Asistenti: Marijan Stojanovski i Dejan Dimitrijevic (site od Skopje)
Strelci: Vasilev vo 11 i Dragarski vo 17 minuta za Pelister
Zolti kartoni: Ivanovic, Vasilev (Pelister), a Taleski, Karceski i Kolcakoski (Pobeda Junior)
Crveni kartoni: Saso Veljanovski (Pelister) vo 64 minuta

Pelister:

Gonovski, Ivanovic, Panovski, Dragarski, T. Kitanovski, Maglovski, Konjarski, S. Veljanovski, Vasilev (od 68m. Anastasov), Altiparmakovski (od 85m. Ralevski), Dimitrovski (od 90m. Milenkovski)

Pobeda Junior:

Apostolovski, Taleski, Karceski, V. Veljanovski, Ivanoski, Kolcakoski (od 46m. Ginovski), Risteski, Petreski, Ceselkovski (od 46m. Trajkoski), Zojceski, Zdravevski (od 78m. Dimitrijoski)

Prekrasen ambient, dve navivacki grupi i prvo pelagonisko derbi vo Vtorata liga pod Tumbe kafe. Pelister na rutina i kvalitet posebno vo prvoto poluvreme ja prekina serijata od cetiri meca bez pobeda i ja dobi “bitkata” za Pelagonija. Mnogu pomotivirano i fizicki mokno Pelister go pocna mecot i od prvite dve sansi ja pogodi mrezata na Apostolovski. Vo 11 minuta Milan Ivanovic ubavo mina po desnata strana i po zemja go najde Vasilev vo srceto na sesnaesetnikot. Domasniot napagac plasirase vo nebranetata mreza. Samo sest minuti podocna po kornerot na Saso Veljanovski odbranata na prilepcani ne ja rascisti opasnosta i Hristijan Dragarski od samo 2-3 metri ja vturna topkata vo mrezata. Do odmorot Pelister imase uste dva udari na Tome Kitanovski od distanca, no na poluvreme se otide so komotna prednost na domasnata ekipa. Vo vtoriot del gostinskiot strucen stab gi vnese Ginoski i Trajkoski i Pobeda Junior nametna igra na poleto na bitolcani. No mladata prilepska ekipa pokraj posedot na topkata, maka macese da kreira sansi za gol. Koga vo 64 minuta skopskiot sudija prestrogo go iskluci Saso Veljanovski zaradi profesionalen prekrsok, se cinese Pobeda Junior ima sansa za vralanje vo mecot. Sepak Pelister organizirano se branese i ne ja povtorni greskata od mecot so Osogovo. Cetvrta pobeda za izbranicite na Husein vo sezonata i najavi za nova pobednicka serija za timot od pod Tumbe kafe.