Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 26 kolo

Gradski stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 100
Glaven sudija: Marjan Eckoski (Ohrid)
Asistenti: Laze Cakareski i Aco Mateski (Struga)
Delegat: Mitko Lokoski (Ohrid)
Strelci: Emini vo 3, Ali vo 28 i 43, Emrulai vo 37 i Dzaferi vo 76 minuta za Renova
Zolti kartoni: Salevski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Petrovski, Salevski, Ristevski, Dragarski, T. Kitanovski (od 46m. Pitoska), Simonovski, Maglovski, Petkovski (od 62m. A. Veljanovski), Talevski (od 72m. S. Veljanovski), Milenkovski, Bujcevski

Renova:

Musica, Velija, Ristov, Statovci (od 32m. Gasi), M. Stepanovski, Dzaferi, Emini (od 64m. Ismaili), Gafuri, Nuhiu, Ali, Emrulai (od 74m. Trajkovski)

Igrac na natprevarot:
Vulnet Emini (Renova)

Aktuelniot prvak Renova ja potvrdi ulogata na “crna macka” za Pelister i demonstrirase najperfektna partija na eden gostinski tim ovaa sezona pod Tumbe kafe. Ako vo oktomvri minatata godina slavese minimalno so 0:1, a domakinite ne realiziraa penal, ovoj pat razlikata vo klasi bese vidliva na natopeniot teren vo Bitola. Koga vo 3 minuta Vulnet Emini raspali od rabot na kazneniot prostor i ja pogodi mrezata, mozese da se pretpostavi kakva sudbina gi ocekuva pelisterci. “Ladniot tus“ zelenite brzo go nadvladeaa i od 5 do 20 minuta bea ramnopraven rival. Otvorenata igra vo ovoj period od dvete strani, mozese da nagovesti mnogu golovi, no ne i deka site ke bidat vo edna ista mreza. Vo 15 minuta po najubavata domasna akcija, Filip Milenkovski izbi sam pred Musica i so dijagonala od levata strana biese za nekolku santimetri kraj direkot. Sepak igrata vo pole pokazuvase deka Renova ima daleku podobar sreden red, a nivnite fudbaleri mnogu teski mecevi vo nozete. Vo 28 minuta vodstvoto se udvoi na slicen nacin kako na startot. Ovoj pat Ali biese od rabot na sesnaesetnikot, topkata pogodi nekoj od domasnite fudbaleri i go izmami nemokniot Petrovski. Ovoj gol i moralno gi potisti bitolcani, koi do odmorot ne povrzaa ni edna akcija i primija uste dva gola. Vo 37 minuta Ristov centrirase po zemja, Dragarski ne uspea da ja rascisti opasnosta i mu servirase zicer od 5 metri na Emrulai. Iskusniot fudbaler za vrska na Renova pak go prinudi Petrovski na kapitulacija. Tocka na izvorednoto prvo poluvreme na gostite od Dzebciste stavi Ilber Ali, koj pokraj podzaspaniot Tome Kitanovski vleze vo kazneniot prostor i od samo 5-6 metri ja pogodi mrezata. Celata prikazna zavrsi za edno poluvreme, vo koe “gipsarite” vo celost ja pokazaa svojata superiornost. Vtoroto poluvreme bese i igracki i rezultatski posiromasno od prvoto. Gostite gi stedea silite, a pelisterci so vleguvanjata na Pitoska i Aleksandar Veljanovski znacajno go nasocija timot kon ofanziva. Sepak vo daleku poslaboto vtoro poluvreme, najblisku do pocesen gol bese Antonio Bujcevski, koj vo 71 minuta go mina i Musica, no biese mlako, pa Gasi “iscisti” od samo tri metri. Vo 76 minuta kako da vidovme fotokopija na tretiot gol. Ovoj na sprotvnata strana, od levo Ismaili centrirase po zemja, a Umer Dzaferi od 5-6 metri ja zapecati sudbinata na ekipata na Husein. Vo poslednata 90 minuta so udar so glava po prekin, Mende Stepovoski propusti edna od retkite sansi koja gostite ne ja pretvorija vo gol. Ako trite boda od “Filip 2 arenata” minatata sabota razbudija nekakva teoretska nadez, ovoj visok poraz e samo vrakanje vo realnosta deka denovite na Pelister vo Prvata liga se samo odbrojani.

Reakcii po natprevarot:

Nedzat Husein
(trener na FK Pelister)

Primivme brz gol, brzo ja zagubivme kontrolata nad igrata i iskusna ekipa kako Renova toa znaese da go kazni. Eden od nasite najslabi natprevari, no cestitki i za Renova, koja se pretstavi kako izvoredna ekipa i verojatna najsilna koja ovaa sezona gostuvala vo Bitola.

Bilbil Sokoli
(trener na FK Renova)

Zal mi e sto ne naidovme na ambient kako sto obicno ima vo ovoj fudbalski grad. Od samiot pocetok znaevme sto sakame i igravme maksimalno vo tekot na celata sredba. Brziot gol ni ja olesni rabotata, no zadovolen sum od celosniot angazman, duri i vo vtoroto poluvreme, koga natprevarot bese odlucen.