Odigrani prvite tri kontrolni sredbi na noviot mlad Pelister

Pelister - Teteks 0:1 (0:1)

0:1 Simovski (36)

Prviot od seste kontrolni testovi, fudbalerite na Pelister go odigraa neubedlivo i zagubija na stadionot Biljanini izvori vo Ohrid od noviot prvoligas Teteks.
Vo bled duel na dvete strani, tipicen za pocetok na sezonata, momentot na odluka se sluci vo 36 minuta. Po akcijata na Simovski topkata go pogodi Milan Ivanovic i go izmami golmanot Vladisavljevic. Dvete ekipi igraa so izmeneti sostavi, a bitolcani testiraa nekolku fudbaleri, koi ne gi opravdaa ocekuvanjata. Golmanite Vladisavljevic i Filipovic i mladiot Paunov ne zadovolija i tuka go zavrsija svoeto iskustvo vo dresot na Pelister. Zelenite nastapija bez svoite najgolemi aduti, koi ostanaa pod Tumbe kafe da ja brusat svojata forma. Bitolcani mecot go odigraa so slednite fudbaleri: Vladisavljevic, Ivanovic, Cvetkovski, T.Veljanovski, Micevski, Mirovic, Paunov, N.Petkovski, Lazarevski, Simonovski, Altiparmakovski i Dimitrovski. Vo vtoriot del sansa dobija: Filipovic, Dimovski, Stojkovski, S. Veljanovski, I.Kleckaroski, Krstevski, Maglovski, Talevski i A.Veljanovski.

5:1 I. Kleckaroski (81)

Prvata domasna prijatelska sredba, pelisterci ja odigraa so polovicen uspeh. Odlicno prvo poluvreme koga nastapija prvotimcite i promenlivo i ne dokraj ubedlivo vtoro, vo koe igraa pomladite fudbaleri. Vo prviot polovina cas Pelister vo celost gi nadigra prilepcani i mozese da postigne 5-6 gola. Vo 17 minuta po kornerot na Ljamcevski, Gancev biese so glava. a na odbienata topka Ristevski natrca za 1:0. Vo 26 minuta ubava akcija na Lazarevski i Nikolce Petkovski, po koja kapitenot Dimitrovski zgolemi na 2:0. Vo poslednite 2 minuti od prviot del vidovme dva gola. Najnapred Rubin Trajkovski raspali od 25 metri i go iznenadi Petrovski (2:1). Na nekolku sekundi pred odmorot Dimitrovski postigna uste eden gol, ovoj pat so glava po centarsutot na M.Petkovski. Vo vtoriot del ritamot na sredbata padna, no vo finisot vidovme uste dva gola. Vo 76 minuta stoperot Toni Veljanovski se pridodade i so precizna dijagonala zgolemi na 4:1. Posledniot petti gol vo mrezata na prilepcani go postigna Igor Kleckaroski po akcijata na Brdarovski.
Pelister mecot go pocna vo sledniot sostav: Petrovski, M.Petkovski, Gancev, Ristevski, Ljamcevski, Spirovski, Mirovic, N.Petkovski, Lazarevski, Altiparmakovski i Dimitrovski. Vo vtoriot del uste igraa: Ivanovic, Cvetkovski, Apostolovski, Talevski, T.Veljanovski, Maglovski, A.Veljanovski, Dimovski, Krstevski, Milenkovski, Brdarovski, I.Kleckaroski i Stojkovski.

Pelister - Vlaznimi Struga 2:0 (1:0)

1:0 avtogol Stojceski (17)
2:0 Cvetkovski (75)

Samo eden den po sredbata so 11 Oktomvri, fudbalerite na Pelister odigraa test mec so noviot vtoroligas Vlaznimi. Vo pobledo izdanie, pelisterci nema mnogu sto da izdvojat od ovaa sredba. Vo prviot del dodeka bitolcani igraa so svoite najraspolozlivi sili, zasluzija pove}e od 1:0, a vo vtoriot del se igrase zbrkano i neubedlivo. Za prv pat vo zeleniot dres na proba nastapija crnogorskiot golman Igor Pavlovic, srpskiot fudbaler za vrska Nemanja Bradaric, koj doaga od Jedinstvo od Ub i napagacot Ivan Gavran, koj vo minatata sezona nastapuvase vo B i H. Vo 17 minuta po slobodniot udar na Blagojce Ljamcevski, vo najdobra namera da rascisti Ilija Stojceski, samo ja dopre topkata so glava, dovolno za otvoranje na rezultatot. 10 minuti podocna po centarsutot na Nikolce Petkovski, stoperot Ristevski postigna gol, no istiot opravdano bese ponisten zaradi ofsajd. Vo bledoto vtoro poluvreme, vtoriot gol Pelister pak go postigna od prekin. Vo 75 minuta po korner koj go izvede Zoran Talevski, Toni Veljanovski vrati vo sredinata, a tamu Majk Cvetkovski so glava biese vo nebranetata mreza. Pelister mecot go pocna so: Pavlovic, N.Petkovski, Gancev, Ristevski, Ljamcevski, Spirovski, Bradaric, Mirovic, Lazarevski, Altiparmakovski i Gavran. Vo vtoriot del izleze nov tim: Petrovski, Brdarovski, Cvetkovski, T.Veljanovski, Milenkovski, Z.Talevski, A.Veljanovski, Dimovski, S.Veljanovski, I.Kleckaroski i Dimitrovski. Preventivno ne nastapija: M.Petkovski, Maglovski, Simonovski, Micevski, Bujcevski, Stojkovski i Krstevski.