Sudii: Gorgi Nacevski i Slave Naumov (Skopje)
Delegat: Dusko Kamisevski (Skopje)
Crven karton: M.Stoilov (Metalurg)

Pelister 2008:
N.Gorgievski (4 odbrani), Toskovski (3 odbrani), Zarkov 2, Jankulovski 8, T.Gorgievski 2, Atanasovski, V.Dimitrovski, Vezenkovski 3, Uncevski 2, Popov 3, Ilievski, Trajkovski, Mitrevski 3.

Sedmerci: 3/2
Isklucuvanja: 6 minuti

Metalurg:

Brestovac (6 odbrani), Dimovski 1, S.Stoilov, Lazarov, Georgievski 2, Mirkulovski 8, Ivanovic 2, Nedanovski, Gorgonovski, Mojsoski 3, M.Stoilov 1, Markicevic 1, Curuvija 9.

Sedmerci: 6/6
Isklucuvanja: 2 minuti

Blizu 4.000 gledaci ja napolnija sportskata sala Mladost vo mecot so najgolema poseta ovaa esen vo VIP Super ligata. Liderot i glavniot favorit za titulata, Metalurg na Lino Cervar ja opravda ulogata na favorit i bez maksimalno zalaganje stigna do sedmata pobeda vo isto tolku natprevari. Skopskite temno sini zapocnaa silno vo odbranata i otkako odbranija 5 od prvite 7 napadi na domakinite, prvi se odlepija (4:9) vo 16 minuta. Brestovac odbrani nekolku ziceri, a pelisterci nikako ne uspevaa da najdat resenie od nadvoresnite pozicii. Za razlika od prethodnite sredbi, Stefanovski se obide so Mitrevski na pozicijata na Tomce Gorgievski kako desen bek. Zelenite fatija priklucok vo finisot na poluvremeto, posebno po 20 minuta. Togas igracot na natprevarot, Curuvija zaraboti dvojno isklucuvanje i za vreme na tie 4 minuti so serija 3:1, bitolcani namalija na 9:13. Koga izbranicite na Stefanovski ke dojdea do vetuvacki deficit, sekogas gresea od izgledni situacii i liderot pak se oddalecuvanje. Prikaznata vo vtoriot del bese identicna. Koga vo 38 minuta Curuvija realizira uste eden sedmerec, prednosta na Metalurg dostigna najvisoki 11:19. Od toj moment pobednikot izgledase odlucen. Blagodarenie na najdobriot vo domasnata ekipa Saso Jankulovski i negovite golovi od site pozicii, Pelister se vrati vo 57 minuta na podnoslivi 22:25. Sepak bez problemi Mojsoski i drugarite go donesoa mecot do pobeda na skopskiot tim i tret poraz vo dosegasniot tek na prvenstvo za Pelister 2008. Vo domasnata ekipa zaradi isklucuvanjeto vo Prilep ne nastapi Zlatko Dimitrovski. Kaj momcite na Cervar najefikasen bese Curuvija so 9, a do nego i Mirkulovski so 8 gola. Vo zeleniot tabor Jankulovski so 8 gola bese najsvetlata tocka kaj porazeniot tim. Bitolskata publika so aplauz gi nagradi akterite na ovoj mec so ist ishod kako duelite na Pelister 2008 i Metalurg vo poslednite nekolku godini.