30. 4. 2011.

Nov “brodolom” na bitolcani

Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 27 kolo

Metalurg - Pelister 5:0 (3:0)

Koga edna ekipa ke primi 10 gola vo interval od edna nedela na 180 minuti fudbalsko nadigruvanje, ambicijata za ostvaruvanje na celta se spusta pod sekoja granica. Zarem pobedata pred 17 dena vo Skopje protiv Rabotnicki tolku lesno moze da se pretoci vo dve katastrofalni izdanija i porazi od po 5:0.
Site vo Pelister nagovestuvaa deka e naucena lekcijata od 18 kolo, koga na Zelezarnica, Metalurg za edno poluvreme imase 4:0 protiv bitolskiot Pelister. Togas za 44 minuti izbranicite na Tasevski postignaa 3 gola, a sega im trebaa 36 minuti za istiot podvig. Se igrase 9 minuta, koga Tenekidziev od mesanica go otvori rezultatot. I taka izmesaniot tim na Pelister, vo koj nastapija nekolku fudbaleri so skromna minutaza ovaa sezona imase problemi, a po primeniot gol tie se zgolemija. Golgeterot Baze Ilijovski kako i na pocetokot od mart na prethodnata sredba pak ja zatrese mrezata na Petrovski vo 26 minuta. I minimalnite dilemi bea razreseni, koga Dragan Nacevski mnogu iskusno zgolemi na 3:0 so gol vo 36 minuta. Vo skromnoto prvo poluvreme, Pelister igrase so bezbroj puknatini vo odbranata i sredniot red i skoro bez zakani po domasnata ekipa. Vo prodozenieto Husein napravi nekolku zameni, se obide da ja motivira ekipata, no od toa nisto. Dilema bese samo so koj rezultat i so kolku golovi vo mrezata Pelister ke bide veligdenski pocasten. Rezervistot Kostencoski vo 61 minuta zgolemi na 4:0, a Ilievski od sloboden udar vo 67 minuta gi postavi finalnite 5:0. Dokolku ne bese Ilce Petrovski i nesnaodlivosta na domasnite napagaci, bitolcani mozea da doziveat vistinski “brodolom” na Zelezarnica. Vtora nedela po red po Renova i Metalurg so “petarda” go vrati Pelister vo surovata realnost. Po remito na Skopje vo Stip distancata na Pelister so prvata ekipa, koja ne ispaga od ligata e 14 boda na 5 kola do krajot. Toa teoretski moze da znaci deka petok protiv liderot Skendija pod Tumbe kafe, bitolskite zeleni mozat i teoretski da gi zagubat sansite za opstanokot. Ako pred godini ovoj slaven nas klub ispadna duri vo poslednoto kolo po porazot vo Kumanovo ovoj pat sudbinata na Pelister od odamna e poznata, so site mozni negativni rekordi vo klupskata istorija.