Dva pati pobedeni "komsiite"

Novaci - Pelister 0:2 (0:2)

0:1 Spirovski (3)
0:2 Ristevski (9)

Vo prviot od dvata prijatelski meca so sosedot Novaci, Pelister polesno od ocekuvanoto stigna do pobeda. Uste vo ranata faza, Pelister ja nametna svojata igra i vo prvite 10 minuti postigna dva gola. Najnapred vo 3 minuta Stefan Spirovski go otvori rezultatot so prekrasen gol pod preckata po negoviot udar od 20 tina metri.
Samo 6 minuti podocna zgolemi Kirce Ristevski so glava, po centarsutot na Blagojce Ljamcevski. Pogolemoto iskustvo i kvalitet im dozvoli na zelenite rutinski da go dovedat mecot do poluvreme.
Vtoroto poluvreme prepolno so zameni i rotacija na fudbalerite i nivnite mesta, ne donese nitu zreli sansi nitu golovi. Pelister pak bese nesto pokonkreten, no ostana 0:2 i petta pobeda vo sest testa za izbranicite na Mackov. Pelister mecot go pocna so sledniot tim: Petrovski, M.Petkovski, Ristevski, Gancev, Ljamcevski, N.Petkovski, Spirovski, Mirovic, Lazarevski, Altiparmakovski i Dimitrovski. Vo vtoriot del sansa dobija: Pavlovic, Ivanovic, T.Veljanovski, A.Veljanovski, S.Veljanovski, Kleckaroski, Krstevski.

Pelister - Novaci 1:0 (1:0)

1:0 Dimitrovski (15)

Sedmata prijatelska sredba, fudbalerite na Pelister ne ja odigraa najdobro, no sepak minimalno go sovladaa komsijata od Novaci. Vtoroligasot posilen za Presilski, Dimov i Kapinkovski za razlika od sredbata pred dva dena, deluvase ramnopravno i so malku sreka lesno mozese do remi. Prvata zrela sansa Pelister ja iskoristi i povede. Vo 15 minuta po grubata greska na gostinskata odbrana, najnapred Nikolce Petkovski ja pogodi stativata, a potoa Dimitrovski od vtor plan ja zatrese mrezata. Samo dve minuti podocna glavniot sudija pokaza na belata tocka po igrata so raka na Vladica Brdarovski. Udarot na Ristevski po zemja, odlicno go odbrani Pavlovic. Najubavata akcija se sluci vo 29 minuta koga N.Petkovski i Dimitrovski mu podgotvija prekrasna sansa na Lazarevski, no Apostolovski odbrani. Pred poluvremeto vo 40 minuta, novacani na dva pati se zakanija preku Ristevski i kapitenot Stavrevski po korner. Vo vtoriot del dvete ekipi go spustija ritamot, kompletno se izmenija timovite, pa splasna i interesot. Vo 61 minuta Altiparmakovski od samo nekolku metri ne ja zafati topkata najdobro, po centarsutot na M.Petkovski. Poslednata zakana ja imase Igor Kleckaroski vo 76 minuta, no ostana 1:0, vo daleku poizednacen mec od onoj vo Novaci. Pelister mecot go pocna so: Pavlovic, M.Petkovski, T.Veljanovski, Ristevski, Brdarovski, Spirovski, Bradonjic, Mirovic, Lazarevski, N.Petkovski i Dimitrovski.Vo vtoriot del sansa dobija: Petrovski, Altiparmakovski, A.Veljanovski, Kleckaroski, Maglovski, S.Veljanovski, Ivanovic, Bujcevski, Krstevski i Dragarski.