Sportska sala Mladost - Bitola. Gledaci: 500
Sudii: Vasil Cavdarov (Bogdanci), Zoran Naumovski (Skopje)
Delegat: Petre Klinkarov (Veles)

Pelister:
M.Gorgievski, Toskovski (18 odbrani), Z.Dimitrovski 6, Nikolovski 1, Zarkov 2, Jankulovski 1, T.Gorgievski 1, Atanasovski 1, V.Dimitrovski, Vezenkovski 9, Uncevski 4, Ilievski, Trajkovski, Mitrevski.

Isklucuvanja: 12 minuti
Sedmerci: 7/6

Tineks Prolet:
Kutanovski (13 odbrani), Canevski, Cvetkovski, Vasilevski 4, P.Gorgievski 4, Dimovski 2, Mladenovski 2, Kuzmanovski 3, Postolovski 2, Petrusevski, Matlievski 2, Nikolic 2, Stefanov 2, Jovanovski 1.

Isklucuvanja: 10 minuta
Sedmerci: 4/1

Vo natprevar koj bese neizvesen do poslednata sekunda kako i vo 1 kolo pred pet meseci, pak Pelister i Tineks Prolet odigraa triler i pak bodovite ostanaa vo Bitola. Stefanovski se odluci za Zlatko Dimitrovski kako centralen bek i igrata na zelenite dobi na dinamika. Vo prvata faza na mecot se igrase izramneto se do 15 minuta, koga skopjani prv pat izednacija (7:7).Od toj moment izbranicite na Temelkovski odigraa odlicna odbrana i Kuzmanovski i P.Gorgievski go donesoa prvoto gostinsko odlepuvanje (8:10). Taa kontrola vrz vodstvoto gostite ja donesoa do +4 do odmorot. Slicno se razvivaa rabotite i vo prethodniot duel vo Bitola. Pak Pelister “nagazi” na startot na vtoriot del i so serija 8:2 vo 43 minuta povede so 18:16. Vo ovoj period Toskovski odbrani dva sedmerci, a Zlatko Vezenkovski pogoduvase od distanca. Prednosta na zelenite rastese i vo 54 minuta dostigna najvisoki 25:20. Koga site pomislija deka rabotata e zavrsena sledese reakcijata na Tineks Prolet. So dve isklucuvanja kaj bitolcani, Nikolic i Kuzmanovski pogodija za kompletno vrakanje na gostite. I koga pelisterci napravija pocetnicka tehnicka greska vo posledniot napad, Tineks Prolet imase sansa za izramnuvanje. Na 25 sekundi do krajot i Zarkov bese isklucen, pa Tineks Prolet imase idealna akcija za izramnuvanje. Bese sozdaden visok za desnoto krilo Nikolic, koj impresioniran od fantasticniot Toskoski go promasi celiot gol. Taka po tret pat ovaa sezona vo natprevar od VIP Super ligata, Pelister slavi nad Tineks Prolet, no pred gostuvanjeto kaj Vardar Pro, bitolcani ke mora da go podignat nivoto na fizicka sprema i koncentracija.

Reakcii po sredbata:

Ilija Temelkovski
(trener na RK Tineks Prolet)

Izednacen mec vo koj imavme sansa da ostaneme neporazeni, no ne go realiziravme posledniot napad. I dvete ekipi imaa svoi momenti i kako i na prvata sredba vo Bitola povtorno ispustivme sansa za bodovi. Cestitki za domasnata ekipa koja e poiskusna i znaese da gi socuva nervite.