Pelister - Tikves Vinarska vizba 31:30 (14:11)

Sportska sala “Mladost” - Bitola. Gledaci: 700
Sudii: Gorgi Nacevski i Slave Nikolov (Skopje)
Delegat: Nedelko Nedelkovski (Skopje)

Pelister:

N.Gorgievski, Toskovski (13 odbrani), Z.Dimitrovski 5, Nikolovski 4, Zarkov 3, Jankulovski 4, Atanasovski 7, V.Dimitrovski, Vezenkovski 5, Uncevski 3, Ilievski, Trajkovski, Mitrevski, Grujovski

Sedmerci: 5/4
Isklucuvanja: 8 minuti

Tikves V.V.:

Paunov (8 odbrani), Dimitrov (4 odbrani), Pletvarski, Todorovski, Grozdanov 2, Lazov, Kitev 2, Milosavljevic 3, Popov 2, Saklevski 6, Pavlovski 8, Jancev 1, Sokolov, Mitevski 6

Sedmerci: 2/2
Isklucuvanja: 4 minuti

Iako rezultatot pokazuva dramatika do poslednite sekundi, Pelister polesno otkolku vo 3 kolo go sovlada Tikves V.V. i samo po vina na fizickiot pad gostite se vratija do tesen poraz. Otvoranjeto na mecot navestuvase izednacena igra i do 20 minuta se igrase izramneto so duri sest izramnuvanja vo pocetnata faza. Togas se razbrani Toskovski, Atanasovski i Z. Dimitrovski pogodija vo mini-serija i na odmor zelenite se odlepija so 14:11. Vo prodolzenieto ista slika. Pelister poorganiziran vo odbranata samo ja zgolemuvase svojata prednost. Od 18:13 vo 37 minuta do 21:15 po polovina od vtoriot del. Domakinite imaa mnogu raspolozeni rakometari, a kaj gostite mnogumina potfrlija. Vo takvo odvivanje na rabotite najvisokata prednost pelisterci ja imaa vo 49 minuta, koga so golot na Jankulovski povedoa so 25:18. Od toj moment kako i protiv Tineks Prolet kako da im nedostigase silata na bitolcani i posvezite gosti polea ja anuliraa prednosta. Opasno se doblizija koga po dvojnoto isklucuvanje na domasnite rakometari na 30 sekundi do krajot brkaa 31:29. No iskusnite domasni rakometari ne dozvolija poveke od edna greska i so golot na Pavlovski na 7 sekundi do krajot Tikves V.V. namali na 31:30. So zadrzuvanje na posledniot napad, izbranicite na Stefanovski stignaa do vtora pobeda od trite megusebni sredbi so zilavata ekipa na Tikves V.V.

Reakcii po natprevarot:

Kire Atanasovski
(rakometar na Pelister)

Mislam deka ja zasluzivme pobedata i vo finisot gostite se doblizija zaradi nivnata svezina i dolgata klupa, no mislam deka podobrata ekipa gi osvoi bodovite. Znaete vo kakvi uslovi trenirame i nastapuvame, pa sekoja pobeda e dobredojdena. Mislam deka i narednata nedela imame ubava sansa za novi pobedi.

Pelister vo polufinaleto na Kupot

Na terenot na MRK Vardar vo Skopje, Pelister ja osvoija cetvrtfinalnata grupa i zaedno so Tikves V.V., Vardar Pro i Metalurg izbori plasman na zavrsniot turnir na nacionalniot Kup. Najnapred ubedliva pobeda nad Bogdanci, a potoa vo dramaticen mec pobeda od 28:25 nad MRK Vardar vo mec vo koj bitolcani vodea od samiot pocetok do krajot.