21. 3. 2011.

Nesovladliviot Misovski se ispreci pred Pelister

Tineks Prolet - Pelister 25:22 (11:13)

Po dvonedelnata pauza vo VIP Super ligata zaradi nastapite na Makedonskata reprezentacija vo kvalifikaciite za EP, natprevarite za bodovi prodolzija. I vo tretiot meguseben mec ovaa sezona domakinot bese pouspesen vo duelite na Tineks Prolet i Pelister.
Ako vo 3 kolo vo Skopje, domakinite slavea so 23:20, sega skoro na identicen nacin stignaa do bodovite nametnuvajki silna konkurencija zaedno so bitolcani da se borat za tretoto mesto. Junak na natprevarot bese golmanot na Tineks Prolet, Borko Ristevski, koj imase 20 odbrani i vo celost gi demoralizira rakometarite na Pelister. Vo prvoto poluvreme se igrase izednaceno do taa mera sto duri sest pati rezultatot bese izramnet. Sepak pelisterci poveke ja imaa kontrolata i blagodarenie na golovite na Filip Lazarov stignaa do 11:13 na odmorot. No vo prvite 5 minuti od prodolzenieto se razbrani Ristevski, kriloto Nikolic pogodi od dve kontri i Tineks Prolet se vrati vo natprevarot. Ekipata na Ilija Temelkovski vo 36 minuta veke imase 15:14 so golot na Angelovski. Bitolcani preku Mitevski i Lazarov odrzuvaa igra gol za gol, no se do 50 minuta.
Finisot pak go odbeleza Misovski so serija na vrzani intervencii, koi napadot na domakinite gi materijalizirase so golovi. Koga na 5 minuti do krajot Pelister imase covek poveke i brkase dva gola, ja imase poslednata sansa makar za bod. Sepak toa bese vecer na Misovski koj “skina” dva ziceri po udarite na Lazarov i Mitevski i Tineks Prolet proslavi bitna pobeda. Nikolic so 7 i Angelovski so 6 gola najefikasni kaj Tineks Prolet, a Filip Lazarov postigna 9 gola kaj Pelister. Za bitolcani cekor nazad po remito so Vardar Pro, no ostanuvaat uste 10 kola do razvrskata, vo koja ovie dve ekipi ke se borat za toa vo koj evro-kup ke nastapuvaat narednata sezona.