ignatovski vrz Petkovski i Ristevski, prilepskiot sudija Spirkoski ne gi okarakterizira za penal. Sepak od prekin identicno kako i Renova, domakinite izramnija vo 69 minuta. Altiparmakovski izvede sloboden udar od 35 metri, centrirase do Kleckaroski, koj so glava vrati na vtora stativa, od kade stotuku vlezeniot Aleksandar Veljanovski izramni. Minaa 2-3 minuti od vleguvanjeto vo igra na mladiot A. Veljanovski, koj go vrati rezultatot vo simetrija. Vo 72 minuta tetovci brzo izvedoa sloboden udar, pa Ibraimi izbi sam pred Pavlovic, silno biese, no srpskiot golman so izvoredna intervencija go spreci gostinskoto vodstvo. Identicna sansa imase Marjan Altiparmakovski koj od samo 5-6 metri namesto da plasira biese silno i go prefrli golot na gostite. Vo tretata minuta od nadopolnuvanjeto A.Veljanovski raspali od 20 metri vo pobliskiiot agol na Kovacevic no udarot za malku zavrsi nad golot. Iako mladata ekipa na Pelister vleze kako autsajder, go nadigra golemiot protivnik, remito e realen ishod vo najubaviiot natprevar ovaa esen vo Bitola.

Reakcii po natprevarot:

Alekso Mackov
(trener na FK Pelister)

Mislam deka odigravme odlicen mec vo koj bevme ramnopravni a na momenti i podobri od najsilnata ekipa vo nasata liga. Ako bevme podrski i koncentrirani vo prviot del kako sto toa go napravivme vo vtoriot del, mozevme i do pobeda. Na terenot vidovte deka imav pravo koga stravuvav od sudiskiot kriterium i spornite momenti.

Vlatko Kostov
(trener na FK Renova)

Odlicen natprevar vo koj mislam deka nereseniot rezultat e najrealen. Na momenti igravme i dobro no toa go napravi i domasnata ekipa koja bese borbena, imase svoi sansi i zasluzeno stigna do izramnuvanje. Cestitki za akterite za kvalitetniot natprevar.