Sudii: Miqan Vesovic i Novica Mitrovic (Crna Gora)
Crveni kartoni: Petrovski i Z.Dimitrovski vo 60 minuta za Pelister

Bozinovski, Petkovski (9 odbrani), Toskoski 5 odbrani), Z.Dimitrovski 5, Curlevski, Zarkov 2, Jankulovski 5, Atanasovski, V.Dimitrovski 2, Uncevski, Popovski 2, Petrovski 6, Trajkovski, Mitrevski 4.

Dudelange:

Hensen (10 odbrani), Poeckes 4, Rech 3, Ziemets, Don 3, Meres, Ene 2, Anobile, Ameddah 7, Wirtz, Ley 3, Molitor, Craeff, Theis.

Sedmerci: 2/1
Isklucuvanja: 12 minuti

Vo neverojatna sportska drama “vulkanot” na sportskata sala Mladost i fanaticniot igrac poveke za Pelister (bitolskite navivaci) gi vnese zelenite vo 3 kolo na EHF Kupot. Deka luksemburskiot Dudelange voopsto ne e naiven se vide uste do samiot pocetok, koga gostite se odlepija i kako i na prvata sredba go diktiraa vodstvoto vo prviot del. Levorakoto krilo Kemal Ameddah so pet vrzani gola dovede do prvoto osetlivo vodstvo od 4:8 i tajm - aut na Sundovski vo 18 minuta. Vo toj period gostinskiot golman Hensen imase 6 odbrani, a Toskoski nikako ne mozese da povrze intervencii vo serija. Taka na golot zastana Bojan Petkovski, se mobilizira odbranata, a proraboti i Mitrevski. Negovite golovi i onie na Jankulovski dovedoa do 9:9 vo 29 minuta. Taka zelenite fatija priklucok, iako so igrata ne deluvaa ubedlivo. Naprotiv, ako odbranata funkcionirase, vo napadot topkata bavno cirkulirase, a nemase nitu eden raspolozen suter.
Pocetokot na vtoriot del navesti vrakanje na rabotite na svoe. Se razigra Mihajlo Petrovski, koj vo prvoto poluvreme ne postigna nitu eden gol i bitolcani uste vo 37 minuta povedoa so 14:11, izramnuvajki go rezultatot od Luksemburg. No prednosta od 2-3 gola traese uste do 41 minuta, koga pri 16:13 nastana crna dupka vo igrata na domakinot. Sleduvaa osum nerealizirani napadi i po serijata 0:4, Dudelange se vrati vo vodstvo so golot na rezervistot Don (16:17). I togas Sundovski se opredeli za rizicna odbrana 4-2 i pelisterci go pronajdoa svojot suter vo napadot. Petrovski pogodi cetiri pati po red i vo poslednite 3-4 minuti prednosta postojano bese megu 1 i 2 razlika. I na 70 sekundi do krajot naivno zgresija gostite i po isklucuvanjeto na Rech, presece Petrovski i iznudi sedmerec so uste edno isklucuvanje za romanecot Ene. Taka Zlatko Dimitrovski na 40 sekundi do krajot so gol od sedmerec gi donese bitolcani na gol do plasman vo 3 kolo (25:22). Gostite so 4 rakometari vo pole brzo ja zagubija topkata, no Kire Atanasovski vozvrati so probivanje. Vo brkotnicata na krajot od mecot, Rech napravi prekrsok vo napad i trgna odlucuvackiot kontranapad na zelenite. Zlatko Dimitrovski zabeleza deka kapitenot Jankulovski e osamen i ovaj na 3 sekundi do krajot pogodi za posakuvanite 4 razlika. Do krajot Poeckes se obide od 12 metri, no biese mnogu neprecizno. “Na muskuli” i bez ubedlivost, no so golemo srce, borbenost i fanaticna publika, Pelister za prv pat po 6 godini mina edno kolo vo Evropka i so netrpenie ja ceka zdrepkata vo vtornik za naredniot rival.

Reakcii po natprevarot:

Zvonko Sundovski
(trener na RK Pelister)

Opomenuvav deka ne treba da go potcenime protivnikot i deka denes site igraat rakomet. Dolgo igravme vo grc i protivnikot brzo i tecno gi zavrsuvase akciite. Vo poslednite 10 minuti morav da rizikuvam so agresivna 4-2 odbrana i na krajot uspeavme “noseni” na kriljata na ovaa prekrasna publika vo psoleden cas da se izborime za 3 kolo. Sega treba dobro da se odmorime, a podocna ke razmisluvame za narednata runda i protivnikot tamu.

Mane Skercevic
(trener na RK Dudelange)

Mislam deka 99% od zaslugite za vkupnata pobeda na Pelister imaa ovaa neverojatna publika, koja gi “ponese” domasnite rakometari koga bese najpotrebno. Moite pomladi i neiskusni rakometari podlegnaa na pritiskot i samo zaradi toa mislam deka sme eliminirani. Nie igravme so 8-9 rakometari i vo eden period ne stigna umorot, no cestitki za Pelister i mnogu uspeh vo prodolzenieto od sezonata.

Seriozna povreda na Zarkov

Koga se krsese rezultatot Aleksandar Zarkov vo 46 minuta se pozali na povreda na muskulot od desnata noga i po intervencijata na doktorot Vlado Nikolovski se konstatira deka najverojtno se raboti za puknat muskul. Vednas bese bandazirana desnata noga na kruzniot napagac, a verojatno Pelister nema da moze da smeta na nego podolg period. Ovaa nedela magnetnata rezonanca ke ja kaze vistinskata dijagnoza.