Sportska sala “Mladost” - Bitola. Gledaci: 300
Sudii: Cane Kurtovic (Skopje) i Mitko Gorgievski (Bitola)
Delegat: Blagoj Petrov (Veles)

Pelister:

N.Gorgievski (3 odbrani), Toskovski (7 odbrani), Petkovski 2 odbrani), Z.Dimitrovski 3, Nikolovski 1, Zarkov 3, Jankulovski4, V.Dimitrovski 4, Atanasovski 6, Ivanovski, Vezenkovski 2, Uncevski 2, Stefanovski, Ilievski 1, Trajkovski, Mitrevski 8.

Sedmerci: 4/3
Isklucuvanja: 6 minuti

Zlaten dab:

Sokoloski (13 odbani), Mitreski, Dupjacanec, Stojanoski 1, Lokvenec 3, Laskoski 3, Petkoski 4, Cadomoski 1, Canturija 6, Bozaroski 4, Angeleski 8, Trajkoski, Trenceski.

Sedmerci: 3/2
Isklucuvanja: 2 minuti

Vo rutinski natprevar za isparakanje na sezonata, rakometarite an Pelister go sovladaa sosedniot rival Zlaten Dab so 4 razlika otkako imaa vostvo vo tekot na site 60 minuti. Uste po otvoranjeto na mecot vidlivo bese deka zelenite se silno motivirani za pobeda i potvrda na tretoto mesto. Prednosta poleka rastese i po 17:10 vo 22 minuta, dostigna najvisoki 20:11 na poluvreme. Vo prviot del bleskase mladiot Mitrevski, a nekolku gola na postavena odbrana postigna i Kire Atanasovski. Po srabotenoto vo prviot del pelisterci samo rutinski ja odrzuvaa prednosta vo prodolzenieto. Stefanovski im da de moznost na pomladite, a gi rotirase i trite golmani. Kaj prilepcani se razbrani Sokoloski, no vo napadot so Angeleski kako edinstven raspolozen suter bese nevozmozno da se stigne do presvrt. Na momenti se pridodade i Canturija no toa bese dovolno samo za cesen poraz.