Sportska sala “Mladost” - Bitola. Gledaci: 300
Sudii: Vasil Cavdarov (Bogdanci) i Zoran Naumovski (Skopje)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)

Pelister:

N.Gorgievski (8 odbrani), Toskovski (6 odbrani), Z.Dimitrovski 5, Nikolovski 3, Zarkov 5, Jankulovski 5, Grujovski 1, Atanasovski 4, V.Dimitrovski, Vezenkovski 6, Uncevski 4, Ilievski 2, I. Trajkovski, Mitrevski 4.

Sedmerci: 2/1
Isklucuvanja: 6 minuti

MRK Vardar:

Paunkov (8 odbrani), B.Trajkovski (3 odbrani), Velkovski (2 odbrani), Zojlevski 3, Andovski 3, Blazevski 8, V. Dimitrievski 4, Malevski, S.Trajkovski 1, Ordev 1, D.Georgievski 3, Angelovski 6, A.Dimitrievski 5.

Sedmerci: 6/5
Isklucuvanja: 2 minuti

Samo 300 gledaci vo sportskata sala Mladost vidoa uste edna pobeda na rakometarite na Pelister, po tret pat ovaa sezona nad MRK Vardar na Stojan Petrusevski. Vo nitu eden moment od sredbata, pobednikot ne bese pod znak prasalnik, bidejki zelenite seriozno go interpretiraa mecot i ovoj pat nemase fizicki pat na krajot. Zlatko Dimitrovski i Aleksandar Zarkov go donesoa prvoto odlepuvanje i vo 8 minuta domakinot povede so 7:3. Taa prednost poleka se zgolemuvase i vo 23 minuta dostigna visoki 7 razlika (19:12). Iako nekolku pati spustaa na 4,5 razlika blagodarenie na Angelovski i Dimitrievski, gostite voopsto ne se vratija vo mecot. Startot na vtoroto poluvreme samo ja zakovaa prednosta na bitolcani. Vezenkovski na dva pati i Mitrevski pogodija na 27:19 vo 41 minuta. Togas Stefanovski im dade moznost na site svoi rakometari od klupata i so mali isklucoci site se zapisaa megu strelcite. Vo finisot na voodusevuvanje na publikata i najmladiot Aleksandar Grujovski postigna gol-prvenec. Nitu vo esenskiot del, nitu pred dve nedeli vo Kupot vo Skopje, Pelister vaka lesno ne stignal do bodovite protiv MRK Vardar. Serija na vrzani pobedi na rakometarite na Pelister pred pelagoniskoto derbi so Zlaten dab naredniot vikend vo Prilep.