Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 10 kolo

Gradski stadion pod Tumbe kafe. Gledaci: 200
Glaven sudija: Dejan Jakimovski
Asistenti: Milos Milosevic i Zoran Bojaninov (site od Skopje)
Delegat: Blagoja Kotlarovski (Resen)
Strelci: B. Stojanovski vo 10, Temelkov (penal) vo 28 i Zarevski vo 90 minuta za Sileks, a Simonovski vo 45 minuta a Pelister
Zolti kartoni: Petrovski, Milenkovski (Pelister), Bozinovski i Kocoski (Sileks)
Crveni kartoni: Panovski vo 29 i Talevski vo 76 minuta za Pelister i B. Stojanovski vo 76 minuta za Sileks

Pelister:

Petrovski, Brdarovski, Panovski, Dragarski, Kitanovski, Milenkovski, Veljanovski, Maglovski, Simonovski (od 68m. Pitoska), B.Ristevski (od 84m. Tasevski), ,Kelesovski (od 33m. Talevski)

Sileks:

Bozinovski, Kostadinovski, Boskovski, Petrov, Misovski, B. Stojanovski, Lampevski (od 62m. Kocoski), Mitevski (od 46m. Nacev), Duric (od 85m. Minevski), Temelkov, Zarevski

Igrac na natprevarot:
Aleksandar Temelkov (Sileks)

Sabotniot poraz od direktniot konkurent, 27 minutniot prekin, dvata crveni kartoni i upravata pred zaminuvanje samo najavuvaat deka na Pelister mu nema spas ovaa sezona. A startot na mecot taka dobro “mirisase”. Vo prvite 7 minuti, zelenite izvedoa tri korneri, imaa tri zreli sansi za gol, a onaa na Dragarski potesko e da se promasi. Taka od prvoto vleguvanje vo kazneniot prostor, Sileks povede. Misovski brzo izvede sloboden udar, Lampevski nebranet od nikogo centrirase, a Stojanovski samo se “pokloni” na vtora stativa za otvoranje na rezultatot. Primeniot gol gi mobilizira pelisterci i vo 18 minuta Filip Milenkovski mu podgotvi penal vo dvizenje na Ristevski, no negoviot udar od 7-8 metri zavrsi za malku kraj golot. I koga Pelister ne koristi, Sileks nemilosrdno kaznuva. Vo 26 minuta Temelkov od rabot na sesnaesetnikot vo trk bie vo preckata. Vo prodolzenieto na akcijata po centarsutot na Lampevski, topkata go pogodi Kitanovski vo rakata, a sudijata Jakimovski na asistencija na pomosnikot Milosevic pokaza na belata tocka. Aleksandar Temelkov go udvoi gostinskoto vodstvo so skolsko izveden penal. Minuta podocna se cinese deka kompletno “potona bitolskiot brod”. Panovski grubo otide na Duric i Jakimovski bez razmisluvanje go iskluci. Sledea zestoki protesti na bitolskite fudbaleri, koi ne se mirea so dvete odluki na sudijata koi go nasocija mecot kako sto im odgovara na gostite. Vo 36 minuta desetina bitolski navivaci “Ckembari” vlegoa v teren so cel da go prekinat mecot, kako protest zaradi pasivnosta na klupskata uprava. Prekinot traese celi 27 minuti, a otkako se isprazni celiot stadion, mecot prodolzi. Vo poslednite sekundi od sudiskoto nadopolnuvanje po guzvata pred Bozinovski najdobro se snajde Simonovski i ja vturna topkata vo nebranetata mreza. Vtoriot del iznenaduvacki pocna so celosna nadmok na pelisterci, koi mnogu pomotivirano go nateraa gostinot da se zatvori vo kazneniot prostor. Najzrelata sansa za izramnuvanje se sluci vo 58 minuta, koga Blagojce Ristevski ja pogodi preckata a vo prodolzenieto na akcijata udarot na Simonovski go odbrani Bozinovski. Domasnite fudbaleri baraa penal zaradi igrata so raka na Petrov vo prodolzenieto na akcijata, no Jakimovski ne se oglasi. Isto kako i 6 minuti podocna koga Simonovski padna vo sesnaestnikot na kratovci. Timot na Husein deluvase poopasen so covek pomalku i cesto se obiduvase so udari od dalecina. Taka Talevski vo 67 i Simonovski do 68 minuta bea mnogu blisku do 2:2. Domasnata klupa go vnese i Toni Pitoska kako vtor napagac i vo poslednite 15 minuti se forsirase igra na visoki topki na rezervistot. Vo 76 minuta zaradi fizicka konfrontacija na sredinata na terenot Jakimovski dodeli obostran crven karton za Igor Talevski od Pelister i Borjan Stojanovski od Sileks. Zavrsniot pritisok na domasnite fudbaleri vnese golema doza na rizik i po edne kontranapad na Nacev, gostinskiot igrac od klupata go mina istrcaniot Petrovski i ubavo go najde Zarevski, koj so glava ja pogodi praznata mreza. Sileks nikogas polesno ne stignal do bodovite vo Bitola, a Pelister i pokraj dobriot nastap “tone” se poblisku do vtorata liga.

Reakcii po natprevarot:

Nedzat Husein
(trener na FK Pelister)

Imavme dovolno sansi za poinakov rezultat, no koga nema da gi realizirate protivnikot znae da kazni. I so 10 fudbaleri, pa i so 9 imavme svoi opcii za gol, no ne uspeavme. Sudenjeto ne bi go komentiral, iako mnogu raboti popladnevo bez vidlivi za site na stadionot pod Tumbe kafe.

Andon Andovski
(trener na FK Sileks)

I pokraj problemite mislam deka se igrase korektno. Brzo povedovme i koga ostanavme so covek poveke nepotrebno se povlekovme i mu dozvolivme na Pelister da igra. Pri 1:2 domakinot imase svoi sansi, no ne posluzi i srekata pa stignavme do golema pobeda vo gosti.

“Ckembarite” go prevzemaat klubot

Od prvata minuta malkubrojnite bitolski simpatizeri i “Ckembarite” skandiraa protiv upravata na klubot i pretsedatelot Atanasov. Podocna vo znak na protest gi svrtea transparentite sprotivno, a najradikalni bea vo 36 minuta. Imeno desetina navivaci vlegoa v teren i se obidoa da go prekinat mecot, barem za moment, kako bi dale jasen signal deka ne sakaat vakov Pelister. Po zadocnetata reakcija na malkubrojnata policija, sudijata Jakimovski odluci da go isprazni stadionot “Tumbe kafe” za mecot da prodolzi. Minaa 27 minuti i fudbal prodolzi da se igra, a navivacite vednas izlegoa so soopstenie deka prekinot bese edinstvena opcija da go svrtat vnimanieto na operativcite na klubot, koi ostanuvaat gluvi na baranjata za konsolidirawe na klubot vo site strukturi. So ogled na toa sto Atanasov ne prisustvuvase na sredbata, navivacite gi otstranija od svecenata loza ostanatite clenovi na upravniot odbor i donesoa svoj stav deka od toj moment go prevzemaat klubot, kako sto napravija pred tri godini so RK Pelister. Za oficijalizacija ke treba da se odrzi vonredno sobranie koe e vo najava, kako i kaznata za propustite vo organizacijata i prekinot na sabotniot mec.

Zosto sudese bas Jakimovski?

Dvojbi imase i pred mecot a posebno posle nego. Zosto bese delegiran bas mladiot sudija Dejan Jakimovski za direktniot duel za opstanok na Pelister i Sileks? Zarem nemase poiskusen sudija za ovoj mec so znacenje ne na tri tuku na sest bod? Vo mecot imase premnogu sporni momenti, no najmnogu zagrizuvase neizednaceniot kriterium, zaradi koj vo vtoroto poluvreme natprevarot mu pobegna od race na Dejan Jakimovski. Pelisterci signaliziraa dva penali vo vtoriot del, a smetaat i deka prestrogo bese isklucen Nikolce Panovski vo 28 minuta.