Gradski stadion pod Tumbe kafe. Gledaci: 1.000
Glaven sudija: Zoran Petkovski
Asistenti: Goran Manasiev i Petar Novacev (site od Veles)
Delegat: Stojan Sukloski (Ohrid)
Strelci: Dimitrovski vo 56 za Pelister i Andonov vo 54 i Milosevic (penal) vo 81 minuta
Zolti kartoni: Lazarevski, Spirovski (Pelister) i Hristovski, Pandev (Horizont Turnovo)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Pavlovic, Brdarovski (od 54m. Mirovic), Gancev, T.Veljanovski, Ristevski, N.Petkovski, Spirovski (od 80m. Maglovski ), A.Veljanovski, Lazarevski (od 45m. Ljamcevski), Altiparmakovski, Dimitrovski

Horizont Turnovo:

Dimovski, Potcev, Hristovski, Petrov, Siskov, Stojanov, Stoilov, Tenekidziev (od 46m. Todorov), Milosevic, Pandev (od 82m. Kovacev), Andonov (od 84m. Tasev)

Igrac na natprevarot:
Marijan Andonov (Horizont Turnovo)

Vtora nedala po red natprevarite na Pelister zavrsuvaat so protesti na domasnite fudbaleri i strucniot stab kon sudiskata trojka, koja izleguva so policiska pridruzba. Bitolcani obvinuvaat za neizednacen kriterium i zaradi spornite momenti, koi sekogas se na nivna steta. Mecot pocna so 15 minutno docnewe zaradi defektot na avtobusot na turnovci, pa mozebi zatoa celoto prvo poluvreme mina bez ritam, so samo dve zreli sansi i ocekuvani 0:0 na odmor. Vo 20 minuta po perfektniot kontranapad na bitolcani, Aleksandar Veljanovski izleze sam pred Dimovski, no otkako go prefrli otide premnogu v levo i ne go pogodi golot. Do odmorot samo uste inventivniot lob na Dimitrovski vo finisot i toa e se. Gostite pospani, so nekoj blag obid od dalecina, deluvaa nezainteresirano za napadot. Vo vtoriot del kako da izlegoa dve novi ekipi. Horizont Turnovo se osokoli, Ljamcevski se razigra i bese najopasen po prekinite, pa dojdoa i golovite. Covekot koj im dade dva gola i minatata sezona srede Bitola, Marijan Andonov so prekrasen udar od rabot na kazneniot prostor go iznenadi Pavlovic i gi dovede gostite vo vodstvo. Sepak vo prviot nareden napad, Dimitrovski izramni so negoviot specijalitet, udarot so glava, po centarsutot na Ljamcevski. Ostana uste poveke od polovina cas, vo koj dvete ekipi ja brkaa pobedata. Pandev i Andonov se obiduvaa so udari od dalecina, a centarsutevite na Ljamcevski bea najgolema opasnost po golot na Dimovski. Vo takva igra pred dvata gola, edna invidualna invencija na Marijan Andonov na gostite im donese tri boda. Ristevski go povlece za dresot Andonov i go isprovocira sudijata Petkovski da pokaze na belata tocka. Milosevis bese nepogresliv od belata tocka. Kako pri prviot primen gol, pelisterci vednas vozvratija i Toni Veljanovski ja pogodi preckata po kornerot na Blagojce Ljamcevski. Vo izednacen mec gostite bea posnaodlivi i posresni vo sudiskite odluki i prv pat vo svojata istorija go sovlada Pelister vo mec za bodovi.

Reakcii po natprevarot:

Zlatko Cvetanovski
(trener na FK Pelister)

Izednacen natprevar, vo koj odlucija detali i spornite momenti koi bea na stranata na protivnikot. Vo nasata ekipa se pocustvuvaa problemite, so koi se soocivme ovaa nedela. Pokraj toa i Lazarevski koj igrase dobro se povredi vo finisot na prviot del. Steta za porazot, mislam deka zasluzivme poveke.

Aco Stojanov
(trener na FK Horizont Turnovo)

Odlicen natprevar vo koj igravme pametno i imavme pove}e sreka. Mislam deka zasluzivme da pobedime, bidejki igravme intelegentno i moite fudbaleri celosno gi ispolnija moite baranja. Cestitki za domakinot za dobriot natprevar i besprekornata organizacija.

Pak somnitelni penali vo Bitola

Kako i protiv Renova serija na sporni momenti na natprevarite, na koi igra Pelister. Najnapred vo 30 minuta Dimitrovski barase penal po startot na Petrov, no sudijata Petkovski ne pokaza ni penal ni simulacija. Vo 71 minuta po centarsutot na Ljamcevski, Dimitrovski so glava spustase kon penaltikot, no topkata iako svrten so grbot go pogodi Siskov vo rakata, no pak ne se slusna svirkata na glavniot sudija. Vo 80 minuta Andonov odolea na napadite na trojca domasni fudbaleri, duri i biese no pri udarot bese povlecen za dres od Kire Ristevski. Iako udarot be{e dobar i Pavlovic odbrani, glavniot sudija dopolnitelno dosudi najstroga kazna, koja go odluci pobednikot. Ovaa odluka predizvika bes kaj domasnite fudbaleri i strucniot stab.