Gradski stadion vo Tetovo. Gledaci: 1000.
Glaven sudija: Aleksandar Stavrev
Asistenti: Marjan Kirovski i Aleksandar Dimovski (site od Skopje)
Delegat: Meriton gega (Struga)
Strelci: D.Jovanovski vo 41 minuta za Teteks, a Iliev vo 61 i Petkovski vo 80 minuta za Pelister

Teteks:
Mar. Jovanovski, D.Jovanovski, Miskovski, Ristov,Ristovski, Ristevski, Savevski, Mir. Jovanovski (od 68m. Radonjic), Redzepi (od 75m. Urosevic), Gligorovski, Iseni (od 43m. Stojanovski).

Pelister:
Pavlovic, Brdarovski, Lazarevski (od 84m. Ivanovic), Bradonjic, Cvetkovski, Micevski, T.Veljanovski (od 80m. Simonovski), A.Veljanovski, Bujcevski (od 60m. Iliev), Ljamcevski, Petkovski.

Igrac na natprevarot: Lazar Iliev (Pelister)

Nikoj ne tipuvase na Pelister, nitu na remi, a kamo li na pobeda vo Tetovo na otvoranjeto na proletniot del od fudbalskiot sampionat. So samo tri treninzi Ljamcevski sostavi tim koj prv pat igrase zaedno i blagodarenie na vtoroto poluvreme go odnese celiot plen. So gust sreden red i samo Bujcevski vo napadot (Marjan Altiparmakovski ne nastapi zaradi akumulacija na kartoni) pelisterci ja cekaa sansata od kontranapad. Koga site pomislija deka prviot del ke zavisi bez golovi, Lazarevski ne bese resitelen i izbienata topka zavrsi kaj D.Jovanovski, koj od kaj penaltikot so silen udar ja pogodi mrezata na Pavlovic. Primeniot gol gi smeni planovite na gostinskata klupa i Lazar Iliev mu se prikluci na Bujcevski vo napadot. Tokmu 22 godisniot stipjanec go realizirase perfektniot kontranapad i vo 60 minuta Pelister izramni na 1:1. Golot gi vonzemiri tetovci koi se poveke gresea vo dodavanjata, a bitolcani mudro ja cekaa svojata sansa. Vo 80 minuta kapitenot Nikola Petkovski izvede perfekten sloboden udar i prefrlajki go ziviot yid go postigna pobedonosniot gol. Petkovski najde vistinski moment za negoviot prv gol vo sezonata, a Pelister na terenot kade zagubi od Renova na pocetokot na dekmevri, slavese protiv Teteks. So 26 boda isto kako i Sileks, zelenite se na delba na 4 i 5 mesto po 19 kolo. Vo narednoto kolo pelisterci se slobodni, a na 14 mart gostuvaat vo Skopje kaj lutiot rival Vardar.