Sportska sala “Mladost” - Bitola. Gledaci 1.500
Sudii: Gorgi Nacevski i Stavre Nikolovski (Skopje)
Delegat: Gorgi Duckov (Gevgelija)

Pelister 2008:
Toskovski (14 odbrani), N.Gorgievski (1 odbrana), Z.Dimitrovski 7, Nikolovski 1, Zarkov 2, Jankulovski 1, Atanasovski 2, V.Dimitrovski, Vezenkovski 3, Uncevski 6, Popov 4, Ilievski, Trajkovski 1, T.Georgievski 1.

Sedmerci:4/2
Isklucuvanja: 12 minuti

Tikves V.V.:
Paunov (8 odbrani), Dimitrov (5 odbrani), Kitev 3, Levov 1, Lazov, Pavlovski 5, Bulukov 2, Mitevski 2, Grozdanov 1, Milosavljevic, Salevski 4, Velkov, Jancev 1, Sokolov

Sedmerci: 6/3
Isklucuvanja: 8 minuti

Blizu 1.500 gledaci ja ispolnija renoviranata sportska sala Mladost za derbito od tretoto kolo na VIP Super ligata megu Pelister 2008 i kavadarecki Tikves V.V. Blagodarenie na odlicnoto vtoro poluvreme, vo koe izbranicite na Stevce Stefanovski so cvrsta odbrana go demoraliziraa protivnickiot napad, pelisterci stignaa do pobeda, polesna od predvidenoto. Startot bese izramnet, pa po brzite tri gola na Zlatko Dimitrovski, gostite vozvratija so dva vrzani na Kitev za 3:4 vo 12 minuta. Prvoto odlepuvanje go imaa pelistreci, koi vo 22 minuta otidoa na 9:6 so golot na Vezenkovski. Do odmorot po vina na dvete vrzani isklucuvanja, kavadarcani namalija na 12:11 i so neizvesnost se otide na odmor. Vo vtoriot del, odbranata na Pelister 2008 vo celost go otupi protivnickit sut, taka sto vo 20 minuti rakometarite na Tikves V.V postignaa samo 4 gola. Prednosta na zelenite rastese i po pet posledovatelni odbrani na Toskovski vo 54 minuta, zelenite otidoa na najvisoki 25:16. Bitolskata publika zadovolna od prikazano gi nagradi svoite rakometari so gromoglasen aplauz. Vo domasnata ekipa Zlatko Dimitrovski postigna 7, a Uncevski 6 gola. Kaj gostite pivotmenot Pavlovski se istakna so 5 gola od isto tolku obidi. Megu junacite vo domasnata ekipa bese i golmanot Toskovski koj zabeleza 14 odbrani. Pred startot na sredbata bese odrzana ceremonija, po koja bese oficijalno pustena renoviranata sportska sala Mladost. Pred bitolcani govorea direktorot na salata Goce Georgieski i gradonacalnikot Vladimir Taleski.