Sportska sala ‘Mladost” - Bitola. Gledaci: 2000
Sudii: Aco Nikolovski i Goko Kolevski (Skopje)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)

Pelister:

Bozinovski (4 odbrani), Petkovski, Toskoski (4 odbrani), Z.Dimitrovski 6, Curlevski , Jankulovski 2 , Atanasovski 1, V.Dimitrovski 4, Uncevski, Popovski 6 , Petrovski 5 , Trajkovski, Mitrevski 1, Ivanovski, Bosevski .

Sedmerci: 7/4
Isklucuvanja: 2 minuti

Metalurg:

Angelov (16 odbrani), Mitrevski (3 odbrani), Rakcevic 3, Levov 2, Dimovski 2, Gorgievski 2, Manaskov, Markovski, Z. Mojsoski 3, N. Mojsoski 8, Stoilov 3, Curuvija 6, Alusevski 2, Smigic 2.

Sedmerci: 9/8
Isklucuvanja: 6 minuti

Prvakot mnogu seriozno mu pristapi na natprevarot i uste od prvite 5 minuti mozese da se pretpostavi deka izbranicite na Cervar nema da dozvolat iznenaduvanje vo bitolskiot perfekten ambient. Po edinstvenoto izramnuvanje 1:1 nastana serija na sedmerci uspesno realizirani od Canturija za prvoto odlepuvanje 1:4 na gostite. Taka vo 8 minuta Sundovski pobara tajm-aut, no ne uspea da go sopre ritamot na prvakot. Vo 18 minuta golot na Naumce Mojsoski donese najubedlivi 7:13. Angelov odbrani dva sedmerci, a nikako ne im odese na domasnite golmani. Duri vo 23 minuta Toskovski, branejki go sedmerecot na Curuvija ja zabeleza prvata odbrana. Do odmorot “metalurzite” gi zadrzaa aktivnite +6 so rutinska igra. Pocetokot na vtoriot del gi “presece” nadezite na zelenite. So mini-serija 3:0 Metalurg pobegna na 13:22 i od toj moment pobednikot vo mecot bese resen. Do krajot dvete ekipi imaa svoi pozitivni i negativni momenti, no razlikata nikogas poveke ne padna pod 6 golovi. N. Mojsoski i Curuvija do vrv ja napolnija protivnickata mreza, a kaj Pelister Z. Dimitrovski, Popovski i Petrovski odrzuvaa rezultatski ritam. Objektivnata bitolska publika na krajot vo poseldnite dve minuti so aplauz gi nagradi dvete ekipi vo ovoj korekten derbi-mec.