Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 19 kolo

Metalurg - Pelister 4:0 (3:0)

Stadion na Zeelezarnica - Skopje. Gledaci: 500
Glaven sudija: Marjan Markoski (Ohrid)
Asistenti: Kiril Negrieski i Sime Grdanoski (Struga)
Strelci: Kralevski vo 4, Dragarski (avtogol) vo 7, Krstev vo 42 i Ilijovski vo 82 minuta
Zolti kartoni: Vajs, Nastovski, Krstev, Ejupi (Metalurg), Salevski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Metalurg:

Efremov, Petrevski, Memedi, Mitrev, Vajs, Kralevski, Nastevski (od 63m. Ejupi), B. Ljamcevski (od 75m. Tenekidziev), Krstev (od 83m. Mihajlovic), Nacevski, Ilijoski.

Pelister:

Petrovski, Ivanovic, Dragarski, Salevski (od 69m. Ristevski), Micevski, Simonovski (od 29m. P. Ljamcevski), Konjarski, Petkovski, Talevski, Bujcevski, Milenkovski, (od 77m. S. Veljanovski).

Igrac na natprevarot: Blagojce Ljamcevski (Metalurg)

Ako podgotovkite za proletniot del na sampionatot minaA dobro, prviot oficijalen mec gi vrati bitolcani dva cekori nanazad i gi zamre minimalnite opcii za opstanok. Iako do krajot ima uste 13-14 natprevari, verbata vo opstanokot e mnogu pomala po debaklot vo Skopje. Koga po prvite dva korneri vo 7 minuta Metalurg imase 2:0 jasno bese koj na krajot ke se raduva. Najnapred stoperot Kralevski vo 3 minuta bese najsnaodliv, a 4 minuti podocna Dragarski ja pogodi sopstvenata mreza. Taka defanzivniot tim na Husein uste od startot imase nevozmozna misija. Igrata so samo eden napagac poveke nemase smisla, no zelenite mnogu tesko stignuvaa do protivnickiot gol. Polovina cas se igrase bez sansi so dominacija vo posedot na topkata na Metalurg i jalovi obidi na Pelister so preskoknuvawe na sredniot red da se zakani. Vo 43 minuta Mile Krstev od vtor plan so glava po tret pat go prinudi Ilce Petrovski na kapitulacija. 3:0 na poluvreme i najava za katastrofa vo prodolzenieto. Gostinskata klupa napravi nekolku zameni, no dolgo trebase Pelister da vleze vo natprevarot. Konjarski i Talevski imaa po edna polusansa, no premalku za da se ostane neporazen na devettoto gostuvawe. Vo finisot Baze Ilijovski vo 82 minuta gi postavi finalnite 4:0, so sto Metalurg gi najavi svoite sampionski ambicii, a Pelister i natamu tone. Nema da bide lesno da se vratat nasmevkite na licata na prvite luge na klubot, se do podobruvanjeto na vpecatokot i na tabelata. V sabota vo Bitola doaga Napredok i toa ke bide idealna sansa za “podignuvanje na glavata” po skopskiot debakl.