Sportska sala ‘Mladost” - Bitola. Gledaci: 1000
Sudii: Goko Kolevski i Aco Nikolovski (Skopje)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)

Pelister:

Bozinovski, Toskovski (12 odbrani) , Petkovski, Z. Dimitrovski 1, Mitevski 4 , Zarkov 2 , Jankulovski 1, Petrovski , V. Dimitrovski , Popovski 1, Sundovski, Vezenkovski 3 , Ivanovski , Trajkovski, Mitrevski , Lazarov 6 , Nedanovski.

Sedmerci: 4/3
Isklucuvanja: 6 minuta

Metalurg:

Angelov (21 odbrana) , Mitrevski, Kimevski, Rakcevic 3 , Levov 2 , Dimovski , Gorgievski , Manaskov 4, Markovski, Z. Mojsoski 4, N. Mojsoski 2 , Stoilov 1, Alusevski ,Stojcevski, Jonovski, Mirkulovski 3.

Sedmerci: 6/3
Isklucuvanja: 8 minuta

Vo najdramaticniot natprevar megu Pelister i Metalurg ovaa sezona, blagodarenie na iskustvoto i izvoredniot golman Petar Angelov, prvakot gi odnese bodovite od Bitola. Pocetokot ne nagovestuvase deka mecot ke bide ispolnet so dramatika i andrelanin. Vo prvite 5 minuti Angelov “naniza” 4 intervenciii vednas momcite na Cervar se odlepija na 1:4. Vo poluvreme bez kontinuitet Metalurg dominirase, a zelenite vo prvite 30 minuti ne postignaa dva vrzani gola. I koga ke ja minea odbranata na Metalurg, bitolcani ne mozea da go sovladaat Angelov, koj branese se i gi demoralizirase domakinite. Dvete ekipi napravija serija na neiznudeni greski i Metalurg najcesto imase 4 do 5 gola prednost. I vtoriot del zapocna vo isto tempo. Angelov “skina” dva ziceri, a Z. Mojsoski od sedmerci ja odrzuvase distancata od prvite 30 minuti. Sepak koga natprevarot trebase da se odluci, “iznikna” Igor Toskovski, koj so 10 intervencii vo vtoriot del ja podigna publikata, gi motivirase svoite soigraci i poleka zelenite ja topea prednosta na favoritot. Filip Lazarov pogodi dva pati po red vo 38 minuta, a Zarkov so dva iznudeni sedmerci vo 47 minuta go donese Pelister na samo 16:17. Vo natprevar vo natprevar, Angelov i Toskovski ne prestanuvaa da se nadminuvaat sebesi. Domasniot golman so dva odbraneti ziceri i eden sedmerec na Z. Mojsoski, na svoite im ponudi napat za remi. Filip Lazarov od sedum metri vo 55 minuta izramni na 17:17. Duri izbranicite na Sundovski imaa i napad za vodstvo, no tuka kako premnogu da “poletaa” i Metalurg “nagazi” za finalno odlepuvanje. Mirkulovski i Z. Mojsoski od penal pogodija za +2 za skopjani i samo 120 sekundi do krajot. Koga Pelister ja brkase slamkata za spas, gostite odigraa bezprekorna odbrana i samo Vezenkovski na 3 sekundi do krajot pogodi za finalni 18:19. Nekolku minutnoto aplaudiranje na objektivnata domasna publika jasno pokaza deka Pelister i pokraj porazot odigra nad svoite moznosti i so malku poveke sreka mozese da ja prekine dolgata niza na prvakot.