Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 28 kolo

Pelister - Skendija 1:3 (0:0)

Stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 200
Glaven sudija: Dejan Nedelkovski
Asistenti: Marjan Stojanovski i Biljana Milanova (site od Skopje)
Strelec: Sali vo 58 i Hasani vo 74 i 86 minuta za Skendija, a Adula (avtogol) vo 81 minuta za Pelister
Zolti kartoni: Mustafi (Skendija)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Petrovski,Petkovski, Panovski, Salevski, Kitanovski, Maglovski,
Simonovski, A. Veljanovski, Talevski, Milenkovski (od 83m. V. Kitanovski), Pitoska

Skendija:

Velii, Elzamovski, Abdula, Bilbiloski, Nikitovic, Mustafi, Selmani (od 89m. Neziri), Nuhiu (od 89m. Azizi), Alomerovic, Hasani, Sali (od 77m. Glavevski)

Igrac na natprevarot:
Ferhan Hasani (Skendija)

Dvete ekipi zapocnaa sramezlivo, so mnogu invidualni greski na sredinata na terenot i bez nitu edna zakana kon dvata gola. Minaa prvite 20 minuti, a ne bese upaten nitu eden direkten udar kon Petrovski i Velii. Pred skoro pa praznite tribini, dvete ekipi igraa premnogu pretpazlivo. Vo 21 minuta Elmazovski centrirase od desnata strana, Sali vrati do Alomerovic, koj od 20 metri biese visoko nad golot. Bitolcani dobro postaveni bez nikakov problem mu pariraa na liderot, iako nikako ne uspevaa da stignat do golot na Hadis Velii. Mina polovina cas, a kolku nekvaliteten bese mecot pod Tumbe kafe nemase nitu eden korner, a nitu udar vo ramkata na dvata gola. Vo 31 minuta Sali se obide so glava od penaltikot, no negoviot udar zavrsi nekolku metri kraj direkot. Najubaviot moment na mecot go vidovme vo 38 minuta, koga Hasani biese izvoredno od 20 metri i koga site ja vidoa topkata vo mrezata Petrovski se ispruzi i spasi siguren gol so briljantna intervencija. Prvoto poluvreme zavrsi so dva posledovatelni korneri za pelisterci, koi ne donesoa izmeni na kompletniot balans vo edno do najlosite poluvreminja vo Bitola ovaa prolet. Na pocetokot na vtoroto poluvreme se pojavi sonce pod Tumbe kafe, no dvete ekipi skoro nisto ne smenija od inercijata vo prviot del. Sali vo 52 minuta izbi vo povolna pozicija pred domasniot gol, Petrovski nepotrebno go napusti golot, no obidot za lob na gostinskiot napagac go izblokira Panovski. Istite akteri vo 56 minuta i ist epilog. Ovoj pat Sali imase situacija oci v oci i ubavo go prefrli domasniot golman, koj so vrvot na prstite ja isfrli topkata vo udar od agolot. So dolgi topki zad grbot na odbranata na Pelister, gostite pokazaa nesto poveke ambicija na startot na vtoriot del. Tokmu taka vo 58 minuta Sali po tret pat izbi vo klasicen zicer pred Petrovski i so silen udar so levata noga go sovlada nemokniot domasen golman. Samo minuta podocna najdobrata akcija na Pelister zavrsi so volej so desnata noga na Aleksandar Veljanovski, koj zavrsi nekolku metri nad golot.
Centralniot del od vtoriot del mina vo znakot na tetovci, koi vo interval od 5-10 minuti sozdadoa dve-tri zreli sansi preku Sali i Hasani, koi deluvaa najraspolozeni vo gostinskiot tabor. Sepak vo 70 minuta Milenkovski izvoredno biese od 20 metri od levo, no Hadis Velii so vrvot na prstite spasi siguren gol, isfrluvajki ja topkata vo korner. Odlukata za pobednikot ja razresi Hasani, koj na 16 minuti do krajot primi edna topka od Alomerovic i sam pred Petrovski imase dovolno vreme da se namesti i da go matira Petrovski. I toa sto ne mozea da go napravat domasnite ofanzivci go napravi gostinskata odbrana. Po centarsutot na Milenkovski domasnite napagaci docnea,no nevnimatelniot Abdula go pogodi topkata vo nogata i go izmami Velii. Domakinite imaa dovolno vreme za vtor gol, no iskusnata ekipa na Skendija ja nagazi topkata i do krajot ne dozvoli iznenaduvanje. Najdobriot igrac na sredbata Ferhan Hasani so prekrasen slalom niz domasnata odbrana ja zapecati sudbinata na pelisterci i ja doblizi tetovksta ekipa do titulata.
Se na se bledo prvo i odlicno vtoro poluvreme vo koe pokvalitetnata ekipa na Skendija po tret pat ovaa sezona go odnese celiot plen vo mecevite so Pelister.

Reakcii po natprevarot:

Nedzat Husein
(trener na FK Pelister)

Zasluzena pobeda na Skendija koja blagodarenie na vtoroto poluvreme potvrdi zosto e na vrvot na tabelata. Moite fudbaleri odigraa solidno prvo poluvreme, no vo prodolzenieto im ponedostigaa motivi i potkleknaa. Kako se blizi krajot na prvenstvoto se potesko e da se izvlece enegijata od fudbalerite.

Katip Osmani
(trener na FK Skendija)

Ne odigravme na potrebnoto nivo, no sepak mislam deka ja zasluzivme pobedata. Imavme nekolku sansi, glavno vo vtoriot del i tri pretvorivme vo gol. Cestitki za domakinite za korektniot natprevar a nie sme sega poblisku do ostvaruvanje na nasata cel, sampionskata titula.