Sportska sala “Mladost” - Bitola. Gledaci: 3.000
Sudii: Dimitar Mitrevski i Blagojce Todorovski (Bitola)

Toskoski, Bozinovski, Z. Dimitrovski 4, Mitevski 6, Zarkov 3, Jankulovski 2, Petrovski 4, Trajkovski, V. Dimitrovski 2, Lazarov 5, Sundovski, Ivanovski 2, Vezenkovski, Popovski 2, Mitrevski 2.

Borec:

Krstev, Stojanovski 1, Lazarovski, Petrov, Popov 1, Andonovski 4, Sl. Trckov 1, Stojkovski, Andreev, Sa. Trckov, Iliev 7, Macavelov 1, Todorovski 7, Jovcevski, Gigov, Ignatov 1.

Sedmerci: 8/4
Isklucuvanja: 6 minuti

Bez maksimalno zalaganje rakometarite na Pelister go sovladaa Borec po cetvrti pat vo sezonata. Samo vo prvite 10 minuti mecot bese izramnet. Zlatko Dimitrovski izvoredno go otvori mecot so tri gola vo prvite 10 minuti. Andonovski vozvrati i velesani imaa 6:5 vo otvoranjeto na mecot. Togas “nagazija” Lazarov i Mitevski i zelenite brzo se odlepija na 11:7. Do odmorot vo igra gol za gol, izbranicite na Sundovski zaminaa so 13:9. Vtoriot del bese cista rutina za domasnata ekipa. Jankulovski so dva gola vo 35 i 36 minuta na pelisterci im donese komotni 16:10. Od toj moment prasanje bese samo so kolkava razlika Pelister ke se izbori za mesto vo finaleto. Kire Popovski i Filip Lazarov postignaa po dva gola vo sredinata na vtoriot del za 30:21 vo 50 minuta. Do krajot Todorovski postigna uste nekolku gola za finalnite 9 razlika vo polza na bitolcani. Edinstvena losa vest za Sundovski e povredata na skocniot zglob na Vezenkovski, koja dojde vo najnezgoden moment pred finalniot mec.

Metalurg - Vardar Pro 26:23 (10:8)

Sportska sala “Mladost’ - Gledaci: 3.000
Sudii: Gorgi Nacevski i Slave Nikolov (Skopje)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)
Crveni kartoni: V. Markovski (Metalurg) i Mrkicevic (Vardar Pro)

Metalurg:

Angelov (8 odbrani), Mitrevski (2 odbrani), Kimevski, Rakcevic 1, Levov 1, Dimovski 3, Georgievski 3, Manaskov 4, Mirkulovski, V. Markovski, Z. Mojsoski 3, N. Mojsoski 4, Stoilov, Stojcevski 3, Jonovski, Alusevski 4.

Sedmerci: 5/3
Isklucuvanja: 10 minuti

Vardar Pro:

Ristevski (2 odbrani), Daskalovski (3 odbrani), Grbovi} 3, Olevski 1, N. Markovski 1, Janev, Sudzum 4, Pejovic 3, Kukovski, Prodanovic, Nadoveza 2, Jokic 1, Curuvija 8, Mrkicevic, Canturija, Ordev.

Sedmerci: 8/7
Isklucuvanja: 14 minuti

So mnogu naboj i agresivnost skopskoto derbi srede Bitola zapocna so celicni odbrani i prekrsoci na rabot na isklucuvanja. Taka vo prvite deset minuti vidovme dve isklucuvanja i direkten crven karton za Velko Markovski vo 7 minuta. Kolku poteskotii imaa rakometarite na Cervar govori i podatokot deka prviot gol Metalurg go postigna vo 11 minuta. No podocna blagodarenie na sirocinata vo igrata, izvoredniot Alusevski i maksimalnoto koristenje na igrata so covek poveke prvakot se vrati i povede so 7:4 vo 17 minuta. Angelov se razbrani i sobra 7 intervencii do odmorot. Vo poslednite sekundi od prviot del Alusevski pogresno frli kontra i namesto +4 Metalurg na odmor otide so 10:8. Taa zavrsnica im dade krila na vardarci koi napravija serija 4:1 vo prvite 7 minuti od vtoriot del i povedoa so 11:12. Toa znacese alarm kaj temno sinite i Cervar go “frli vo ogan” mladiot Manaskov. Tokmu 18 godisnoto krilo na sampionot so 4 gola od isto tolku obidi go vrati Metalurg vo komotno vodtsvo (20:17). Vardar Pro igrase cvrsto vo odbranata, no bez mnogu kreacija vo napadot. Samo Curuvija pogoduvase od 7 metri, a i golmanite na crveno-crnite nemaa svoja vecer. Taka Metalurg so golovite na brakata Mojsoski go privede mecot kon kraj i so cetvrtata pobeda nad Vardar Pro ovaa sezona se izbori za novo Kup finale.