20. 9. 2011.

Celosen potop na pelisterci

Vtora fudbalska liga - 6 - kolo

Skopje - Pelister 3:0 (0:0)

Fudbalerite na Pelister vlegoa vo negativen moment otkako na poslednite tri sredbi osvoija samo eden bod i postignaa samo eden gol. Na gostuvanjeto kaj Skopje (dva prvoligasi do minatata sezona) Pelister ne uspea voopsto da vleze vo mecot i od loso do poloso go zavrsi mecot so svojot najtezok poraz vo klupskata istorija vo Vtorata liga.
Izbranicite na Husein samo 10 minuti vo vtoriot del mu pariraa na motiviranata ekipa od Avtokomanda, koja e eden od najdobrite domasni timovi vo ligata. Petkovski vo 11 i Samardziski vo 29 minuta na dva pati ja pogodija mrezata na pelisterci. Zelenite ostanaa bez reakcija i dvata gola gi “prizemjija” ambiciite na bitolcani. Prethodno po akcijata na Talevski neopravdano zaradi ofsajd bese ponisten golot na Saso Veljanovski, po akcijata na Talevski. Kapitenot zaradi prigivor bese isklucen i pobednikot vo toj moment bese resen. Do krajot crven karton zaraboti i Toni Pitoska. Vo vtoriot del nitu zamenite ne uspeaa da ja vratat gostinskata ekipa vo normala, pa od kontranapad Petkovski postigna i vtor gol za finalni 3:0. Po Tikves i Osogovo i ekipata na Skopje se proslavi so ovoj Pelister, koj poleka go gubi cekorot so vodeckite ekipi vo Vtorata liga. Dobra vest e edinstveno sto vo narednite dve kola Pelister igra na domasen teren i mozebi ke uspee da se rehabilitira za vrakanje vo vodeckiot tandem na ekipi.