Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 30 kolo

Gradski stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 100
Glaven sudija: Faton Mustafi (Tetovo)
Asistenti: Isa Emruli (Tetovo) i Vjolca Izeiri (Gostivar)
Delegat: Alija jaoski (Plasnica)
Strelci: Talevski vo 11 i Bujcevski vo 51 minuta za Pelister, a Nasevski vo 63, Zarevski vo 65 i Nacev vo 90 minuta za Sileks
Zolti kartoni: Talevski, Simonovski, Maglovski, S. Veljanovski (Pelister), Misovski, Mitevski (Sileks)
Crveni kartoni: Ristevski vo 73 za Pelister i Bozinovskii vo 7 minuta za Sileks

Pelister:

Apostolovski , Salevski, Ristevski, N. Panovski, A. Veljanovski, Simonovski, Maglovski, Petkovski, Talevski (od 81m. S. Veljanovski), Milenkovski (od 70m. Konjarski), Bujcevski (od 90m. Pitoska)

Sileks:

Bozinovski, Kostadinovski, Misovski, Kokovic, Nikolic (od 8m. D. Panovski), Vasov (od 55m. Nasevski), Stojanovski (od 46m. Mitevski), Temelkov, Atletski, Zarevski, Nacev

Igrac na natprevarot:
Gorgi Zarevski (Sileks)

Vo natprevar koj nalikuvase na lesna i rutinska pobeda na Pelister, zelenite si dozvolija takov luksuz da zagubat dobien natprevar. Pred skoro prazni tribini i po mnogu toplo vreme, mecot vednas zapocna so pozitivni vibracii za bitolcani. Vo 7 minuta koga se cinese deka Bujcevski e zatvoren, gruba greska napravi gostinskiot golman Daniel Bozinovski i go srusi napagacot na Pelister na samo pet metri od negoviot gol. Kaznata za kratovci bese dvojna - penal i isklucuvanje za Bozinovski. Sepak Igor Talevski biese za malku kraj leviot direk na novovlezeniot Dejan Panovski. Sepak iskusniot fudbaler za vrska na pelisterci se izvadi tri minuti podocna so efekten gol so glava po slobodniot udar na Simonovski. Brzoto vodstvo gi podzaspa domakinite i Sileks so covek pomalku vospostavi ramnoteza na sredinata na terenot. Zarevski vo 19 minuta ja imase prvata golema sansa za Sileks, no Aleksandar Ristevski spasi siguren gol od samata gol-linija. Vozvrati domasniot napagac Antonio Bujcevski vo 28 minuta, no biese po zemja kraj golot. Mirniot kraj na prviot del ne nagovesti kakva bura se podgotvuva vo prodolzenieto. Koga vo 51 minuta po invidualnata akcija na Maglovski, topkata stigna do Bujcevski, ovoj raspali od rabot na sesnaesetnikot i go sovlada nemokniot Panovski. Se cinese se e gotovo, bidejki domasnata ekipa imase vodstvo od dva razlika, covek poveke i kompletna kontrola na situacijata. Sepak za samo dve minuti rabotite kompletno se smenija. Vo 63 minuta Temelkov upati dolga topka kon novovlezeniot Nasevski, a ovoj od teska pozicija od desnata strana ja vturna topkata kraj istrcaniot Apostolovski. Nesigurnosta na mladiot golman na Pelister, domakinite najdobro ja pocuvstvuvaa dve minuti podocna. Po kornerot na Atletski, mladiot cuvar na mrezata kompletno izvisi i na vtora stativa visokiot Zarevski ja “zakova” topkata vo nebranetata mreza. Natprevarot dobi svoja nova fizionomija i Sileks ohrabren trgna i po tret gol. Rabotata im ja olesnija nesvatlivite greski na pelisterci. Vo 74 minuta Aleksandar Ristevski napravi nesto pogrub prekrsok vrz Temelkov na sredinata na terenot. Tetovskiot sudija Mustafi, koj bese na samo nekolku metri od nastanot go iskluci domasniot defanzivec i dvete ekipi doigraa so po deset fudbaleri. Vo toj period dvete ekipi igraa bez sreden red, razvleceni i so otvoreni sansi za pobeda. Vo prvata od trite minuti od nadopolnuvanjeto Nasevski centrirase od desnata strana, a Angel Nacev “fati” fantasticen volej od 10-12 metri ja smesti topkata zad grbot na Apostolovski, Neverojaten poraz na Pelister vo mec vo koj na gostite im se zakanuvase katastrofa, a dobija tri boda i skoro siguren opstanok vo Prvata liga.

Reakcii po natprevarot:

Nedzat Husein
(trener na FK Pelister)

Odigravme odlicno prvo poluvreme, no potoa nastana neverojaten pad, nedostig na koncentracija i primivme golovi na mnogu naiven nacin. Nesvatlivo e da se zagubi vaka dobien mec, no ete nam toa ni se sluci i mora toa da go prifatime.

Ane Andovski
(trener na FK Sileks)

Mnogu teska, no sepak mislam zasluzena pobeda na Sileks so dobro vtoro poluvreme, vo koe uspeavme da gi iskoristime nasite sansi. Dolgo vreme igravme so covek pomalku i zatoa pobedata dobiva na tezina. Sega sme mnogu blisku do opstanokot i veruvam deka i narednata sezona ke igrame vo Prvata liga.