Kade plovi ovoj Pelister? 1 del

Sezona 2008/09
ESENSKI DEL

Pelister - Horizont Turnovo 3:1 (1:0)

1.000 gledaci na stadionot pod Tumbe kafe vidoa odlicen mec i prva tesko izdvojuvana pobeda na pelisterci vo novata sezona. Koga Igor Momirovski vo 12 minuta go iskoristi kiksot na gostinskata odbrana i so glava go otvori rezultatot, mnogumina pretpostavija goleada vo mrezata na Dimovski. Sepak glupavoto isklucuvanje na Mende Stepanovski vo 32 minuta (nemeren udar so lakrt vrz Lazarovski) gi iskomplikuva planovite na ekipata na Nedzat Husein.
Na pocetokot na vtoriot del vo izramneta igra najnapred Balozov postigna gol za izramnuvanje, koj pomosnikot Ljupco Dimoski opravdano go ponisti zaradi nedozvolena pozicija. Sepak vo 79 minuta noviot prvoligas izramni blagodarenie na golot na Robert Lazarovski, koj raspali od 17 metri oddesno i go iznenadi na pobliskata strana odlicnio Nikov. Sepak pri radosta za golot toj go udri korner znamenceto i zaraboti vtor zolt karton, pa silite bea izramneti vo poslednite 10 minuti. Togas vo igra vleze Dragan Dimitrovski, koj vo prviot kontakt so topkata so glava ja pogodi celta na dodavanje na Miranda. Vednas potoa istiot fudbaler dodade za Simonovski, koj isto taka samo sto vleze vo igra pogodi za finalnite 3:1.

Vardar - Pelister 3:0 (0:0)

Pred 5.000 gledaci na gradskiot stadion vo Skopje, fudbalerite na Pelister ne uspeaa da go povtorat podvigot od 24 apri,l koga so het-trikot na Miranda slavea srede Skopje so 3:1. Noviot favoriziran Vardar uste od startot gi pritisna zelenite, koi i pokraj ofanzivniot tim igraa povleceno, no bez seriozni zakani za Pacovski. Po suspenzijata na Stepanovski (4 meca neigranje) vo ranata faza se povredi i Goce Todorovski, pa trenerot Husein go vnese Stefan Spirovski, koj vleta vo sredniot red, a Todorovski se vrati na stoperskata pozicija. I koga prviot del zavrsi miroljubivo, pelisterci ocekuvaa konsolidacija vo prodolzenieto i poveke topki za istureniot Zunior. Sepak vo periodot od 52 do 61 minuta napagacot na vardarci Boban Jancevski postigna het-trik otkrivajki gi site mani na bitolskata odbrana. Dva gola so noga po centarsutevite na Milosavljevic i eden so glava po kompletniot kiks na gostinskata odbrana. Vo tie momenti fudbalerite na Pelister zagubija glava i ne stignaa da reagiraat do krajot na sredbata. Za Vardar ova e vtora domasna pobeda so identicen tek na rabotite - remi na poluvreme i goleada vo vtoriot del nad pelagoniskite rivali.

Pelister - Rabotnicki 1:1 (1:1)

Po mnogu tesko vreme Pelister i Rabotnicki odigraa odlicen mec i go podelija plenot vo najinteresnata sredba vo fudbalskiot vikend. Uste vo 8 minuta po centarsutot na Nuhiu, Hristijan Kirovski podmetna noga i go iznenadi Nikov. Sepak ne se cekase dolgo na reakcijata na zelenite. Vo 10 minuta Miranda centrirase, Zunior ja propusti topkata, a Igor Momirovski so glava go matirase golmanot Naumovski. Istiot fudbaler vo 37 minuta napravi nepromislen poteg, koga so lakt go udri Sekulovski i zaraboti isklucuvanje. Celi 53 minuti Pelister igrase so igrac pomalku, a deficitot i da ne se pocuvstvuva. Vo pocetnata faza na vtoriot del Rabotnicki nametna jalova inicijativa, no sansite pred Nikov gi nemase. Nekolku prekini izvedeni od Nuhiu ili solo akcija na rezervistot Minas Osmani bea premalku od ekipata na Babunski. Pelister svoi opcii imase preku prekinite na Zoran Simonovski ili sansite vo finisot na Blagojce Glavevski. So ova remi dvete ekipi imaat po 4 boda i se naogaat vo sredinata na tabelata.

Renova - Pelister 3:1 (1:1)

Vo svoeto kratko prisustvo vo Prvata liga ekipata na Renova od tetovskoto selo Djeebciste, se uste ne zagubila oficijalen prvenstven mec so bitolski Pelister. So isklucok na pobedata od 2:1 vo cetvrtfinaleto na Kupot pred dve sezoni, bitolcani sekogas so navednata glava go napustale gradskiot stadion vo Tetovo. Bez kaznetite Stepanovski i Momirovski, gostite zapocnaa pretplazlivo, no od prviot kontranapad Zunior pobegna i go postigna prviot svoj gol ovaa sezona 4 vo dresot na Pelister. Vodstvoto go smeni nacinot na igra na dvete ekipi pa glavno sino-belite napagaa, a zelenite se branea. Vo sudiskoto nadopolnuvanje od prviot del po edna guzva pred golot na bitolcani nevnimatelno intervenirase Mile Petkovski i ja pogodi sopstvenata mreza. Toj izramnuvacki gol im dade sila na tetovcani, pa vo 50 minuta iskusniot Emini so udar od distanca ja pogodi mrezata na Nikov i ja dovede domasnata ekipa vo vodstvo. Ekipata na Nedzat Husein se obide so trojca napagaci da se vrati vo mecot, imase i svoi sansi preku Delovski i Zunior, no ostana 2:1. Vo poslednite momenti od mecot, veteranot Ali od guzva go postigna tretiot gol za tetovcani za finalni 3:1. Cetvrt vrzan prvenstven poraz na Pelister vo Tetovo, a vtor ovaa sezona po onoj od 3:0 vo Skopje od liderot Vardar.

Pelister - Metalurg 2:0 (0:0)

Padna temperaturata, padna kredibilitetot na ovoj Pelister, pa padna i posetenosta pod Tumbe kafe. Samo 200 gledaci go sledea duelot so noviot prvoligas Metalurg, za koj vredese da se sledi pred se vtoroto poluvreme. Vo prvite 45 minuti se igrase bez izraziti sansi, so jalova inicijativa na pelisterci, no i so 2-3 opasni kontranapadi na zolto-zelenite vo Avtokomanda. Vo 47 minuta po kornerot na Miranda, gostinskiot golman Mancevski ne ja rascisti opasnosta, pa topkata ostana vo peterecot, a vo nego najdobro se snajde Blagojce Glavevski i go otvori rezultatot. Po postignatiot gol ekipata na Husein zagospodari so terenot i sozdavase uste nekolku sansi za vtor gol. Vo 78 minuta go vidovme najubaviot moment na sredbata. Zunior nafrli od desnata strana, na rabot na sesnaesetnikot topkata ja doceka Goce Todorovski i so brilijanten volej ja pogodi stativata, a potoa i mrezata na gostite. Do krajot na sredbata i Miranda so odlicen slalom mozese da se zapise megu strelcite, no negoviot lob go procita gostinskiot golman Mancevski. Gostite ostavija soliden vpecatok i samo zaradi neiskustvoto ne osvoija bod pod Tumbe kafe. So ovaa vtora pobeda vo pet meca, zelenite imaat 7 od moznite 15 boda i so pedeset procenti ucinok se naoga na sredinata na tabelata.

Milano - Pelister 3:1 (1:0)

2.000 gledaci na stadionot vo Kumanovo go sledea derbito na Milano i Pelister, vo koe kako i lani prednosta na domasniot teren bese iskoristena. Vo 23 minuta po losata procenka na ]ire Ristevski, iskusniot Blagoja Gesovski izbi pred Nikov i rutinski go sovlada. Brzo reagiraa gostite so dve-tri zreli sansi na Miranda, od koi najzrelata vo 32 minuta koga brazilecot ne reagirase najdobro pred domasniot golman. Na pocetokot na vtoriot del Alimi pogodi od 23 metri i postigna vistinski evro-gol, sliien kako onoj na Emini pred dve kola vo Tetovo protiv Renova. Koga vo igra vleze Dimitrovski, gostinskiot trener Husein se frli na napadot, pa novovlezeniot fudbaler vo prvata svoja sansa go matira domasniot golman. Sepak pak crveno-crnite dodadoa gas i Alimi vo 79 minuta go resi pobednikot so odlicna reakcija po greskata na gostinskiot golman. Po ovoj poraz zelenite padnaa za dve mesta na tabelata, pa so nemiren duh go docekuvaat Sileks na Marijan Sekulovski, koj nema pobeda vo 7 kola od dosegasniot sampionat. Na spomenatiot mec pelisterci ke bidat posilni za Dimov i Momirovski, koi ne igraa vo Kumanovo zaradi suspenzija. Od sabota Pelister dobi i nov pretsedatel vo imeto na Krume Volnarov, koj e poznat po investiciite vo fudbalot i vodenjeto na tretoligasot Tumbe kafe. Toj go zazema mestoto na Jovko Krstevski, koj ostanuva da raboti vo klubot kako potpretsedatel. Drugi pogolemi problemi ne se predvideni.

Pelister - Sileks 3:1 (0:0)

Samo 300 gledaci pod Tumbe kafe vidoa vistinski derbi vo duelot na Pelister i Sileks, koi pred se vo vtoroto poluvreme gi opravdaa ocekuvanjata na fudbalalskata javnost. Vo prvite 45 minuti se igrase izramneto so 2-3 zreli sansi za ednite i za drugite. Gostite glavno napagaa od kontranapadi, a domakinite bea opasni od prekini. Rabotite se smenija vo prodolzenieto, koga Divjak go ufrli vo prazno Gligor Gligorov, a ovoj so precizna dijagonala go otvori rezultatot. Samo 60 sekundi podocna Pelister vozvrati po akcijata na Momirovski i Glavevski, koj spusti do Miranda, a ovoj so precizen udar vo gorniot desen agol go sovlada Simov i izramni na 1:1. Od toj moment dvete ekipi se presmetuvaa so otvoren gard, pa za ocekuvanje bese tret gol na natprevarot. Momentot na odluka se sluci vo 80 minuta, koga Markovic nepotrebno startuvase vrz Glavevski, ne ja dopre topkata, pa Stavrev bez razmisluvanje pokaza na belata tocka. Goce Todorovski so svojot vtor gol vo sezonata go kompletirase presvrtot. Vo sudiskoto nadopolnuvanje Dimitrovski izbega vo kontranapad i nesebicno go proigra, igracot na natprevarot Blagojce Glavevski, a ovoj so precizna dijagonala so levata noga gi postavi konecnite 3:1. I tret pat ovaa sezona Pelister zabeleza doma{na pobeda od dva gola razlika i napravi evidenten skok na tabelata. Sleduva reprezentativna pauza, vo koja so mnogu problemi vleguva Sileks, a so pomirna glava bitolski Pelister. Uspesen start na noviot menagerski tim na zelenite i prva pobeda po doaganjeto na Volnarov (pretsedatel), Kitanovski (sovetnik) i Ilievski (sportski direktor) vo klubot.

Napredok - Pelister 3:1 (2:0)

Vo najlos moment fudbalerite na Pelister go pretrpea cetvrtiot poraz ovaa sezona i toa od fenergijata Napredok, koj tokmu protiv bitolcani ja izdvojuvaa prvata pobeda vo novata sezona. Uste vo 9 minuta Angeleski im izbega na gostinskite defanzivci i go matira Trajce Nikov. Sindronom na gostuvanjata bitolcani go cuvstvuvaa vo tekot na celoto prvo poluvreme, vo koe glavno dominiraa kicevci. Vo 35 minuta padna odlukata okolu pobednikot. Levkov (najdobar poedinec na sredbata) bese najsnaodliov po edna guzva pred golot na pelisterci i ja zgolemi prednosta na domakinot. Vo prodolzenieto zelenite se frlija na edna karta, no vo 55 minuta ambiciite se srusija po isklucuvanjeto na Adriano Miranda, koj bez topka udri protivnicki fudbaler, a glavniot sudija Zoran Temelkov vednas go iskluci. So covek poveke Napredok lesno postigna tret gol preku Levkov i negovata odlicna realiziacija na brziot kontranapad. Ako mozese nesto da se spasi pelisterci spasija vo poslednite 20 minuti. Iako igraa so 10 fudbaleri izbranicite na Nedjat Husein namalija na 3:1 so golot na rezervistot Stefan Spirovski (negov vtor gol vo profesionalnata kariera) vo 74 minuta. Na 6 minuti do krajot zaradi prekrsok vrz Glavevski vo kazneniot prostor sudijata Temelkov pokaza na belata tocka. Sepak Todorovski, koj pogodi vo prethodnoto kolo protiv Sileks, ovoj pat bese procitan od domasniot golman Kuzmanov i bitolcani propustija sansa za minimalen poraz. Nepotrebno grub natprevar so 6 zolti i 1 crven karton. Po ovoj 4 poraz ekipata na Pelister ostanuva na 10 boda od moznite 24 na sredinata od tabelata.

Pelister - Pobeda 0:1 (0:0)

Vo 54 pelagonisko derbi (odigrano na pladne) posrekni i poumesni bea fudbalerite na Pobeda, koi gi odnesoa site tri boda od Bitola vo takticki tvrd i neizvesen mec. Vo prvite 45 minuti se igrase otvoreno so poveke sansi za domakinite. Glavevski vo 30 i Dimov vo 39 minuta imaa dva ziceri, koi bea potesko da se promasat otkolku da se pogodat. Sepak vo prodolzsenieto prilepcani ja legnaa topkata na zemja, igraa povrzano, no bez zakani po Nikov. Momentot na odluka se sluci vo 71 minuta, koga po akcijata na Dameski po levata strana, Aceski so glava dodade do Nestoroski, komu ne mu bese tesko od 5-6 metri da ja pogodi nebranetata mreza. Po primeniot gol bitolskata klupa go ufrli vo igra nedovolno zaleceniot Zunior i Toni Veljanovski kako napagac, no od seto toa samo edna sansa. Vo 90 minuta po edna dolga topka pred golot na Vrteski, topkata stigna do Zunior, koj biese od volej, no desniot direk gi spasi prilepcani. Sudijata Boskov dobro go vodese derbito, so po dva zolti kartoni na dvete strani.
Po ovoj prv domasen poraz Pelister padna za prv pat ovaa sezona zad Pobeda na tabelata i za prv pat naniza dva vrzani porazi.

Makedonija G.P. - Pelister 2:0 (1:0)

Skoro 1.000 gledaci na stadionot vo Gorce Petrov go sledea derbito od 11 kolo megu liderot i Pelister, koj e vo golema i prepoznatliva kriza. Uste vo 10 minuta po dobro izvedeniot aut od Brnjarcevski, visokiot Vasington spusti, a vtoriot brazilec De Brito go otvori rezultatot. Reakcijata na zelenite bese vidliva, no ne i konkretna. Miranda barase penal vo 34 minuta po duelot so Mojsov, no sudijata Mantov od Negotino ne ja prekina igrata. Koga zapocna vtoriot del zapocna konstantnata inicijativa na bitolcani. Taa bese izrazena so nekolku polusansi, no bez intervencii na domasniot golman. Odlukata padna vo 56 minuta, koga po eden kontranapad na Vasington ovoj ubavo dodade, a afrikanecot Osa samo ja vturna topkata vo praznata mreza. Problemite da bidat pogolemi vo ekipata na Pelister se povredija Stepanovski vo prvoto i Glavevski vo vtoroto poluvreme, pa vo igra vlegoa T.Veljanovski i Dimitrovski. Veke zagrizuvacka e situacijata na tabelata na ekipata na Husein po trite porazi od Napredok, Pobeda i Makedonija G.P.

Horizont Turnovo - Pelister 0:0

Vo vonrednoto kolo na dvata davenici, Horizont Turnovo i Pelister se neutraliziraa i vo los natprevar, pocetniot rezultat bese edinstven logicen. Bitolcani protestiraat za 70 minuta, vo koja Adriano Miranda od sloboden udar ja pogodi preckata, a potoa topkata zavrsi na gol linijata. Spored zelenite debelo vnatre, no sudiskata trojka ostana neoglasena. Pelisterci poveke od edno poluvreme igraa so covek pomalku zaradi isklucuvanjeto na Blagojce Glavevski, pa zatoa remito i ne e taka los ishod.

Pelister - Vardar 0:0

Vo prekrasna atmosfera so dvete navivacki grupi megu 3.000 gledaci pod Tumbe kafe, Pelister i Vardar gi opravdaa ocekuvanjata i nedostigaa samo golovi za vpecatokot da bide kompleten. Vo 13 minuta Muzafer Ejupi ja razdrma preckata od golot na Nikov so udar od 20 metri. Klucniot moment vo prviot del bese 19 minuta koga Dragan Dimitrovski nepotrebno nasedna na provokacijata na Vajs i go otturna i zasluzeno zaraboti isklucuvanje. Do odmorot dvete ekipi imaa po edna sansa. Zelenite vo 27 minuta koga po slobodniot udar na Miranda, Kire Ristevski biese so glava, no Pacovski fantasticno odbrani. Crveno-crnite vozvratija vo 39 minuta, koga Burhan Emrulia sutirase so noga od 15 metri, a desniot direk go spasi Trajce Nikov. Vo prodolzenieto gluposta na Dimitrovski ja povtori Aginaldo Braga, koj vo 62 minuta zaradi nameren prekrsok vrz Spirovski predvremeno morase vo soblekuvalnata. Najdobriot igrac na sredbata Adriano Miranda gi prevzede koncite vo svoi race i do krajot na sredbata imase tri prekrasni akcii. Najubavata vo 75 minuta koga napravi slalom minuvajki 4-5 protivnicki fudbaleri i dobro biese, no Pacovski pak go spasi Vardar. Se na se odlicen mec so nadigruvanje i site ubavini na vecnoto derbi. Pelisterci protistiraa kaj sudiskata cetvorka od Prilep, zaradi sporno ponisteniot gol na Delovski vo 45 minuta, no Spirkoski i pomosncite avtoritentno go vodea derbito. Pelister vtor pat po red igra 0:0, a timot na Milko Gurovski po tret pat se srekava so najnepopularniot fudbalski rezultat.

Rabotnicki - Pelister 3:0 (1:0)

Po dobrata klima po srednite so Horizont Turnovo i Vardar, fudbalerite na Pelister mnogu ocekuvaa od gostuvanjeto kaj prvakot Rabotnicki vo Skopje. Sepak uste minatata nedela imaa problemi so povredite, pa otidoa vo glavniot grad bez Stepanovski, Micevski i Momirovski, kako i bez kaznetite Glavevski i Dimitrovski. Dobro vlegoa vo mecot, go izdrzaa prviot pritisok na ekipata na Boban Babunski i koga presece sredinata od prviot del, stigna vodstvoto na romanticarite. Vo 21 minuta Ze Karlos Filjo izvede sloboden udar od rabot na sesnaesetnikot od desnata strana, a Krstevski ne branet od nikogo go matirase Trajce Nikov so udar so glava. Obidot da vozvratat bitolcani gi cinese mnogu prazen prostor za kontranapadi za domakinot. Zlatko Delovski vo 36 i Bruno Presilski vo 51 minuta gi imaa najzrelite sansi za bitolcani. Najdobriot igrac na sredbata brazilecot Ze Karlos Filjo vo 56 minuta od mesanica i Kristijan Kirovski vo 78 minuta od kontranapad gi postavija finalnite 3:0, identicen poraz kako protiv Vardar na istiot stadion vo 3 kolo. Vo vtoriot del vo igra vlegoa mladite Bujcevski (debitant), Aleksandar Veljanovski i Simonovski, so sto moze da se vidi nedostatokot na mnogu golem fond na igraci na strucniot stab na zelenite. Me~ot se igrase pred samo 500 gledaci po mnogu studeno vreme, a vo vtoriot del i so prvite snegulki.
So samo 2 osvoeni boda od moznite 18 na poslednite 6 sredbi, pelisterci se skoro vo opasnata zona i itno mora da ja prekinata crnata serija.

Pelister - Renova 0-1 (0-0)

Vo najnezgoden moment tradicionalno najnezgodniot protivnik za Pelister, tetovska Renovs dojde vo Bitola i pak gi osvoi site tri boda. Sepak Stavrev i negovite pomosnici zaradi loso zavrsenata rabota bea najspomnuvani po sredbata. Iako silno motivirani, zasileni so vrakanjeto na Zunior pelisterci ne uspeaa da ja nametnat svojata igra i da go odigraat mecot koj go planiraa. Vo prviot del se igrase bavno, bez agresija na sredinata na terenot i glavno opasnostite doagaa so udari od dalecina. Vo prvite 15 minuta Presilski, Miranda i T.Veljanovski se obidoa, no nivnite udari bea centralni i ne sozdadoa problemi za Kovacevic. Tandemot Nuhiju – Emini odlicno ja kontrolirase sredinata na terenot i gostite edinstvenata sansa do odmorot ja imaa preku kapitenot Nuhiju vo 18 minuta. Momentot koj trebase da go odbelezi mecot bese 37 minuta. Imeno Veljanovski upati dolga topka kon Zunior, koj mu pobegna na Despotovski, a ovoj pred da vleze vo kaznetiot prostor go srusi i sudijata Stavrev opravdano go iskluci. Sepak ni do odmorot, ni vo prvite 15 minuti od vtoriot del domakinot ne pritisna, a gostite organizirano se branea cekajki kontranapad. Eden takov stigna vo 62 minuta, koga Nuhiju pobegna na rabot na ofsajd i nesebicno mu podgotvi penal vo dvizenje na B.Todorovski. TV snimkata sepak otkriva nedozvolena pozicija od gostinskiot kapiten. Po Primeniot gol zelenite imaa dvojno poteska zadaca. Gipsarite se zatvorija, vleguvanjeto na Momirovski i pred se na Delovski gi natera bitolcani da nametnat inicijativa. Vo 83 minuta Glavevski po centrasutot na Delovski od cista pozicija so glava biese za malku kraj direkot, a vo sudiskoto nadopolnivanje, a i golmanot Nikov se obide po kornerot na Miranda, no nitu 94 minuti ne mu bea dovolni na pelisterci da go prekinat postot od 360 minuti bez daden gol vo sampionatot.

Pelister - Milano 2:0 (2:0)

Kako sto ja zapocna ovaa turbolentna polusezona, Pelister taka i ja zavrsi so lesna pobeda na domasen teren. Bez razlika sto Milano vo Bitola dojde kako favorit i so poveke od dvojno bodovi od bitolcani, vidliv bese motivot kaj domakinot nasprotiv onoj na gostinot. Vo prvite 15 minuti se igrase mirno, ispituvacki slicno kako pred dve nedeli protiv Renova. Desetkuvaniot Pelister glavno bese opasen preku Dimitrovski, koj vo 26 minuta za nekolku santimetri ne gi namesti tocno nisanskite spravi. Zatoa vo 34 minuta postigna evro-gol so peta, koga site mislea deka dodavanjeto na Glavevski e nanazad i toj ne moze da stigne. Ovoj gol (prv po blizu 600 minuti post) gi osokoli bitolcani i do odmorot vodstvoto bese zgolemeno. Po tretiot domasen korner na Simonovski, Ljupco Micevski visoko skokna na prvata stativa i nebranet od nikogo ja zakova topkata vo mrezata na vicesampionot. Ovoj gol gi zdrvi kumanovcani, koi vo prviot del ne mozea da se prepoznaat. Trojnata zamena na Sokoli vo 50 minuta bese signal na negovoto nezadovolstvo, no i na ofanzivata na Milano vo vtoriot del. Sepak prviot udar kon golot na Nikov bese negovata greska vo 53 minuta koga ja ispusti topkata, a Sasko Ristov od samo 3-4 metri od svrtuvanje biese vo preckata. Samo uste Aliji nesto se obiduvase do krajot, no od gostite sepak poveke se ocekuvase. Po centralniot del od vtoroto poluvreme zacestija prekinite, izmenite i izostana tecnata igra. Seto toa go privede mecot kon kraj, onaka kako sto saka timot na Cvetanovski. Vo 87 minuta svojot ubav mec Glavevski ne go krunisa so gol, iako bese sam pred Madjovski i namesto vo agolot biese pravo vo nego. Posleden pat pred 65 dena protiv Sileks ljubitelite na fudbalot vo Bitola se raduvaa na pobeda vo prvenstvoto. Ovaa cetvrta vo sezonata gi pomrdna od dnoto na tabelata i gi natera malku povedro da gledaat na proletniot del, vo koj vo Pelister najavuvaat posilen igracki kadar i plivanje vo pomirni vodi. Za Milano, Bitola i ovaa godina ostana neosvoena, a vo sporedba so mecevite so Vardar i Renova, golem cekor nazad vo pogled na igrata i rezultatot.