3. 10. 2009.

Samouvereno i lesno vo Resen

Prespa - Pelister 2008 25:37 (7:20)

Nikogas polesno, rakometarite na Pelister 2008 ne uspeale da go dobijat sosedniot tim na Prespa i toa srede Resen. Izbranicite na Stefanovski seriozno vlegoa vo mecot i ne dozvolija obid resencani da se razigraat. Prednosta od 8:2 vo 12 minuta jasno kazuva kako pelisterci go otvorija mecot. So samo 5 gola od igra i 2 od sedum metri na odmor se otide so ogromni 13 razlika za gostite.
I vo vtoriot del bitolcani igraa vo silno tempo i pokraj mnogute izmeni na gostinskiot trener. Sansa dobija site 14 rakometari i site osven golmanite se zapisaa megu strelcite. Po finalnoto opustanje, resencani stignaa do pristojni -12, koi realno otsklikuvaat sto se slucuvase na parketot. “ Zadovolen sum od prikazanoto i im cestitam na site moi rakometari. Igravme koncentrirano i bez potcenuvanje. Zatoa pobednikot bese resen uste po prvoto poluvreme. Odlicen e startot i mislam deka ekipata napreduva i imame prostor da igrame uste podobro” ni rece po mecot trenerot na Pelister 2008, Stevce Stefanovski. Naredniot mec od 5 kolo Pelister 2008 ke go igra na 13 oktomvri od 18:00 casot vo sportskata sala Mladost so mladata ekipa na MRK Vardar.