2. 6. 2011.

Mracnata godina zavrsi najmracno

Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 33 kolo

Teteks - Pelister 6:1 (3:1)

Svojot definitvno nasjlab sampionat vo 19 godisnata istorija na Makedonskiot fudbal, Pelister ja zavrsi na najlos mozen nacin. Protiv Teteks so koj ima super pozitiven bilans, zelenite zagubija so ubedlivi 6:1 sto e najubedliv poraz vo tekot na sezonata.
So samo 18 osvoeni boda od moznite 99 vo 33 kola, Pelister ja napusta Prvata liga i toa na 5 kola do krajot na prvenstvoto, so teoretski potopeni sansi. So ni 20% uspesnost ovaa generacija zavrsi na poslednoto mesto vo klubskata istoria so samo 5 pobedi i samo 3 osvoeni boda nadvor od Tumbe kafe, sto e uste eden neslaven rekord. Kornkretno posledniot mec trenerot Husein go iskoristi da im dade sansa na onie koi igraa pomalku i na najdobrite mladinci, koi se uste se borat za titulata i igraa vo finaleto na Kupot. No tetovci koi 4 dena pred ovoj mec zagubija od Metalurg vo seniroskoto Kup finale vo Prilep, igraa motivirano i ne go stedea mladiot Apostolovski i bitolskata odbrana. Taka do odmorot Pelister primi 3 gola i katastrofata bese najavena. Siljanovski vo 18 minuta so udar od dalecina go otvori rezultatot. Samo minuta podocna stigna odgovorot od Aleksandar Anastasov, koj od rabot na sesnaesetnikot go pronajde patot do mrezata na domakinite. Ovoj 18 godisen fudbaler e kapiten na mladinskata ekipa i “dijamant” od skolata na klubot koj vo idnina treba da go ponese tovarot vo seniorskiot tim. Nikola Kleckarovski od penal vo 34 i pak Siljanovski od odpadok vo 45 minuta ja osiguraa pobedata na Teteks. Vo vtoriot del ostana polesniot del od zadacata. Bitolcani uste poveke se otvorija i dozvolija novi kontranapadi na pokvalitetnata ekipa na Teteks. Taka Kleckarovski i Jakimovski pogodija vo 54 i 59 minuta za totalen debakl na selenite. Vo sudiskoto nadopolnuvanje nov gol na Ismaili za tret poraz od pet razlika na Pelister ovaa sezona. Taka zavrsi ovaa sezona za zaborav, koja Pelister moze da ja zaboravi samo ako FFM donese odluka za prosiruvanje na ligata i mu dozvoli na Vardar i Pelister namesto vo Vtorata da igraat i natamu vo Prvata liga.