Kade plovi ovoj Pelister? 2 del

Sezona 2008/09
PROLETEN DEL

Sileks - Pelister 1:0 (0:0)

Ne mozese poloso da zapocne proletniot del od fudbalskoto prvenstvo na Makedonija za bitolskite zeleni. Poraz vo poveke od ramnopravna igra vo Kratovo, kako i negativen rasplet na ostanatite sredbi, pa po 19 kolo bitolcani se sami na poslednoto 11 mesto na tabelata.
Izbranicite na Alekso Mackov igraa poveke od pozitivno protiv direktniot konkurent, no ne gi iskoristija mnogubrojnite sansi. Bruno Presilski vo 21 minuta raspali, no za malku kraj golot. Dragan Dimitrovski vo 38 minuta izleze oci v oci so domasniot golman, no ja pogodi preckata. I kratovcani imaa svoi sansi, glavno preku srbinot Stupic.
Vo vtoroto poluvreme se igrase pretpazlivo bez zreli sansi. Odlucuvackiot moment se sluci vo 77 minuta, koga po centarsutot na Gligorov, mladiot bitolcanec Blagojce Markovski so glava biese vo pobliskiot agol, a Nikov bez razlika sto ja zafati topkata ne uspea da ja zadrzi. Vo 88 minuta Dimitrovski i Glavevski imaa dve golemi sansi od samo 5 metri pred golmanov Simov, koj iskusno se postavi i odbrani. Iako ne zasluzija pelisterci povtorno ostanaa so kratki race i na 9 gostuvawa imaat samo edno remi. Pobedite na direktniot konkurenti Metalurg, Napredok i Horizont Turnovo go vturnaa timot na Alekso Mackov na poslednoto 11 mesto so samo 15 bodovi od moznite 51 bod. V nedela na 8 mart vo 14 casot pod Tumbe kafe, Pelister go docekuva kicevski Napredok, vo natprevar koj ne smee da se zagubi.

Pelister - Napredok 1:0 (0:0)

Stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 500
Glaven sudija: Marjan Eckoski, Pomosnici: Drage Nedelkoski i Zarko Todoroski (site od Ohrid)
Delegat: Marko Markovski (Struga)
Zolti kartoni: Spirovski, Glavevski (Pelister), Stepanovski (Napredok)
Crveni kartoni: nema
Strelec: Dragan Dimitrovski (Pelister) 91 minuta

Po idealni vremenski uslovi, derbito na dnoto igracki ne gi opravda ocekuvanjata. Dvete ekipi pod golem pritisok ne prikazaa ni del od svoite moznosti, mislejki poveke da ja remetat protivnickata igra otkolku da ja organiziraat svojata. Minatata nedela vo Kratovo bitolcani igraa podobro i sozdadoa mnogu poveke, no zagubija. Vo nedelata pod Tumbe kafe igraa nervozno, pa sepak pobedija. Vo eden takov mec prekinite bea glavna opasnost vo prviot del. Jandric na svoeto debi pod Tumbe kafe, uste vo 2 minuta se zakani od prekin, no biese mlako so glava kon dobro postaveniot Karamacoski. Najzrelata sansa zelenite ja imaa vo 32 minuta, koga po kornerot na Rutevski, Micevski so glava odlicno biese, no za nekoj santimetar kraj golot. Ne ostanaa bez odgovor nitu Kicevcani, koi mozea da povedat preku Niceski, koj vo 34 minuta raspali od 30 metri, no samo srekata go spasi Nikov.
Vtoriot del zapocna so golema sansa za Glavevski, koj ja nadskoka gostinskata odbrana, no mesto mrezata ja pogodi preckata. Mackov za kratok vremenski period izvrsi tri ofanzivni zameni vnesuvajki gi Delovski, Aleksandar Veljanovski i Dimitrovski. Vo 69 minuta Karamacoski startuvase vrz Ristevski vo kazneniot prostor na kicevci, no Eckoski koj bese blisku ne dosudi penal i pokraj protestite na domasnite fudbaleri i publikata. Gostite dlaboko se povlekoa na 30 metri od svojot gol i so 9 fudbaleri zad linijata na topkata, vtoriot del go minaa branejki gi pocetnite 0.0. Pelisterci vo zelbata pobrzo da dojdat do golot na gostite, cesto gre{ea ili se obiduvaa da ja preskoknuvaat sredinata na terenot. Zbrkano, fudbalerite na Pelister glavno od prekini (11 korneri) se zakanuvaa i vo 91 minuta po slobodniot udar na Presilski, najvisoko skokna specijalistot za udar so glava Dragan Dimitrovski i so precizna dijagonala go sovlada Karamacoski. Se na se ocajnicka, no mnogu vazna pobeda na zelenite, koi so sudni maki go skrsija otporot na zilaviot tim na Dragan Bocevski.

Pobeda - Pelister 2:0 (2:0)

Blizu 2.000 gledaci po prekrasno vreme go ispolnija stadionot Goce Delcev vo Prilep, za pelagoniskoto derbi. Pobeda i Pelister odigraa borben i kavliteten mec, vo koj domakinot ja zasluzi pobedata so odlicnoto prvo poluvreme. Vo samo dve minuti bese odlucen duelot, a glaven as na domasniot trener Nebojsa Petrovic, bese negoviot sonarodnik Sladimirovic. Imeno srbinot vo 28 minuta go otvori rezultatot po ubavata akcija na mladiot napagac Nestoroski. Samo minuta podocna nad istiot fudbaler bese napraven prekrsok za najstroga kazna. Kazneniot udar vo gol go pretvori veteranot Mile Krstev. Bitolcani se obidoa da reagiraat i preku Glavevski i Delovski imase svoi sansi, no nedovolno maker za pocesen gol.
Glavniot sudija Zoran Petkovski od Veles odlicno go vodese natprevarot i pokaza samo eden zolt karton za domasniot fudbaler Aceski. So samo eden bod od deset gostuvanja, pelisterci ostanuvaat najlos gostin vo ligata. V nedela vo 22 kolo zelenite go docekuvaat liderot Makedonija G.P. vo posledniot natprevar od vtoriot krug na sampionatot.

Pelister - Makedonija G.P. 0:2 (0:2)

Zaradi sneznite navevi i zaveaniot teren mecot pomegu Pelister i Makedonija G.P. se odigra na stadionot Biqanini izvori vo Ohrid. Na neutralen teren, lavovite gi prevzedoa site konci vo svoi race i lesno uste vo prvoto poluvreme ja zavrsija rabotata. Bitolcanecot Mirko Ivanovski se prikrade kraj domasnata odbrana i vo 24 minuta so volej od desnata minuta go sovlada Nikov. Najubaviot moment vo mecot bese evro-golot na Brnjarcevski vo 38 minuta, koga raspali od 30 metri i so precizna dijagonala go resi prasanjeto na pobednikot. Tazno i neiventivno izdanie na bitolcani, koi nitu se obidoa vo vtoriot del da reagiraat i se vratat vo mecot. Poraz koj drasticno gi namali sansite za opstanok na pelisterci, a gi lansirase fudbalerite na Ilco Gorgievski kon prvata titula.

Rabotnicki - Pelister 2:0 (2:0)

Samo 500 gledaci na gradskiot stadion vo Skopje go vidoa najbledoto izdanie na Pelister pod Alekso Mackov ovaa prolet. Protiv favoriziraniot, no bez sjaj ovaa 2009 godina Rabotnicki, bitolcani se predadoa prebrgu, po prviot zadaden udar. Vo 4 minuta Vandair od 40 metri odlevo, centrirase, no topkata dobi neocekuvan let i go izmami loso postaveniot Trajce Nikov. Potreseni od brziot i naiven pogodok, zelenite ne se sozedoa i dolgo ja baraa svojata igra. Vo 24 minuta, po edna pogresna ofsajd stapica, Vandair povtorno izbi pred gostinskiot golman i so dijagonala go sovlada za 2:0. Do poluvremeto Talevski i Rutevski imaa polusansi, no bez moznost da intervenira Jorde Georgievski. Prodolzenieto bese vistinska agonija za pelisterci, koi kako edvaj da cekaa, sudijata Angelov da otsviri kraj na mecot. Kocanskiot sudija pogresi vo najmalku edna sporna situacija pred domasniot gol, koga prekrsokot nad Talevski ne go oceni kako penal, iako za toa imase pricina. Nema opravduvanje za ovoj poraz, koj po rezultatot i razvojot na nastanite nalikuvase na onoj pred tri nedeli vo Prilep. Po porazite i na direktnite konkurenti Napredok, Metalurg i Pobeda, zelenite ostanuvaat na poslednoto 11 mesto, no vo samo eden bod se koncentrirani poslednite 4 ekipi na tabelata. Ovaa nedela samo dokolku upravata na klubot gi isplati zaostanatite plati i premii, moze vo dobra klima da se ocekuva golemoto vecno derbi so petto plasiraniot Vardar, v nedela od 16:00 casot pod Tumbe kafe.

Pelister - Vardar 0:0

Stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 5.000
Glaven sudija: Goran Spirkoski, Pomosnici: Ljupco Risteski i Ljupco Dimoski (site od Prilep)
Delegat: Angel Kimov (Kavadarci)
Zolti kartoni: Rutevski, M.Petkovski, Dimitrovski (Pelister), Ristevski, Peev (Vardar)

Po vtor pat ovaa sezona vecnoto derbi zavrsi bez nedopreni mrezi, so mnogu pot i angazman, no so skromen kvalitet i nadigruvanje. Domakinite poveke so gordost i srce, gostite samo so periodicni obidi da bidat opasni. Pocetnite 15 i poslednite 20 minuti go odbelezaa periodot na pokvalitetna igra i so po nekoja sansa. Finisot na prviot i pocetokot na vtoriot del bea za zaborav. Skopjani zapocnaa bez strav, so ofanziven pristap i mnogu fudbaleri na protivnickata polovina. Burhan Emrulai bese centralna figura vo otvoranjeto na sredbata. Negovata pozicija kako poluspic poveke po levata strana, sozdavase mnogu problemi za domasnata odbrana. Taka desetkata na Vardar vo 3 minuta go pogodi direkot, a vo 18 sutirase za malku kraj stativata. Domakinite najavuvaa agresiven pocetok, borba za sekoja topka, no do takva igra ne dojde vo prvoto poluvreme. Dvete ekipi mnogu gresea i ne bea lucidni vo cuvstvitelnata zona pred dvata kazneni prostori. Taka prviot del zavrsi razocaruvacki bez sansi i golovi, iako pocetokot vetuvase poveke.
Prvoto vozbuduvawe vo vtoriot del pak go donese Emulai, koj ne se koordinirase najdobro vo 51 minuta i padna po duelot so K.Ristevski. Obidot prvo da se rastura protivnickata igra, a potoa da se gradi sopstvenata preovladea vo vtoriot del, koga prekinite i greskite zagospodarija na derbito. Vo 65 minuta Jancevski slucajno stigna do sansa za gol, od odpadok biese od samo 5 metri, no Gura Jandric so lizgacki start mu vleze vo sutot i spasi siguren gol. Dve minuti podocna slicna sansa mu se ukaza na Dimitrovski, no Belcev izblokira i neutraliziraniot udar, Pacovski go odbrani. Vo 71 minuta, bitolskata publika potskokna, otkako Dimitrovski ja zatrese gostinskata mreza. Sepak, prilepskata sudiska trojka go ponisti zaradi, nedozvolena pozicija na bitolskiot centarfor. Vardar odgovori od prekin preku Peev, no koga topkata site ja vidoa vo mrezata, taa zavrsi za nekolku santimetri kraj golot. Vo nedostatok na energija dvete ekipi vo poslednite 10 minuti vlegoa umorni i cekaa nekoj prekin za pobedonosen gol. Vo takva igra nitu pette minuti sudisko nadopolnuvanje ne donesoa izmena na najnepopularniot rezultat. Realen ishod, za dvete ekipi mal cekor kon celta, a za mak-fudbalot potvrda deka imame samo edno vistinsko derbi.

Milano - Pelister 4:1 (2:0)

Po turbolentnata nedela, vo koja pelisterci treniraa samo dva pati, sepak se odlucija da odpatuvaat na gostuvanjeto vo Kumanovo kaj tretoplasiraniot Milano. Upravata na klubot im dodeli samo mali zaostanati sredstva i se uste im e dolzna na svoite fudbaleri. Bez povredenite Presilski, Stisniovski i Micevski, kako i bez kaznetiot Mile Petkovski, bitolcani samo polovina cas mu pariraa na timot protiv kogo redovno gubat vo Kumanovo. Mladiot golman Ilce Petrovski vo interval od samo 5 minuti primi dva gola pred odmorot. Najnapred Aliju vo 35 minuta go iskoristi kiksot na potesnata gostinska odbrana i go otvori rezultatot. Podocna Gesoski pobegna po pogresna ofsajd stapica i so komotni 2:0 ja isprati svojata ekipa na odmor.
Vo ranata faza na vtoriot del vodstvoto se zgolemi i se razresija dilemite (ako tie i voopsto da postoea) okolu pobednikot. Ivica Gligorovski so gol od dalecina vo 56 minuta zgolemi na 3:0, a so prekrasen gol igracot na natprevarot Aliu vo 76 minuta go postigna cetvrtiot gol za kumanovcani. Vo pred poslednata 89 minuta Dragan Dimitrovski od prekin namali na 4:1 i ostanuva edinstven strelec za bitolcani vo proletniot del od prvenstvoto. Samo zaradi porazite na direktnite konkurenti, Pelister ostana vo grupata na timovi koi se borat za opstanok. So 19 bodovi kako i Napredok, zelenite se osvrnuvaat na poslednite 7 sredbi.

Pelister - Renova 1:0 (0:0)

Gradski stadion “pod Tumbe kafe” - Bitola. Gledaci: 500
Glaven sudija: Dimitar Meckarovski, Pomosnici: Marjan Kirovski i Aleksandar Velickovic (site od Skopje)
Delegat: Toni Ivanovski (Ohrid)
Zolti kartoni:Delovski i Dimitrovski (Pelister), Despotovski (Renova)
Crveni kartoni: Memedi (Renova) vo 83 minuta
Strelec: Delovski vo 81 minuta za Pelister

Lavovskoto srce i golot na specijalistot za odlucuvacki golovi Zlatko Delovski gi ogrea bitolcani po dozdlivoto derbi so Renova. Mitot za nepobedlivosta na tetovcani padna vcera pod Tumbe kafe vo odlicen i ekstremno borben natprevar. Po natopen, no sepak kvaliteten teren, Pelister i Renova zapocnaa sramezlivo, no ponudija mnogu, posebno vo zavrsnicata na poluvreminjata. Dvete ekipi se obiduvaa so udari od dalecina po lizgaviot teren, a zelenite i so preskoknuvanje na sredniot red so upotreblivi topki za visokite Glavevski i Dimitrovski. Po ispituvanjeto na silite, gostite prvi se zakanija po kompletnata kontrola na sredinata na terenot. Vo periodot od 20 do 30 minuta domasniot golman Ilce Petrovski odlicno intervenirase, nekolku pati i so noga nadvor od sesnaesetnikot. Pelisterci svojot najpozitiven moment go imaa vo poslednite 15 minuti od prviot del, koga Kovacevic 3-4 pati morase da gi spasuva gipsarite. Vo intenziven finis na prviot del dvete ekipi grizea i go baraa prviot gol, no mrezite miruvaa na poluvreme.
Vtoriot del zapocna so kontranapadot na Emini, koj Z. Stankovic ne go materijalizira i pokraj odlicniot udar po zemja. Vo centralnata faza od vtoriot del dvata treneri povlegoa ofanzivni zameni, zaradi koi tempoto se zasili i dvete ekipi brkaa tret bod. Vleguvanjata na Delovski i Nikolce Petkovski go zgusnaa sredniot red na bitolcani, a samo Dimitrovski ostana najisturen. Po 20 minuti vo koi dvete ekipi gi baraa svoite sansi, nastapi burniot finis. Dimitrovski i Delovski gi zamenija ulogite vo 81 minuta. Kapitenot Dimitrovski se izvlece desno i centrirase po zemja, a Delovski so lizgacki start go sovlada Kovacevic vo pobliskata stativa. Gostite ne se ni sozedoa, a ostanaa so covek pomalku po glupavata reakcija i udarot bez topka na Memedi vrz Spirovski. I koga site go ocekuvaa posledniot svirez na Me~karovski, sledese vistinska drama. Despotovski kako najistiuren napagac ja pogodi mre`ata vo 93 minuta, no se posluzi so raka na pocetokot na akcijata, pa skopskata sudiska trojka golot go ponisti. I pokraj protestite od gostinskata klupa, mecot zavrsi so 1:0, po 4 minutno nadopolnuvanje. Taka Pelister po vtor pat se raduvase ovaa prolet i napravi znacitelen skok od dve mesta.

Makedonija G.P. - Pelister 0:0

Koga najmalku se ocekuvase fudbalerite na Pelister otkinaa bod od gostuvanjeto kaj liderot. Bez nekolku standardni prvotimci, bez kaznetite Dimitrovski i Ristevski i povredenite Presilski i Glavevski, zelenite odigraa intelegenten natprevar. Go neutraliziraa napadot na najdobriot domakin vo ligata i mu dozvolija samo 2-3 polusansi vo prviot del. Vo prodolzuvanjeto lavovite bea daleku podobar protivnik i imaa 4-5 zreli moznosti za otvoranje na rezultatot. Sepak Trajce Nikov i potesnata odbrana izdrzaa i po 3 minuti nadopolnuvanje i Pelister po poveke od 4 meseci ostana neporazen na gostuvanjata. Prethodnoto remi pelisterci go imaa vo Turnovo na pocetokot na dekemvri minatata godina.

Pelister - Metalurg 2:2 (1:1)

Stadion “Tumbe kafe” - Bitola. Gledaci: 500
Glaven sudija: Petar Mantev, Pomosnici: Toni Danilov i Ilija Gonev (site od Negotino)
Delegat: Marko Markoski (Struga)
Zolti cartoni: Ristevski, Rutevski, M.Petkovski (Pelister), Cvetanovski (Metalurg)
Crveni cartoni: nema
Strelci: Dimitrovski vo 45m. od penal, Rutevski vo 50 m. (Pelister) i Popovski vo 28 m. i Doknic vo 54 m. (Metalurg)

Vo najefikasniot i najdopadliviot natprevar ovaa sezona pod Tumbe kafe, Pelister i Metalurg osvoija po bod, no zagubija po dva. Vo direktnata presmetka vo borbata za opstanok dvete ekipi igraa otvoreno i zrelo za pobeda, no na krajot nemaa sili za tret gol i finalna pobeda. Gostite podobro vlegoa vo sredbata i ja dobivaa bitkata na sredinata na terenot. Vo prvite 20 minuti bez zreli sansi, glavno dvete ekipi se obiduvaa so udari od dalecina, a najuporen bese Karlos Neno, koj nekolku pati bese blisku do otvoranje na rezultatot. Vo 28 minuta ofanzivniot srpski internacionalec Vladimir Doknic probi po desnata strana i mu servirase idealna sansa na Popovski, koj ne ja proposti. Vo toj period zelenite ostanaa bez reakcija i Metalurg uste nekolku pati se zakani so sansi za vtor gol. Sepak vo sudiskoto nadopolnuvanje od prviot del, iskusniot Vajs go povlece za dres Dragan Dimitrovski, a glavniot sudija Mantev pokaza na belata tocka. Kapitenot Dimitrovski so centralen udar poluvisoko go matirase Tasevski. Ovoj izramnuvacki gol im dade krilja na izbranicite na Alekso Mackov, pa vo prvite minuti od vtoriot del pelisterci dodadoa energija vo potraga po vtoriot gol. Vo 50 minuta Blagojce Rutevski napravi vistinska fudbalska majstorija. Dobi topka na 25 metri od gostinskiot gol, so lazno dvizenje gi mina Donev i Vajs i koga izleze oci v oci so Tasevski go matirase so prefinet lob. Evro-gol i podelena radost so bitolskite navivaci na Rutevski, sto go cinese zolt karton zaradi izvadeniot dres pri radosta. Sepak, brzo se oporavija od sokot i izbranicite na Gore Jovanovski 4 minuti podocna izramnija. Doknic natrca na edna nicija topka na rabot na kazneniot prostor i so precizna dijagonala go matirase pokrieniot Nikov. Na dvete ekipi im preostanaa 30 minuti za pobedonosen tret gol, no i pokraj golemata zelba do nego ne dojde. Dvete ekipi so ofanzivni formacii vlegoa vo zavrsnicata. Kaj domakinite vleze Zlatko Delovski, a kaj gostite Spasojevic i Stojanovski. Umorot gi stigna akterite vo mecot, pa samo od prekini ili guzvi se cekase pobedonosen moment. So ogled na toa sto do takva iskra ne dojde dvete ekipi so polovicna nasmevka go zavrsija najubavoto fudbalsko popladne pod Tumbe kafe. Steta sto go gledaa samo 500 gledaci, daleku pomalku od bitolskiot prosek.

Pobeda - Pelister 2:1 (0:1)

Preku 1.000 luge na gradskiot stadion Goce Delcev vo Prilep vidoa prekrasno pelagonisko derbi, vo koe Pelister propusti moznost za prekin na deceniskata crna serija kaj komsijata. Koga Dragan Dimitrovski so glava ja pogodi celta vo 6 minuta, malku brojnite bitolski fanovi potskoknaa srede Prilep. Domakinot totalno nemoken nesto da stori, do odmorot rizikuvase da primi uste nekoj gol. Glavevski, Jancic i Dimitrovski pred odmorot propustija sansi za 0:2. I vtoriot del zapocna kako sto planiraa Mackov i negovite fudbaleri. Polovina cas bez nikakva zakana i intervencija na Ilce Petrovski. Vo 79 minuta eden sloboden udar od 30 metri go svrte tekot na sredbata. Iskusniot Mile Krstev rasplali od golema dalecina i go iznenadi mladiot bitolski golman. Vo 85 minuta po guzva pred golot na zelenite najdobro se snajde prilepcanecot Aceski i go postigna golot za finalni 2:1. Nov poraz na gostuvanjata, pak samo Napredok e zad Pelister na tabelata, a v nedela na 10 maj dvete ekipi igraat megu sebe pod Tumbe kafe.

Pelister – Napredok 3:1 (2:1)

Stadion pod Tumbe kafe – Bitola. Gledaci: 1.000
Glaven sudija: Dimitar Meckarovski. Pomosnici: Igor Sirilov i Aleksandar Velickovic (site od Skopje)
Delegat: Dimce Popovski (Ohrid)
Zolti kartoni: A. Veljanovski i Glavevski (Pelister), Stepanovski (Napredok)
Crveni kartoni: Ristevski vo 20 minuta (Pelister)
Strelci: Glavevski vo 23, Jandric vo 29 i Dimitovski vo 49 m. za Pelister, Levkov od penal vo 22m. za Napredok

So lavovska reakcija i igra so covek pomalku skoro eden cas, Pelister go sovlada Napredok i go vturna vo Vtorata liga. Vo prvite 20 minuti se igrase predvidlivo, bez sansi no i bez agresivnost na sredinata na terenot. Mirniot pocetok kako poveke da im odgovarase na gostite, koi nepreceno kombiniraa vo protivnickoto pole i se obiduvaa so udari od dalecina da go zagrozat Nikov. Momentot koj pospaniot natprevar go napravi eksploziven se sluzi vo 20 minuta. Imeno, Jovanovic i Askov ja nadmudrija domasnata odbrana i koga Askov izbi sam pred Nikov, Ristevski go srusi pred ocite na sudijata Meckarovski. Penal i gol na Levkov i isklucuvanje za Ristevski, zaradi prekrsok na posleden covek. Primeniot gol gi natera zelenite da se nadminat sebesi i za kratko vreme da napravat presvrt. Inspirirani od asistenciite na Blagojce Rutevski, pelisterci postignaa dva efektni gola so glava i go nasocija mecot kako sto nim im odgovara. Sledea fajterski obidi od dvete strani, pa do odmorot i bitolcani i kicevci imaa svoi sansi za nova radost. Kaj domakinite Dimitrovski vo 42, a kaj gostite Levkov vo 44 minuta ne bea lucidni, koga nedostigase samo uste zavrsniot udar. Vtoriot del zapocna so najeftiniot gol koj gostite mozea da go primat. Trajce Nikov degazirase i direktno go posluzi Dimitrovski, koj vo klasicen zicer ja smesti topkata zad grbot na gostinskiot golman. Sledese period od 20 minuti vo koj domakinot ja smiri igrata i potpolno ja neutralizira gostinskata kreacija i napad. Vo 80 minuta Glavevski promasi sansa sto ne moze da se promasi, a Karamacoski vo prodolzenieto na akcija panterski go odbrani udarot na Talevski. Herojska pobeda na izbranicite na Mackov, koi go ostavija zad sebe pritisokot deka mozat direktino da ispadnat i sega brkaat podvig i izbegnuvanje na barazot.

Sileks - Pelister 1:0 (1:0)

Poveke od 1.000 ljubiteli na fudbalot na stadionot vo Kratovo imaa moznost da sledat intenziven i mnogu dramaticen natprevar. Na domakinite im odgovaraa dva od trite mozni rezultati, a bitolcani moraa da igraat na pobeda. Vo eden takov mec so imperativ od dvete strani, dvete ekipi mnogu gresea i nikako ne mozea da ja povrzat svojata igra. Vo prviot polovina cas se igrase bez zreli sansi, a potoa se obidoa Markovski kaj domakinite i Dimitrovski kaj gostite. Momentot na odluka se sluci vo 41 minuta, koga Ristic po mesanica pred golot na Nikov, najdobro se snajde i go postigna golot za golema pobeda na kratovcani.
Arbitrazata na Zoran Petkovski od Veles bese pod golem znak prasalnik vo prvoto, a kamo li vo vtoroto poluvreme. Nekolku direktni i indirektni greski protiv pelisterci gi prinudija izbranicite na Alekso Mackov da protestiraat i da zarabotat osum zolti i eden crven karton. Dimitrovski i Glavevski gi imaa najzrelite sansi, Ilce Petrovski bese isklucen zaradi protesti vo poslednite momenti od mecot. So voj poraz na dve kola do krajot, Pelister so golema verojatnost na 13 juni na neutralen teren ke igra baraz za opstanok so 3 i 4 plasiraniot tim vo Vtorata liga. Vo narednoto 32 kolo zelenite se slobodni i treba da navivaat za Vardar vo mecot so Metalurg dodeka vo poslednoto 33 kolo ekipata na Mackov go docekuva Horizont Turnovo, vo mec koj moze da bide i beznacaen za finalniot rasplet.

Pelister - Horizont Turnovo 2:2 (1:0)

Stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 300
Glaven sudija: Vladimir Kiprijanovski
Asistenti: Djenan Hajdari i Sase Tosevski (site od Skopje)
Zolti cartoni: Stisniovski (Pelister)
Crveni cartoni:
Strelci: Talevski vo 16m , Rutevski vo 77m. (Pelister), Andonov vo 64 m. i 84 m.(Horizont Turnovo)

Koga vo 54 minuta gostinskiot trener go vnese vo igra Marjan Andonov, nikoj ne pomisluvase deka tokmu ovoj fudbaler sam ke remizira protiv bitolcani i ke mu ja odredi tetovska Skendija za rival na pelisterci vo barazot. Toploto vreme i sarenite sostavi pridonesoa fudbalerite na Pelister i Horizont Turnovo megusebniot duel da go zapocnat bavno, bez ritam i krajno predvidlivo. Sepak momentot koj go svrti mecot se sluci vo 15 minuta. Igor Talevski pronajde suplina vo ziviot zid na gostite i od sloboden udar go otvori rezultatot. Golot otide na dusa na gostinskata odbrana i golmanot, no ne gi promeni turnovci, koi i natami maka macea da ja pronajdat svojata igra i da go zagrozat debitantot Dejan Apostolovski. Do odmorot Dimitrovski i Rutevski mozea da zgolemat na 2:0, no im nedostigase koncentracija pri zavrsnite udari.
Vtoriot del zapocna so tri ofanzivni zameni na gostinskiot trener Stojanov. Sepak, so isklucok na nekolku udari od dalecina, koi zavrsija nad ili pokraj golot, turnovci ne se zakanija. Zatoa im pomogna mladiot debitant na golot na Pelister, Dejan Apostolovski. Covekot koj pred samo 9 dena bese junak so tri odbraneti penali vo mladinskoto Kup-finale, napravi pocetnicka greska. Marjan Andonov od desnata strana od 14-15 metri biese centralno i koga site mislea deka Apostolovski mirno ke ja prifati topkata, ja ispusti i taa zavrsi zad negoviot grb. 77 minuta donese golema radost i najava za finalniot rasplet. Rutevski slucajno dojde do edna nicija topka na rabot na kaznetiot prostor i raspali za novo vodstvo. No turnovci ne se predavaa i Andonov na dva pati biese od golema dalecina. Vo prviot obid vo 80 minuta ja pogodi preckata, a 4 minuti podocna negovata bomba od sloboden udar od 30 metri od preckata zavrsi vo mrezata. I pokraj zbrkanite obidi, domakinite ne uspeaa da postignat tret gol i sami si go odredija timot na Skendija kako protivnik vo barazot za opstanok vo ligata.