Gradski stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 300
Glaven sudija: Simeon Stevkov
Asistenti: Dejan Dimitrievic i Marjan Stanojcevski (site od Skopje)
Delegat: Marjan Guleski (Prilep)
Strelci: Talevski vo 24 i 36 i Milenkovski vo 90 minuta za Pelister a Gligorovski vo 53 i Sakiri vo 94 minuta za Gostivar
Zolti kartoni: D. Ristevski, Ivanovic (Pelister), Redzepi (Gostivar)
Crven kartoni: Jusufi vo 73 minuta za Gostivar

Pelister:

D. Ristevski, Kitanovski, Dragarski, Salevski, K. Ristevski (od 65m. Panovski), Ivanovic (od 81m. Velevski), Maglovski, Talevski, Milenkovski, Anastasov, Dimitrovski (od 69m. Vasilev)

Gostivar:

Kolev, S. Jusufi, Demiri, Ziba, Sakiri, Kormajram (od 61m. Alili), I. Jusufi (od 82m. K. Aliu), Redzepi, Gligorovski, Serafimovski, A. Aliu (od 67m. Ibraimi)

Marjan Sekulovski so pobeda debitirase pod Tumbe kafe. Protiv organiziranata ekipa na Gostivar, Pelister sam si gi komplikuvase rabotite, no vo nitu eden moment gostite nemaa opcija za izramnuvanje. Po mirniot start na sredbata, vo 24 minuta po akcijata na Kitanovski, topkata ja vrati Anastasov, a kapitenot Talevski od nekolku metri ja pogodi mrezata. Raniot gol im dade samodoverba na pelisterci, koi rastea vo igrata kako sto odminuvase vremeto. Taka vo 36 minuta Talevski biese od sloboden udar, topkata go pogodi Dzevat Sakiri i go izmami Ljupco Kolev megu stativite. Komotno vodstvo za bitolcani i lesno priveduvanje na prviot del kon krajot. Prodolzenieto isto taka po~na so diktiranje na tempoto na domakinite. Anastasov vo 46 i pred se Milenkovski vo 50 minuta imaa ubavi moznosti za tret gol. Sepak namesto domakinite, gol postignaa gostite. Jusufi loso centrirase, no golmanot Darko Ristevski ja ispusti topkata i Gligorovski od samo pet metri ja pogodi mrezata. Primeniot gol ostavi traga vrz Pelister, no zelenite ne rizikuvaa nisto, naprotiv napagaa. Vasilev go zameni povredeniot Dimitrovski i po 15 minuti igra na vreme, dojde burniot finis. Vo prvata od seste minuti od nadopolnuvanjeto, Panovski centrirase od desnata strana, a Filip Milenkovski od 7-8 metri ubavo go lobuvase istrcaniot Kolev. Vo 95 minuta skoro identicen podarok na domasniot golman Ristevski. Serafimovski zivede sloboden udar, Darko Ristevski ja ispusti topkata, a Sakiri so glava namali na 3:2. Zasluzena pobeda na Pelister i prekin na crnata serija od dva posledovatelni porazi.

Posledna pocit na Mirce Pavlovski

Mecot Pelister - Gostivar zapocna so edno minutno molcenje kako posledna pocit za neodamna pocinatiot Mirce Pavlovski. Toj svoevremeno bese pretsedatel na Pelister i poznat fudbalski rabotnik.