Sportska sala “Mladost” - Bitola. Gledaci: 3.000
Sudii: Gorgi Nacevski i Slavco Nikolovski (Skopje)
Delegat: Ruse Naumovski (Skopje)

Pelister:

Bozinovski, Toskovski (9 odbrani), Z. Dimitrovski 3, Mitevski 5, Zarkov 2, Jankulovski , Petrovski 4, V. Dimitrovski 2, Popovski, Sundovski, Vezenkovski 4, Ivanovski 1, Trajkovski, Nedanovski, Mitrevski 1, Lazarov 5.

Sedmerci: 4/2
Isklucuvanja: 8 minuti

Vardar Pro:

Ristevski (10 odbrani), Daskalovski (3 odbrani), Grbovic 1, Markovski 1, Janev, Pecakovski 1, Sudzum 2, Pejovic, Kukoski, Prodanovic 3, Nadoveza 7, Jokic, Curuvija 2, Reznacek 5, Markicevic 5, Canturija.

Sedmerci: 4/4
Isklucuvanja: 6 minuti

Od prvata do poslednata minuta derbito vo Bitola gi ispolni ocekuvanjata i so neizvesnota potseti na najdobrite denovi na “vecnata” presmetka. Pelisterci dobro go otvorija mecot i so golovite na Vezenkovski i Mitevski prvi se odlepija na 4:2 vo 7 minuta. Vardarci se vratija vo mecot i so odbranite na Ristevski i golovite na Markicevic i Nadoveza, skopjani otidoa do prijatni 9:5 vo 14 minuta. Bitolcani pak imaa svoi momenti, koga i Filip Lazarov pocna da pogoduva i vo 21 minuta izramni na 10:10. Razlikata vo prviot del bea odbranite na Ristevski nasprotiv skromniot prv del na Toskovski i Bozinovski. Taka na odmor se otide so 15:17 so golot na Prodanovic pred odmorot. Sepak vo vtoriot del prorabotija odbranite i golovite bea mnogu poretki otkolku vo prviot del. Celi 20 minuti se igrade gol za gol i Vardar Pro odrzuvase eden do dva gola prednost. Taka do izramnuvanje bitolskite navivaci cekaa do 51 minuta, koga Vezenkovskii pogodi za 24:24. Togas Toskovski ja podigna ekipata so nekolku briljantni odbrani i zelenite povedoa so 26:24. No na sekoe opustanje protivnikot reagirase so mini-serija. Nadoveza i Curuvija go vratija mecot vo egal na dve minuti do krajot. I koga vardarci se cinese imaat mec topka so isklucuvanjeto na Zarkov, pak iznikna Toskovski i “skina” dva ziceri. Na 35 sekundi do krajot Pelister imase napad za pobeda. Sepak od pregolema zelba Petrovski napravi probivanje, a Zlatko Dimitrovski bese isklucen zaradi takticki prekrsok da spreci kontranapad. Odednas Vardar Pro imase idealna pozicija. Sepak Canturija ja ispusti topkata na 4 sekundi do krajot i propadna moznosta za pobeda. Pelister za 3-4 sekundi ne uspea da upati udar za tri boda. Dramaticno derbi vo koe dvete ekipi imaa svoi momenti, no detalite i tehnickite greski go donesoa remito, vo mec koj ke ostane zapameten i po fantasticniot ambient, koj go napravija domasnite navivaci Ckembari.