31. 10. 2010.

Dobar otpor, no povtorno poraz

Aba Strumica - Pelister 78:71
(16:19 ; 20:14 ; 24:13 ; 18:25)

Se prodlabocuva rezultatskata kriza na kosarkarite na Pelister, iako so igrata vidliv e mal napredok od mecevite vo Sveti Nikole i Kavadarci. Protiv noviot prvoligas izbranicite na Pecalov dobro vlegoa vo mecot i vo prvite 10 minuti pred se vo odbranata go neutraliziraa domakinot. Taleski i Anakievski se do 15 minuta go odrzuvaa minimalnoto vodstvo na bitolcani.
Potoa se razigra amerikanecot Nil, se pridodade Zoran Stojanov i od minimalno vodstvo Pelister na odmor otide so 36:33. I natprevarot bese celosno izramnet se do startot na tretiot period. Sudiite gi optovarija so licni greski pelisterci i ABA Strumica vo 29 minuta dojde do prvata dvocifrena prednost. Vo nedostatok na igraci od klupata i so posledici od zamorot, bitolcani go zagubija mecot od kontrola. Predocna bese reakcijata na Petkovski i Anakievski za najtesen od site cetiri porazi vo prvite pet gola. Vo pobednickata ekipa Nil i Stojanov postignaa po 14 a Bukberger 13 poeni. Kaj gostite Gorgi Anakievski ufrli 24 a Petkovski i Martin Taleski po 14 poeni. Pelister ostaniva osmi so 6 osvoeni boda i se podgotvuva za narednite testovi so nesto popodnoslivi protivnici.