18. 10. 2009.

Ne moze poveke so samo edno poluvreme

Zlaten dab Prilep - Pelister 2008 29:26 (13:16)

Pelagonskoto derbi igrano vo salata na Zlaten dab vo Prilep gi opravda ocekuvanjata i po dramatikata i borbenosta potseti na staroto bitolsko-prilepsko rivalstvo. Pelister 2008 na Stevce Stefanovski vleze kako favorit na kriljata na entuzijazmot po pobedata nad MRK Vardar. Vo prviot del gostite igraa podobro i preku Vezenkovski i Zlatko Dimitrovski gi odrzuvaa 2-3 razlika.
Sepak vo 22 minuta obostran crven karton za Rubin Laskovski i Zlatko Dimitrovski i natprevarot dobi poveke na zestina i temperament. Na poluvreme so golot na Zarkov, bitolcani otidoa so vetuvacki 3 gola prednost. Vo prodolzenieto rabotite drasticno se smenija. Prilep~ani vodeni od bivsata legenda na Pelister, Tomce Petreski igraa agresivno vo odbranata, odzedoa mnogu topki, maksimalno gi koristea tehnickite greski na zelenite i so dve vrzani serii od po 4:1, povedoa vo 42 minuta. Od toj moment se rasturi igrata na Pelister 2008 i od greska vo greska, gostinskiot tim ne uspea da vrze dva dobri napadi, pa porazot bese neminoven. Vtor vo sezonata vo onoj na zelena masa po neotpatuvanjeto protiv Vardar Pro. V sabota vo Bitola doaga glavniot favorit za titulata, liderot Metalurg na Lino Cervar. Idealna moznost za polna sala i sto e mozno posilen otpor na golemiot favorit.