Sportska sala “Mladost”. Gledaci: 3.000
Sudii: Saso Krka~ev i Erik Belimov (Skopje)
Delegat: Mile Najdenovski (Skopje)

Pelister:
N.Gorgievski (1 odbrana), Toskovski (9 odbrani), Trajkovski, Z.Dimitrovski 4, Nikolovski 4 , Zarkov 4 , Jankulovski, Atanasovski 3, V.Dimitrovski 1, Vezenkovski 9, Uncevski 2, Petkovski, Ilievski, Ivanovski, Stefanovski, K. Mitrevski 2.

Sedmerci: 5/4
Isklucuvanja: 4 minuti

Vardar Pro:
Daskalovski, Mitrevski, Angelov (13 odbrani), Karaivanov, Pecakovski 4, Angelovski 2, Vukcevic 2, N.Markovski 2, Jovcevski, Z.Mojsoski 10, Alusevski 7, N.Mitrevski , V.Markovski 1.

Sedmerci: 6/3
Isklucuvanja: 2 minuti

Po petgodisen post konecno Vardar Pro padna vo sportskata sala Mladost i voopsto vo oficijalen mec so Pelister. Vo mec koj nalikuvase na onoj od krajot na noemvri minatata godina, Pelister vodese od prvata do poslednata minuta, samo za razlika od toj mec ne dozvoli presvrt vo zavrsnicata. Rakometarite na Stefanovski noseni od 3.000 naostreni navivaci izvoredno go pocnaa mecot i brzo steknaa solidni 7:2 vo 9 minuta. Nikolovski od sedum metri i Vezenkovski ja godea mrezata na Daskalovski, pa brzo na golot na vardarci zastana Angelov. Konfuzijata na gostite ja prekina tajm-autot na Savevski vo 10 minuta. Aktuelniot prvak gi sredi svoite redovi i so 4 neodgovoreni golovi stigna do 11:8 vo 19 minuta. Od toj moment se razbrani Igor Toskovski i so 4 vrzani odbrani pak ja donese svojata ekipa do solidni 13:9 vo 23 minuta. Vodstvoto na bitolcani varirase od 2 do 5 razlika i so dvata gola vo poslednata minuta na Z.Dimitrovski i Vezenkovski, pelisterci na odmor otidoa so 16:12. Koga i prvite dva napadi vo prodolzenieto zavrsija so domasni golovi, zelenite stignaa do najvisoki 18:12 vo 32 minuta. Natprevarot tecese identicno kako onoj vo 9 kolo, koga na klupata na Vardar Pro sedese Veselin Vujovic. Iskusniot Alusevski i Petar Angelov, koj vleze vo reprezentativna forma go vratija Vardar Pro do 21:20 vo 45 minuta. No iako bea blisku, skopjani nitu ednas vo mecot ne izramnija. Zarkov so pomos na stativata i Vezenkovski od teska pozicija go vratija spokojot i Pelister dojde do 26:24 na 5 minuti do krajot. Savevski povika tajm-aut i vardarci so agresivna odbrana ja baraa poslednata sansa za vrakanje vo mecot. Pak Alusevski ja prevzemase odgovornosta i zaedno so Vukcevic i Mojsovski gostite “kupija” sansa barem za bod. Imeno na 32 sekundi do krajot pri 29:28 Stefanovski povika tajm-aut za podgotovka na posledniot napad na Pelister. I koga se cinese deka Vezenkovski ke ja cuva topkata do krajot, napravi probivanje na 3 sekundi do zvukot na sirenata. So tolku malku vreme gostite ne uspeaa tocno da dodadat i ne upatija udar kon Toskovski. Herojska pobeda na tretoplasiranata ekipa vo ligata, koja se revansira za porazot vo esenskiot del od prvenstvoto i ja prekina serijata od 8 pobedi i edno remi na Vardar Pro vo poslednite gostuvanja vo sportskata sala Mladost.

Reakcii po natprevarot:

Zlatko Dimitrovski
(RK Pelister)

Ovaa pobeda e za nas za rakometarite, navivacite i rakometna Bitola. 8 meseci ne sme dobile plata, no dokazavme kolku ni znaci ovaa pobeda i kolku profesionalci go nosat dresot na Pelister. Izginavme na parketot i mislam deka podobrata ekipa denes se raduva na bodovite.

Ljubomir Savevski
(trener na RK Vardar Pro)

Presudi ogromnata zelba na domakinot, koj zasluzeno se raduva. Maski natprevar na limitot na isklucuvanje ili crven karton. Nie mozevme da se vratime vo mecot, no prokockavme nekolku napadi, a i vo odbranata ne bevme sekogas kompaktni.

Kako “pukna ljubovta” megu “Ckembarite” i Angelov

Otkako go napusti Pelister i mina vo francuskiot Tremble, potoa i vo Vardar Pro, reprezentativniot golman Petar Angelov sinoka prv pat gostuvase vo Bitola otkako go propusti mecot od 9 kolo koga “Ckembarite” simuliraa negov pogreb, nezadovolni od neblagodarnosta na golmanot i istaknuvanjeto na navivacite na Vardar Pro pred onie bitolskite. Imeno Angelov bese ljubimec na bitolskite fanovi vo generacijata na Makovej i Stefanovski, koga Pelister stigna do finaleto na Celing Kupot. Duri i na Svetskoto prvenstvo vo Hrvatska “Ckembarite” go bodrea bez rezervi. No koga Angelov javno izjavi deka nikogas ne videl navivawe na “Komitite” na eden mec na Vardar Pro vo Ligata na sampionite, napravi golem grev za bitolskite navivaci. “Ckembarite” smetaat deka negovata kratka memorija e glavnata pricina sto i sinoka 60 minuti se skandirase protiv Petar Angelov vo Bitola.