Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 18 kolo

Gradski stadion pod Tumbe kafe. Gledaci: 100
Glaven sudija: Marjan Markoski (Ohrid)
Asistenti: Kiril Negrieski i Sime Grdanoski (Struga)
Delegat: Marjan Guleski (Prilep)
Strelci: Maglovski vo 22, Talevski vo 27, Veljanovski vo 64 i 68 minuta i Naumoski vo vo 72 minuta za Pelister, a Kirovski vo 48,74 od penal, 84 i 89 minuta za Skopje
Zolti kartoni: Dragarski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Petrovski, Petkovski, A.Ristevski, Dragarski (od 85m. Veseli),
Kitanovski, Milenkovski (od 67m. Anastasov), Maglovski, Simonovski,
Veljanovski, Talevski (od 65m. Korlevski), Naumoski.

Skopje:

Kosturanov, Ramadan, Jasorovski, Angelkovski, Brnjarcevski, Nakovski, Medinovic, Madzovski, Bajramovski (od 55m. Osmani), Popovski (od 74m. Kolecevski), Kirovski.

Igrac na natprevarot:
Igor Talevski (Pelister)

Vo natprevar koj licese na poveke natprevari vo eden, Pelister ja zabeleza svojata treta pobeda vo sezonata, a Skopje imase zamrznat turisticki vikend pod Pelister. Ne moze poinaku da se opise nacinot na koj gostite vlegoa vo mecot. Vo prvite 25-30 minuti, tie ne go minaa centarot, a Pelister imase deset zreli sansi koi ostanaa neiskoristeni i dve koi donesoa radost. Taka po promasuvanjata na Veljanovski, udarot vo stativata i direkot, zelenite povedoa tocno na polovina poluvreme. Talevski mu podgotvi penal vo dvizenje na Stefan Maglovski, koj ne ja propusti sansata za otvoranje na rezultatot. Pet minuti podocna super–volej so levata noga zafati Talevski i go zgolemi vodstvoto. Do odmorot gostite samo ednas zapretija preku Kirovski, koj vo 41 minuta ne ja vrednovase ubavata solo akcija na Almir Bajramovski. Na pocetokot na vtoriot del, noviot prvoligas od nisto ja prepolovi prednosta na bitolcani. Madzovski ja prefrli bitolskata odbrana, a Hristijan Kirovski od istoto mesto kade sto realizirase Maglovski, ja pogodi mrezata na Petrovski. I samo eden blesok i Skopje pak se vturna vo svojot sesnaestnik i primi uste cetiri gola za 24 minuti. Aleksandar Veljanovski od guzva vo 64 i od prekrasna solo akcija so Maglovski vo 68 minuta gi razresi dilemite okolu pobednikot. Koga debitantot Blagoja Naumoski od kontranapad na dodavanje na Tome Kitanovski zgolemi na 5:1, na Skopje mu se zakanuvase katastrofa. No mecot ne bese gotov. Vo poslednite 15 minuti izlegoa od igra Talevski i Milenkovski i Pelister za kratko vreme rizikuvase da primi 5-6 gola. Najnapred Dragarski skrivi penal vrz Kirovski, koj istiot go realizira. Fizickata sila na centarforot na gostite ja pocuvstvuvaa domasnite odbranbeni igraci vo poslednite 5-6 minuti. Vo 84 minuta od samiot peterec i vo 89 so prekrasna solo akcija, Kirovski gi postavi finalnite 5:4. Najneefikasnata ekipa vo ligata dade 5 gola vo eden mec, a Skopje vo Bitola dojde kako da igra kontrolen mec i ocekuvano zagubi. Pocuden mec vo Bitola, vo ovaa polusezona vo koja simpatizerite na Pelister se vidoa, sepak ne sme videle. Koj znae i koga pak ke vidime 9 gola i rezultat 5:4 vo natprevar za bodovi.

Najlosa “esen” za Pelister vo istorijata

Koga vo poveke od polovina od esenskiot del od sampionatot, Pelister e vo zonata na ispaganje i osvoi samo 11 od moznite 54 boda jasno e deka stanuva zbor za negativen rekord. Nikogas, pa nitu vo edinstvenata sezona vo koja Pelister ispadna od Prvata liga, Pelister nemal taka los prv del od sezonata. Posledniot rekord od golovi od 5:4, mozebi ke bide najava za “plodna” prolet vo preostanatite 15 kola.