Sportski kompleks "Rehne Hartman" - Dudelange, Luxembourg
Gledaci: 400
Sudii: Frans Evers i Morel Kums (Belgija)
Delegat na EHF: Gerhard Reisinger (Avstrija)
Crven karton: V.Dimitrovski (Pelister) vo 46 minuta i Zarkov (Pelister) vo 51 minuta

Dudelange:

Hensen (14 odbrani), Poeckes 6, Rech 1, Ziemets 7, Olivier 1, Don, Meres, Ene, Anobile, Ameddah 3, Wirtz, Ley 2, Molitor, Craeff, Theis.

Trener: Mane Skercevic

Isklucuvanja: 6 minuti
Sedmerci: 8/4

Pelister:

Bozinovski, Toskovski (17 odbrani), Petkovski, Z.Dimitrovski 5, Zarkov 1, Jankulovski1, Atanasovski, V.Dimitrovski, Uncevski 1, Popovski 2, Petrovski 4, Mitrevski 3, Curlevski, Ivanovski.

9-9 Zarkov

Los pocetok na nasite rakometari koi potrosija 7 minuti za prviot gol. Serija na neiznudeni greski i protivnikot od lesni golovi se odlepi. Koga Sundovski pobara tajm-aut vo 16 minuta domakinot veke imase 8:2. No Igor Toskovski ne vrati vo zivot so serija na intervencii i zelenite "voskresnaa". popovski i mitrevski pogodija za izramnuvanje. No morame da igrame pomirno bidejki napravivme serija na naivni isklucuvanja. Taka 1:45 minuti na pocetokot na vtoriot del ke igrame so covek pomalku zaradi isklucuvanjeto na V.Dimitrovski.

20-17 konecen rezultat

Vtoriot del zapocna po terkot na bitolcani. Od igra gol za gol Mitrevski i Petrovski go donesoa prvoto odlepuvanje na 13-11. No togas od momenti vo koi se funkcionirase dojde do sudiski greski na steta od Pelister koi bea vidlivi za site vo salata. Belgijcite gi isklucija dvata najdobri gostinski rakometari i dosudija skoro dvojno poveke sedmerci za HC Dudelange. No i Pelister ne realizira tri sedmerci i napramvi neiznudeni greski pa izramneto se vleze vo finisot. Togas povtorno vetar v grb za domakinot i namesto mec so remi ili eden razlika za bilo koj od rivalite sledea neobjasnivite izklucuvanja na Zarkov i Petrovski. Pelister vo ne mnogu kvaliteten mec izvlece aktiven poraz vo Luksemburg koj po kvalitetot na rivalot otimisticki deluva pred revansot v sabota. Togas zelenite ke go imaat i Nedanovski a verojatno i 4.500 grla zad sebe

Reakcii po natprevarot:

Zvonko Sundovski
(trener na RK Pelister)

Kako se odvivase natprevarot i kakov bese ktiteriumot na belgiskite sudii zadovolen sum so ovaj poraz. Loso pocnavme slicno kako so Vardar, no kompletno se vrativme vo mecot i ocekuvav i pozitiven finis. No togas dojdoa isklucuvanja na nasite klucni defanzivni rakometari, koi se nesvatlivi i stigna porazot. Sepak otimist sum i veruvam deka mozeme vo 3 kolo.

Mane Skercevic
(trener na HC Dudelange)

Za mene golema pobeda se ovie tri razlika protiv iskusnata ekipa na Pelister. Mislam deka imavme svoi periodi kako i protivnikot i realen e finalniot skor. Sega so netrpenie cekam da ja vidam povtorno Bitola vo koja igrav za Pelagonija, da gi vidam Mocart, Pece Dimitrovski, Karabegovic i uste mnogu moi prijateli. Jas sum od Radozda i tamu ne sum bil odamna pa ke go posetam i rodnoto mesto.