Toskoski, Bozinovski, B. Petkovski, Z.Dimitrovski 6, Jankulovski 9, Petrovski, V. Dimitrovski 4, Popovski 3, Ivanovski 1, K. Mitrevski 6, Atanasovski.

Tineks Prolet:

Grcevski, P. Gorgievski 2, Spasovski, Dimovski, Mladenovski 2, Ilievski 2, S.Petkovski 2, Serafimovski 2, Postolovski 2, Petrusevski 8, Matlievski 3, Cvetkovski, Nikolic, Stefanov 2, Vesovski, Pecenkovski.

Sedmerci: 3/2
Isklucuvanja: 6 minuti

I bez Zarkov, Nedanovski i Uncevski rakometarite na Pelister bea presilen protivnik za Tineks Prolet, od kogo zagubija vo prviot del od sampionatot. Izbranicite na Sundovski od prvata minuta vlegoa seriozno ja prekinaa serijata od cetiri vrzani porazi do Ademar Leon (2 sredbi), Vardar Pro i Tikves Vinarska vizba. Po prvite 10 minuti pelisterci silno i se odlepija blagodarenie na dvete krila Jankulovski i Zlatko Dimitrovski. Reakcijata od ekipata na Temelkovski glavno doagase od Petrusevski, koj bese edinstveniot, koj ja polnese mrezata na Toskovski. Do odmorot zelenite postojano ja zgolemuvase prednosta od 5 do 8 gola.
Vo vtoriot del sansa dobi i mladiot Ivanovski i Pelister rutinski ja odrzuvase ubedlivata prednost i vo poslednite 10 minuti nastapi opustanje. Koga ja obezbedija pobedata, domakinite igraa so polovina gas i Tineks Prolet go ublazi porazot. Sega i protiv Borec naredniot vtornik pobedata e realnost, kako bi se vratila nasmevkata po porazite.

Tikves V.V. - Pelister 26:24 (13:8)

Vistinski derni natprevar odigran vo odlicna atmosfera vo sportskata sala Jasmin vo Kavadarci. Domasnite rakometari mnogu poveke ja posakuvaa pobedata i toa vednas se pocuvstvuva. Po startnite 1:1 trgna serijata na izbranicite na Milco Cakareski. Celi 15 minuti bitolcani ne postignaa gol i Tikves V.V. povede so 7:1. Od toj moment bese mnogu tesko rakometarite na Sundovski da fatat priklucok. Na odmor se otide so +5 za Vezenkovski, Milosavljevic, Salevski i drugarite. Vtoriot del bese mnogu poizramnet, no kapitenot Jankulovski bese edinstveniot raspolozen rakometar vo gostinskiot tabor. Toj so svoite 9 gola go lansirase zadocnetiot finis na bitolcani. Sepak pobedata na domasnata ekipa vo nitu eden moment ne bese dovedena vo prasanje. Vo Tikves V.V. najefikasen bese Jancev so 8 gola, a eden poveke od nego postigna Saso Jankulovski vo Pelister. So ovaa pobeda Tikves V.V. sigurno ke prezimi na tretoto mesto, a Pelister docni sest boda zad niv.